Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 648 от 683 ПърваПърва ... 148548598638646647648649650658 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,471 до 6,480 от общо 6828
  1. #6471
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2019
    Мнения
    19
    Пчеларски район
    Пловдив
    Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
    Искам да споделя моите тегоби:
    През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?
    Този пост е редактиран от Доби; 02.05.2019 в 16:45. Причина: Технически. Грешка

  2. #6472
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    Към сиропа за подхранване добавяте ли нещо, за да не се вкисва?

  3. #6473
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Доби Виж публикацията
    Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
    Искам да споделя моите тегоби:
    През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?
    Не разбрах добре "1/5 корпус" какво означава? По това време в пловдивско би трябвало да имаш повече от корпус пчели! Там колегите събират мед вече. Градежа, количеството пчели и храната са свързани.

  4. #6474
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от bobi_cz Виж публикацията
    Към сиропа за подхранване добавяте ли нещо, за да не се вкисва?
    Дозата. Толкова, колкото да свалят за три дни. Сироп с над 60% захар вкисва много по-бавно.

  5. #6475
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Доби Виж публикацията
    Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
    Искам да споделя моите тегоби:
    През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?
    Добре дошла на ученичката!
    Присъединявам се към Румен и продължавам с уточняващите въпроси. Регрес по принцип означава нещо като упадък. Тук в случая за това ли говорим или имаме нещо друго предвид? Дотук иначе добре, макар че за мен са грешки както вземането на отводката без майка, така и хвърлянето на усилен градеж. За Магазинен корпус не знам какво точно имате предвид, но бих ви препоръчал - ако разполагате с корпус с височина 17 см /това в масовия случай е магазин при типа кошери ДБ/ или можете да си намерите такъв - ориентирайте се веднъж завинаги към медодобив от рамки с височина 16 см. За целта ще си купувате восъчни основи за ДБ, които разрязвате по дължина през средата. Преди всичко - изграждат ги по-бързо. С тая пластмаса мъчите пчелите.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #6476
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Доби Виж публикацията
    Здравейте учители,цяла зима ви четох постовете и се опитвах да попивам но, реших и да регресирам моето първо семейство.
    Искам да споделя моите тегоби:
    През август взех отводка без майка, пчелите произведоха и семейството презимува успешно. Тази пролет изградиха / без основи/ 7 лр пити т.е.сега са на 1/5 корпус. 5 от питите са пластмасови с 4.9 килийки,искам да изградят магазинен корпус със закупени основи, как ще ме посъветвате?
    Въпросите ти са доста разхвърляни, явно както и знанията в главата ти... Но това е съвсем нормално де, не се притеснявай! Относно регреса, поне това което съм чел: преминаването на 4,9 килийка е свързано точно с регреса на пчелното семейство и за да е успешен регреса трябва да се извъртят няколко поколения пчели и съответно майката да е произведена на тази килийка, демек трябва нова майка при теб сега пролетта. В кошера не трябва да има други работнически килийки освен 4,9 разбира се. Дивият ти градеж на каква килийка е изграден? При наличие на 7р покритие с пчели в ЛР корпус, какъв магазин ще градят сега? Остави ги да изградят първо плодника и евентуално за липата или слънчогледа ще си изградят магазин. Защо бързаш толкова? Или пък вероятно нещо не съм разбрал кое кога и колко е изградено...
    п.п. щом градят охотно пластмасовите основи 4,9 се убеждавам за сетен път, че нашите пчели много по-лесно преминават на по-малката килийка, което пък от своя страна говори, че това е нормалната килийка от миналото им. Пчелите на запад с големи мъки и кандарми преминават на тази килийка и даже в повечето случаи не успяват...

  7. #6477
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2019
    Мнения
    19
    Пчеларски район
    Пловдив
    Здравейте,
    История: август отводка три рамки без майка. Новата започна да снася на 28 август. сложих три изградени л.р. рамки и до средата на септември имаше четири пити запечатано пило, между него сложих две вертикално обтелени рамки и ги изградиха и бяха осеменени. Така и презимува - без стесняване.
    Април т.г. изградиха останалите две /10 рамки л.р.корпус/. Около 20 април разширих с цял корпус шест броя пластмасови 4,9 килийки и четири рамки без основи.
    В момента: първите две с търтеево, една и половина 4,9 изградени с запечатано пило и прашец. Започнали да изграждат още две от пластмасовите.
    Храня през ден с 1,5 л сироп. А и на мен ми се струва, че забавиха в развитието.
    И идеята е третия л.р. корпус да е с " нормални" основи 5,4 за мед без да се използва за пило?

  8. #6478
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Доби Виж публикацията
    Здравейте,
    История: август отводка три рамки без майка. Новата започна да снася на 28 август. сложих три изградени л.р. рамки и до средата на септември имаше четири пити запечатано пило, между него сложих две вертикално обтелени рамки и ги изградиха и бяха осеменени. Така и презимува - без стесняване.
    Април т.г. изградиха останалите две /10 рамки л.р.корпус/. Около 20 април разширих с цял корпус шест броя пластмасови 4,9 килийки и четири рамки без основи.
    В момента: първите две с търтеево, една и половина 4,9 изградени с запечатано пило и прашец. Започнали да изграждат още две от пластмасовите.
    Храня през ден с 1,5 л сироп. А и на мен ми се струва, че забавиха в развитието.
    И идеята е третия л.р. корпус да е с " нормални" основи 5,4 за мед без да се използва за пило?
    Мерила ли си тези 2 пити с 4,9 основи и работническо пило с какъв размер килийка са?
    Ако искаш да слезеш изцяло на 4,9 килийка демек да регрисираш, тоя втори корпус дето е само с 4,9 основи слиза първи, стръскваш цялата пчела с майката в него, Ханеманова решетка, стария първи корпус става втори и така нагоре. Целта е плодника да е само на килийка 4,9, а от стария плодник да се излюпи цялото пило и после бракуваш. Целта е плодниковата част да е само от килийка 4,9, а по нататък на слънчото или след него сменяш и майката.

  9. #6479
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2019
    Мнения
    19
    Пчеларски район
    Пловдив
    Закупените пластм. Не съм ги мерил все пак са закупени за 4,9 килийки.
    Ако ги стръскам, няма ли да загубя пространство за майката?
    А и незнам дали ще зимуват в/у пластмаса добре?
    Предполагах да слагам м/ у 4,9- те рамки, които да градят с малки килийки и така да бракувам широките ( същевременно да изчистя и старите с които дойдоха.

  10. #6480
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2019
    Мнения
    19
    Пчеларски район
    Пловдив
    ?каква глупост ще направя, ако разположа няколко пити ,(градени и неизградени)шахматно?

 

 
Страница 648 от 683 ПърваПърва ... 148548598638646647648649650658 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 22 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 22 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •