Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 642 от 683 ПърваПърва ... 142542592632640641642643644652 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,411 до 6,420 от общо 6828
  1. #6411
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Колеги, чета за метода на Клоук Борд за производство на майки и да си призная много ми допадна - http://e-pchelin.blogspot.com/2018/12/cloake-board.html
    Под друга статия обаче, попадам на мнение на колегата Добрин Григоров, който описва опростена вариация на метода:
    "..Затова, помощни семейства само отгоре (само запечатаното лило от плодника и една 2 пити с яица..), Старата майка си остава долу в плодника с останалите пити с пило (голо) и изградени празни пити…Плодника се прикрива леко с найлох (оставя се една ивица 5-6 см…и върху нея се формира изнесеното пило (и пити с чица..)..Отваря се вход горе..
    Пчелите правят маточници горе (самосмяна – много добри) и с тях се прави една допълнителна отводна с пити от други кошери, а едната се оставя..Щом запечатат маточниците горе ..гормото семействяо се изолира напълно от долното (нали сис има свой вход)…
    И така…После кеф ти обединявай, кеф ти изнасяй и втора отводка с горната майка..
    Но ако ще е помощно..следва горната майка да снася 1 месец преди да се обединява или изнася... "

    И сега следват моите новобрански въпроси:
    1. Каква е вероятността, че по метода на Добрин (извинявам се, ако е друг автора), пчелите ще заложат маточници?
    2. Няма ли вероятност майката да използва процепа между корпусите и да се качи и унищожи маточниците?
    3. Ако няма вероятност майката да се качи, то какво гарантира, че във втория корпус ще се качат и достатъчно количество кърмачки, които да захранят маточниците? Май ще е по-сигурно все пак да се стръскат пчелите от две рамки открито пило...

    Иначе моята мисия е следната. Имам два 10ДБ. Единият, от края на март, е с втори ДБ корпус с изградени пити с меден венец, от които ще им разпечатвам през няколко дни. Ако го удържа да не рои, след акацията ще се стремя да извадя поне 2 отводки от него, но преди всичко, да си произведа добри майки за тях.

  2. #6412
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    След повече от три часа зайгравка на газови котлон, т.е пусни пламъка, спри пламака за да не прегрее и постоянно обръщане на парчетата нарязани пити с ръка, успях от осем плодникови пити да извадя 10 литра разтопен мед, проблема е, че восъкът е станал много твърд, едвам го разчопквам с вилицата за разпечатване, ако го напръсквам с топла вода, ще трябва няколко манипулаций, а като гледам какво време го дават тази седмица, едва ли ще имам опция да ги отварям, сега претопения вече мед да им го връщам в хранилките в този вид, или да му добавя и малко вода, понеже докато го топих, сипах само два литра вода.

  3. #6413
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    След повече от три часа зайгравка на газови котлон, т.е пусни пламъка, спри пламака за да не прегрее и постоянно обръщане на парчетата нарязани пити с ръка, успях от осем плодникови пити да извадя 10 литра разтопен мед, проблема е, че восъкът е станал много твърд, едвам го разчопквам с вилицата за разпечатване, ако го напръсквам с топла вода, ще трябва няколко манипулаций, а като гледам какво време го дават тази седмица, едва ли ще имам опция да ги отварям, сега претопения вече мед да им го връщам в хранилките в този вид, или да му добавя и малко вода, понеже докато го топих, сипах само два литра вода.


    Колко вода отиде зян?И на колко семейства ще го даваш по сила?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #6414
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    Ще го давам на 10 кошера ДБ12, зазимени са на 12 рамки и има по 3-4 пити във всеки кошер пълни с кристализирал мед

  5. #6415
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Ще го давам на 10 кошера ДБ12, зазимени са на 12 рамки и има по 3-4 пити във всеки кошер пълни с кристализирал мед


    Салагай лимонтузу 2гр на литър и подавай по малко.Не,че повече има проблем,но заради мравките.Шегувам се не съм подавал такава отвара.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #6416
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Шегувам се не съм подавал такава отвара.
    Ами като не си подавал такава отвара, що си слагаш задника там, където хората си мерят камшиците?

  7. #6417
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ами като не си подавал такава отвара, що си слагаш задника там, където хората си мерят камшиците?

    Заради химията и биологията.
    И на мама сладкото.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #6418
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    След повече от три часа зайгравка на газови котлон, т.е пусни пламъка, спри пламака за да не прегрее и постоянно обръщане на парчетата нарязани пити с ръка, успях от осем плодникови пити да извадя 10 литра разтопен мед, проблема е, че восъкът е станал много твърд, едвам го разчопквам с вилицата за разпечатване, ако го напръсквам с топла вода, ще трябва няколко манипулаций, а като гледам какво време го дават тази седмица, едва ли ще имам опция да ги отварям, сега претопения вече мед да им го връщам в хранилките в този вид, или да му добавя и малко вода, понеже докато го топих, сипах само два литра вода.
    Ако е студено по- малко вода може и 1:1 а може и вода , захар и мед 1:1:1 като затопли разреждаш вода мед 2:1 и баш в топлото 3:1 но мисля че повече от 4:1 не се минава.Ако храниш редовно 1 седмица на 2 слагаш в.о..

  9. #6419
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако е студено по- малко вода може и 1:1 а може и вода , захар и мед 1:1:1 като затопли разреждаш вода мед 2:1 и баш в топлото 3:1 но мисля че повече от 4:1 не се минава.Ако храниш редовно 1 седмица на 2 слагаш в.о..
    Той ще храни със сладко Чичо Гошо.Мисля,че не е одачно 1:1.Това ми прилича на ерма също да им даваш ранна пролет.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #6420
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    Само трябва да видя как ще ги отварям в това време, понеже трябва да вадя захаросаните пити с мед, да добавя вътрешните хранилки и да налея сиропа, а в това време са много люти, по голямия проблем е, че са зазимени и с магазините отгоре и в момента има доста пчела и в магазина и в плодника , ще трябва да издебна времето за час-два, а и все пак съм на работа по-цял ден

 

 
Страница 642 от 683 ПърваПърва ... 142542592632640641642643644652 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •