Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 660 от 683 ПърваПърва ... 160560610650658659660661662670 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,591 до 6,600 от общо 6828
  1. #6591
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??
    Не е много сигурно че е самосмяна, ако само по размера съдиш. Като спрат да снасят и се смаляват дотолкова, че може и да не можеш да ги различиш

  2. #6592
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??
    Ще презимува и напролет трябва да се проверява как ще започне снасянето. Ако е търтеево се поставя пило от някой бързак, а тази майка се премахва. Това може да стане още февруари. Март вече ще имаш оплодена майка, която ще догони останалите.

  3. #6593
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??
    Майка самосменена в началото на септември напълни февруари кошера с търтеево пило.Майка от октомври, до май правеше само пчелно пило и юни пролича недостига на семе.Смених я.Два случая .Божия работа. Във всички случаи е по-добре да зимуват с майка.Какво ще излезе, ще разбереш на пролет.Сега е късно да търсиш пило.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #6594
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Кога се третираше за акар и нозаметоза? И можеше ли наведнъж да го правиш или поотделно трябва? За акар имам хербастрипс, за нозаметоза още не знам какво да купя. Нещо в сирпа за сипване предполагам.

  5. #6595
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Здравейте!Не съм сигурен,но мисля ,че 1-2 дни преди да започне снасянето от младата майка ,пчелите започват да вкарват прашец.Греша ли?Благодаря за отговора.

  6. #6596
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Мислиш или си направил оглед .Два 3 дни

  7. #6597
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Какъв спрей има срещу молци? Бях чел че има някакъв спрей, с който пръскаш и нищо не пипа рамките. В момента съм ги сложил в един кош. Пробвал съм с нафталин, шума от орехи, затворени и т.н, напада ги. Какъв е тоя спрей да го пробвам? Мерси.

  8. #6598
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Борбата с молеца е доста трудна. Когато си купих първите кошери, от един ведомствен пчелин край яз. Жребчево, пчеларя беше наслагал орехова шума върху рамките. При мен обаче не проработи. Явно след известно време шумата губи свойствата си. Аз правя така:
    Тъй като молеца не снася на течение, разреждам рамките на 2-3 см една от друга. В 10-рамков сандък турям 8 рамки, ако не са дебели, може и 9 но така, че да има въздух м/у тях. Най-долния (корпус, магазин или к'вото е) слагам върху две гредички по 8-10 см или друго, за да не са на пода. Редя нагоре на комин. Най-отгоре - тарелка (от тези, в които продават мръвките) с 1 см мравчена киселина. ВНИМАНИЕ! ОПАСНО Е И ЗАДУШЛИВО! За да избегна нещастни случаи, в тарелката слагам домакинска хартия 2-3 пласта, за да попие киселината, иначе може ако бутна тарелката да се изсипе на главата ми. Правя го 2-3 пъти през зимния сезон. освен, че няма молци, бягат и плъховете, а начина е екологичен - мравчена киселина се съдържа естествено в малки количества в меда. Понякога комбинирам - купувам серни димки от агроаптеката, 50 бр. струват около 7.50 и паля по 2-3 в огнеупорен съд. И при двата метода трябва незабавно да се напусне помещението, за да не се задушиш. С киселината има опасност от изгаряне при контакт с нея, а при димките има опасност от пожар. Ако обаче помещението е обитаемо, трябва да се търсят по-безопасни методи. Избягвах нафталина - остава миризма във восъка. Мой познат ползваше Raid - ароматизатори лавандула, но не зная дали е доволен.

  9. #6599
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #6600
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    А ако по питите има участъци с мед (запечатан или не), дали пак е безопасно?
    Благодаря!

 

 
Страница 660 от 683 ПърваПърва ... 160560610650658659660661662670 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 22 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 22 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •