Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 655 от 683 ПърваПърва ... 155555605645653654655656657665 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,541 до 6,550 от общо 6828
  1. #6541
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Днес е 9-ти ден от издърпването на майката и реших да ги отворя да видя, колко и какви маточници са сътворили. Познай, какъв е резултатът? Да, позна, в роево са
    Към 25 маточници на 3 пити, почти всички са дребни, не ми хареса нито един, но оставих 4 по читави на 3 пити. Вярно, че и самата словенка е дребна и доста тънка, но в сборната отводка снася много добре. Лошото е, че сега върви силна липа, а те висаят по рамките и не ебават да събират, ама здраве да е. Как да процедирам? Мога ли да разделя кошера на 2 с по 2 маточника всеки и да ги разположа така, че да разделя и летящата пчела? Така ще се прекрати ли роевото?
    Разделяш на две,като след ден,разделяш още на две.Демек правиш 4 отводки на маточник.Важно е,при деленето да разделиш и летящата.При първото делене,като разделиш летящата и се поуспокоят,ги раздалечаваш още по метър,така че разстоянието м/у тях да е около 2м.,за да има място и за второто делене..

  2. #6542
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Как си защитавате рамките от молец? 2-ра година изхвърлям... Досега ги редех с кошер и магазин със орехова шума и нафталин отдолу и отгоре с вестник, но не помага.
    Нареждаш ги в някакъв шкаф, отгоре слагаш отворен стъклен съд и периодично сипваш в него мравчена киселина.

  3. #6543
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Как си защитавате рамките от молец? 2-ра година изхвърлям... Досега ги редех с кошер и магазин със орехова шума и нафталин отдолу и отгоре с вестник, но не помага.
    На течение, правя ги на комини с една рамка по малко, мрежа долу мрежа горе, вместо мрежа понякога слагам ХР. Никакви шуми, никакви нафталини, сяра или каквото и да било друго
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  4. #6544
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    ... или втори вариант - местя целия кошер, на негово място поставям празен с 4-5 основи и пита с маточник? Би трябвало да мине номера
    Става ако има пчела е добре писа , че има паша което е още по- добре само , че щеше може би със старата майка вместо маточник щеше да е още по добре на мястото с летящите, че има едни омразе де си сакат майка плодна маточници и девици баш им не дават ищях за бачкане докато при други го няма този проблем.Най вероятно генетика или поне така казвам когато нещо не ми се връзва лигически.Ама това при мен де другаде може и да си всичко точно при туй разделяне иначе смяна на местата с някой тинейджър де се нужда е от анаболи пак върши работа ама има малко риск майки маточници и прочие.

  5. #6545
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Става ако има пчела е добре писа , че има паша което е още по- добре само , че щеше може би със старата майка вместо маточник щеше да е още по добре на мястото с летящите, че има едни омразе де си сакат майка плодна маточници....
    Не са баш от теа омразе, къде разправаш, ама па са си пустиняшки от типа дето днеска им слагаш основа за градене, утре е целата прегризана по теловете и не от друго, ама е така, от яд
    Цепнах ги на 2 сутринта, както каза Майстора, а утре или вдругиден ще повторя упражнението, щото и сега вече разделени, гледам, пак бездействат и се трупат на прелката. Само не знам отводки от 2 рамки дали ще захранят добре новите майки.
    Имам един агресивен, дето го държа само за донор, та ще ги подсилвам по-натам

  6. #6546
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Не са баш от теа омразе, къде разправаш, ама па са си пустиняшки от типа дето днеска им слагаш основа за градене, утре е целата прегризана по теловете и не от друго, ама е така, от яд
    Цепнах ги на 2 сутринта, както каза Майстора, а утре или вдругиден ще повторя упражнението, щото и сега вече разделени, гледам, пак бездействат и се трупат на прелката. Само не знам отводки от 2 рамки дали ще захранят добре новите майки.
    Имам един агресивен, дето го държа само за донор, та ще ги подсилвам по-натам
    Прогризването на основата се получава когато пчеларя я постави не когато е време, а когато на него му е хрумнало. Основа се гради при паша или сироп и наличието на температура било външна, било вътрешна.

    Когато липсва майка или е в процес на възпроизвеждане на такава, пчелите не са адекватни и се получава това висене на прелките. Дори и да има майка, но кошера преместен на друго място и летящата пчела е останала на старото място, кошера временно е затихнал, но след седмица две е отново на линия. Трябва си време.

  7. #6547
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...
    Когато липсва майка или е в процес на възпроизвеждане на такава, пчелите не са адекватни и се получава това висене на прелките. Дори и да има майка, но кошера преместен на друго място и летящата пчела е останала на старото място, кошера временно е затихнал, но след седмица две е отново на линия. Трябва си време.
    Чисто хипотетично, сега както са разделени, ако им поставя пита с открито пило, за да им намеря занимавка, шансът да започнаят да залагат роеви маточници е огромен, нали?

  8. #6548
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Чисто хипотетично, сега както са разделени, ако им поставя пита с открито пило, за да им намеря занимавка, шансът да започнаят да залагат роеви маточници е огромен, нали?
    Ако има майка няма да заложат нищо. Ако се е роил веднъж и сега както казваш си ги разцепил ще направят маточници, но едва ли ще се роят. Докато нямат майка са в полуработно състояние. Каквото и да ги правиш, няма да литнат, да се пребиват от работа. Активизират се когато майката е снесла повечко яйца и е необходимо захранването им. А за да не се роят случайно, че понякога се получава все пак си има начини, които пчеларя трябва да знае и които са описани подробно почти във всеки учебник/книга

  9. #6549
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Стига се борили с роенето то е здраве загледайте роевите пчели като че ли са закърмени с меча куластра а за търтейте да не говорим като биволета.А разделянето ако се избърза е все едно са закърмени с марули.Може да се избяга роене но с тая пуста мания 15-20 рамки пило е пчели има ама не са дългоживи и рано или късно се заплаща обикновенно зимнопролетно време.Туй за хобитите де.

  10. #6550
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Така е, Жоре. Прав си напълно. И аз не съм фен на опитите да адаптираме всички естествени процеси по нашите критерии за вкус и цвят. И въпреки това, когато извършвам интервенции с пчелите, искам да имам визия, какви са възможните сценарии и каква да е адекватната ми реакция за всеки един от тях. В случая с отстраняването на една отлично работеща майка докарах семейството до роево, но тези роеви маточници не са онези, които пчелите щяха да направят при роево, в което майката е присъстваща в семейството. Това е ситуация, която само по изключение би се случила в есетствени условия, а пък ако не бях получил съвети тук, нямаше да знам, как адекватно да реагирам. Друг е въпросът, че методите са толкова много, колкото и целите, но по-добре с тях, отколкото без

 

 
Страница 655 от 683 ПърваПърва ... 155555605645653654655656657665 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •