Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 99 от 683 ПърваПърва ... 4989979899100101109149199599 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 981 до 990 от общо 6828
  1. #981
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Скутелатор явно не познаваш най лошите райони.В Странджа рамките в магазините ги градят от едната страна към другата.А в полските райони съм виждал как покриват всичките рамки отдоло на горе и изграждат целия магазин за три дена.

  2. #982
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Скутелатор явно не познаваш най лошите райони.В Странджа рамките в магазините ги градят от едната страна към другата.А в полските райони съм виждал как покриват всичките рамки отдоло на горе и изграждат целия магазин за три дена.
    Не знам. Може би. Преди да започна да "разчупвам догмите" най-високия среден добив за същия район се считаше 40 кг ( четири центрофугирания по един магазин). При 30 кг от кошер, годината се смяташе за "изключително добра". А в половината от сезоните само най-добрите семейства успяваха да съберат по един магазин ( от пролетна паша. тогава летата бяха прекалено сухи за слънчогледа да даде стоков мед). Естествено останалите пчелари не са си променили мисленето и още продължават да си пчеларстват по тяхния си начин. Като не слагат допълнително магазини, никога и не научават колко паша са изпуснали.

    Колкото и да е слаба годината, винаги има поне една паша, а тя може да компенсира до голяма степен проваления сезон. Ако в първата половина на активния сезон пашата е пълен провал, то има много голяма вероятност във втората половина пашата да е изключителна. Във години когато във втората част от лятото пашата е провал, обикновенно добивите през първата половина са били много добри. Силното нектароотделяне е само няколко дни в годината и ако премигнеш, си го изпуснал.

    Особеностите в градежа на пити и складирането на меда са наследствена черта. Италианките градят и складират мед на възможно най-голям брой пити едновременно. При неочаквано спиране на пашата, корпусът/ите остава пълен със множество полу-изградени, полу-напълнени, полу-заляти пити с мед. Цялата източна група - включваща Карника, Анадолските и особенно Кавказките пчели са другата крайност - градят, пълнят и запечатват последователно ( от където и запечатаните пити с мед обикновенно им са по-раздути). Ето как си го обяснявам аз това явление - със близостта на Странджа с Турция.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #983
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    А може ли да е от това, че маната се събира по трудно и в по малки количества и затова да градят толкова колкото им трябва за момента.

  4. #984
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз съм виждал доста силни манови паши от дъб, тъй че едвали е от трудността за събиране. Дори би трябвало да се събира по-лесно защото не се налага да се посещава нектарник, което при много видове цветове отнема значителна част от времето за напълване на медовата гушка.

    Въпросът колко силна е пашата в Странджа все още стои отворен и докато пчеларите пчеларстват с 1 магазин, с разни осмачета, шестачета и петачета, няма как да стане напълно ясно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #985
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз съм виждал доста силни манови паши от дъб, тъй че едвали е от трудността за събиране. Дори би трябвало да се събира по-лесно защото не се налага да се посещава нектарник, което при много видове цветове отнема значителна част от времето за напълване на медовата гушка.

    Въпросът колко силна е пашата в Странджа все още стои отворен и докато пчеларите пчеларстват с 1 магазин, с разни осмачета, шестачета и петачета, няма как да стане напълно ясно.
    Някой дразни лъва тука нещо, ха ха ха ха ,та за предходния пост за разчупване на догмите.Не 40 а 55кг е имало среден добив,личен опит, дб10+1магазин.Относно плодника с множество магазини(или ударно увеличаване на обема при нектаропоток),ами добре ама трябва и да има такъв(поток) все пак.
    Та по въпроса за Странджа който стои отворен,за мен не е ,поне в радиоса от 5км около пчелините.Та тези осмачета к,во не им харесваш?,знаеш ли к,ви са марзеливи за гледане,НЯМАЛ СЪМ РАЗЛИКА В ДОБИТЕ СПРЯМО КАКВАТО И ДА Е КОНФИГУРАЦИЯ И СИСТЕМА.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #986
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    И аз съм вадил първата година когато ги купих и бяха повечето с един магазин.От 23 бр. 1000 кг продадени на едро и 4 тенекий за мен.Но от тогава минаха близо 13 години.Сега повечето ми са с по три магазина но от три години немога да ги сложа тези трети магазини. Вече се радвам ако мога да сложа два на кошер.За събирането незнам дали е по лесно но аз като вадя маната викам по човек на кран на центруфугата,че неще да минава пущиния мед.Като туткал е.

  7. #987
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Не обръщайте внимание на едрия шрифт по горе,приемете го като професионалисти,поздрави... ..
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  8. #988
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Лалов, докато да разбереш че има нужда от още магазини, обикновенно вече е станало късно. По-добре да останат празни магазини накрая на пашата и на края на сезона, отколкото да ги подаваш постепенно според пашата. Това е моя опит и въпреки че съм се презапасявал ( със един допълнителен корпус със основи над рутинно сложените 2 корпуса за мед и 2 за плодник) понякога става случката пашата пак ни изненада.
    Ако проверяваш един пчелин на седмичен интервал, със сигурност пашата ще приключи докато се усетиш да сложиш още магазини.

    За осмачетата.... само от семейство което напълно е достигнало своя потенциял ( напълно развито) може да се очаква максимално уползотворяване на пашата. Естествено всяка пчела си има нужди и ако за една и 1 ЛР корпус за плодник е много, то за друга и два 10ДБ корпуса за плодник могат да се окажат тясни. Намаляването на обема (с малко) спрямо нуждите на пчелата, често има предимство пред по-лесното боравене със семейството, което надминава малката загуба от недостигнатия напълно потенциал.

    А относно осмачето - по моя край то представлява 8ДБ + един магазин. Много го хвалят колко много мед се вадело от него, колко бързо пълнел магазина и при най-слабата паша и колко много пъти за годината можело да се извади мед от него. Познавам един такъв пчелар, чийто пчелин е в непосредствена близост на пчелин на друг пчелар със система 10ДБ и 10ДБ корпус вместо два магазина.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #989
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    За осмачетата.... Естествено всяка пчела си има нужди и ако за една и 1 ЛР корпус за плодник е много, то за друга и два 10ДБ корпуса за плодник могат да се окажат тясни. Намаляването на обема (с малко) спрямо нуждите на пчелата, често има предимство пред по-лесното боравене със семейството, което надминава малката загуба от недостигнатия напълно потенциал.

    .
    Знах си че говорим за едно и също нещо,ама да си кажеш и ти.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #990
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    А относно осмачето - по моя край то представлява 8ДБ + един магазин. Много го хвалят колко много мед се вадело от него, колко бързо пълнел магазина и при най-слабата паша и колко много пъти за годината можело да се извади мед от него. Познавам един такъв пчелар, чийто пчелин е в непосредствена близост на пчелин на друг пчелар със система 10ДБ и 10ДБ корпус вместо два магазина.
    И всъщност има ли разлика в добивите им, и каква е тя?

 

 
Страница 99 от 683 ПърваПърва ... 4989979899100101109149199599 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 9 гост (и))

  1. maxtop

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •