Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 85 от 683 ПърваПърва ... 3575838485868795135185585 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 841 до 850 от общо 6828
  1. #841
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от fokke Виж публикацията
    ...Има ли правила и принципи при поставянето , ориентирането в дадена посока на къщичката ( кошер) , в двора си мога ли и опасно ли е да поставя един или повече от един кошер ?
    Важното(препоръчително) е прелката(отвора от където пчелите излитат и се прибират в кошера, разбирай "главният вход") да е ориентиран на юг, югоизток.
    Иначе из форума има доста информация по темата.

  2. #842
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2014
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    Монтана
    Здравейте, аз съм на 21г. и както се досещате съм начинаещ. Имам един рояк, за него ще се грижа предимно аз. Беше се захванал под една ламарина ; ). Първо го заселих в едно 6-рамково сандъче, сега вече е в ДБ 10. Имам само ДБ 10 и 12 рамкови. Отводки и кошери, за увеличаване на броя на семействана не мисля да купувам, пък и нямам чак такава възможност, ще разчитам на някой рояк сам да дойде при мен...отново или другата година да си направя отводка, ако преживее добре зимата. Прочетох някои от темите във форума - поздравления за опитните пчелари, които споделят от своя опит. За сега имам малък проблем с мравките, но прочетох в една от темите да се намажат краката с олио или ще сложа клонки от домати.

    Цитат Първоначално публикувано от jnev Виж публикацията
    Здравейте имам въпрос свързан с восъчните основи.Начинаещ съм и реших да си взема един кашон в.о. 100бр. вместо всеки път да купувам по няколко но проблема е че имам 8 отводки и незнам дали ще се развият до толкова че да им сложа и магазин поне да го изградят ако не за мед и въпроса ми е ако ми артисат тези основи дали ще са годни за догодина да ги ползвам.
    Аз имам 30-тина ВО които стоят от години и са в добро състояние (да не кажа отлчино), според мен няма проблем, че ще ги оставиш за следващата година, стига да ги съхраниш добре.
    Този пост е редактиран от SD_; 28.06.2014 в 12:47.

  3. #843
    Наблюдател
    Регистриран
    02.07.2014
    Мнения
    45
    Здравейте.
    Аз съм на 14 години и съм прочел доста книги.Преди месец си взех две отводки с по 2 рамки с пчели сложи ги в ДБ 12 рамки сега едната е на 4 рамки а по силната на 6 рамки ама незнам през колко време да и слагам рамки с ВО силния гради една основа за 1 ден а на другият ден майката я е осеменила.Сега едва започнах да ги разширявам.Ще благодаря ако някои ми каже през колко време да слагам ВО на силният кошер и доре-голо за колко време ще напълна ДБ-12 рамки

    БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

  4. #844
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от jnev Виж публикацията
    Здравейте имам въпрос свързан с восъчните основи.Начинаещ съм и реших да си взема един кашон в.о. 100бр. вместо всеки път да купувам по няколко но проблема е че имам 8 отводки и незнам дали ще се развият до толкова че да им сложа и магазин поне да го изградят ако не за мед и въпроса ми е ако ми артисат тези основи дали ще са годни за догодина да ги ползвам и как ще е по добре сега да ги прикрепя за рамките или догодина да ги монтирам към рамките.
    Аз си държа основите 1 година и на следващата монтирам.По лесни за работа са.Ако случайно се появи сив налеп оставяш на слънце за много кратко монтираната основа.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #845
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз също открих, че с миналогодишни основи се работи по-лесно.Освен това ако в основите има примеси,не кристализират и остават лепкави и меки.Поставям ги като предварително с едно сешоарче мина отгоре за да омекне и стане прозрачна основата.По този начин не съм зависим от слънцето,само трябва да се внимава да не се разтопи.

  6. #846
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от brusa Виж публикацията
    Здравейте.
    Аз съм на 14 години и съм прочел доста книги.преди месец си взех две отводки с по 2 рамки с пчели сложи ги в ДБ 12 рамки сега едната е на 4 рамки а по силната на 6 рамки ама незнам през колко време да и слагам рамки с ВО силния гради една основа за 1 ден.Сега едва започнах да ги разширявам.Ще благодаря ако някои ми каже през колко време да слагам ВО на силният кошер и доре-голо за колко време ще напълна ДБ-12 рамки

    БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
    Скоростта на подаване на основи зависи от това колко бързо градят.Слагаш основи докато градят.И да го правиш по график ,няма ли паша или сироп няма да градят.Скоростта с която ще напълнят 12 Д.Б. е относителна и зависи от много неща.Наличие на храна.Наличие на млада майка , което предполага голям брой млади ,градящи пчели.Ако започнат да гризят основите значи не са на подходящото място или някое от предните условия липсва. Основното е: Наблюдаваш пчелите и им слугуваш.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #847
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от brusa Виж публикацията
    Здравейте.
    Аз съм на 14 години и съм прочел доста книги.Преди месец си взех две отводки с по 2 рамки с пчели сложи ги в ДБ 12 рамки сега едната е на 4 рамки а по силната на 6 рамки ама незнам през колко време да и слагам рамки с ВО силния гради една основа за 1 ден а на другият ден майката я е осеменила.Сега едва започнах да ги разширявам.Ще благодаря ако някои ми каже през колко време да слагам ВО на силният кошер и доре-голо за колко време ще напълна ДБ-12 рамки

    БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
    Колегата, ти го написа, но аз да допълня почни на им даваш по около 300мл сироп 1:1, двапъти седмично и ще имаш градеж.

  8. #848
    Наблюдател
    Регистриран
    02.07.2014
    Мнения
    45
    Аз и давах всяка вечер но сега има паша слънчоглед и спрях но като и сложа основа и веднага и слагам 500-600 мл сироп от 6 пити 5 за с запечатано пило вчера и сложи ВО днес е изградена утре ще има яйца много ми харесва майката ама ако и слагам основа когато за семени майката тази няма ли да и стане нещо например да измръзне пилото.
    А за сега една основа нямам изгризана, Мерси на колегите който отговориха на въпроса ми

  9. #849
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от brusa Виж публикацията
    Аз и давах всяка вечер но сега има паша слънчоглед и спрях но като и сложа основа и веднага и слагам 500-600 мл сироп от 6 пити 5 за с запечатано пило вчера и сложи ВО днес е изградена утре ще има яйца много ми харесва майката ама ако и слагам основа когато за семени майката тази няма ли да и стане нещо например да измръзне пилото.
    А за сега една основа нямам изгризана, Мерси на колегите който отговориха на въпроса ми
    Няма вече опасност от измръзване на пилото, дори запечатаното пило генерира достатъчно топлина, че пчелите трябва в жегите да вентилират за да подържат микро климата в кошера!

  10. #850
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    Здравейте, от един месец съм собственик на две отводки. Купих ги на по 5 рамки ДБ, в момента са на по 7 рамки и 6 междурамия пълни с пчели. Там където се намират пчелите липата ще цъфне след около 10 дни, за този период най вероятно ще могат да изградят по още една две основи.
    Въпроса ми е дали да пробвам да им сложа магазин за липата или да ги разширя напълно до достигане на максималния брой рамки в плодника?
    Ще съм ви благодарен за съветите.
    Докъде я докара ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 85 от 683 ПърваПърва ... 3575838485868795135185585 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 31 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 31 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •