Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 635 от 683 ПърваПърва ... 135535585625633634635636637645 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,341 до 6,350 от общо 6828
  1. #6341
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Стоян1960 Виж публикацията
    Би ли споделил месеца когато го правиш.
    През Май месец, стремя се матониците да са готови когато трябва да извадя от кошерите запечатано пило да не роят. Не че винаги се получава, но това е целта

  2. #6342
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    През Май месец, стремя се матониците да са готови когато трябва да извадя от кошерите запечатано пило да не роят. Не че винаги се получава, но това е целта
    Ник, благодаря за опита, който споделяш. Имам такова питане - освен условието за силно семейство за производството на качествени маточници, смяташ ли, че силата на семейството изиграва съществена роля и през периода на доузряване и дохранване на майката, а именно първата седмица след нейното излюпване? Намираш ли разлика между майки дохранвани от отводка и силно семейство?

    И едно питане за моите оцелели два кошера. Вече ги третирах с Оксалис, като това упражнение ще го направя още 2 пъти. Единият от кошерите излиза слаб от зимата - 4 междурамия пчели. Другият е с пълен плодник пило и пчели, той е със самосменената словенска карника. И двата започнах да ги подхранвам с hive alive с дозировка 2,5 мл на литър сироп, обаче не взимат сиропа. Едва когато добавих още 50% сироп започнаха да го взимат, но не особено охотно. Както и да е, наистина hive alive е с доста силен аромат и въпреки че в сиропа слагам и 1/4 мед, явно ще трябва да слагам наполовина от предписаното количество. Обаче и двата кошера са станали зли, много зли. Миналата година нямах никакви проблеми, но тази тръгват много агресивно. Нападат ме на разстояние повече от 20-30 метра, което е много неприятно най-вече заради съседите. Може ли агресията в майките да се развие или е следствие на болест, акар, агрохимия или нещо друго?

  3. #6343
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Гледам, няколко страници по на зад сте писали за моя метод за отводки. Да споделя опита си от метода, който съм писал за миналата 2018г. В началото на май, преди акацията, едни от най- силните кошери ги осиротих, на получените отводки имаше 100% успеваемост в оплождането. Същите се развиха до слънчогледа, от меда който събраха на акацията и билковия, и дадоха мед повече от колкото развити кошери. Вторият опит с отводките след акацията, беше 50% успеваемост. Колкото по- късно се правят отводки, толкова повече, шанса за оплождане на майката намалява; защото инстинкта за размножаване е май средата на юни.

  4. #6344
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Сами ли ги оставяш да си произведат майка,или махаш запечатaните маточници на 4-5 ден.
    Този пост е редактиран от M.Milkov; 19.03.2019 в 12:22.

  5. #6345
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Сами ли ги оставяш да си произведат майка,или махаш запечатните маточници на 4-5 ден.
    Не махам запечатани маточници, никога! Те сами си избират яйце- личинка, затова майките 99% са с качествата на този от който е майката, демек неговият си ген!
    Някой ще кажат не е така но аз от опит говоря. Миналата година, си правих експеримент с посредствен и злобен кошер. Отводките са едно към едно с родителският кошер. Посредствена отводка едната и жилещ, но работяга другата!

  6. #6346
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Не махам запечатани маточници, никога! Те сами си избират яйце- личинка, затова майките 99% са с качествата на този от който е майката, демек неговият си ген!
    Някой ще кажат не е така но аз от опит говоря. Миналата година, си правих експеримент с посредствен и злобен кошер. Отводките са едно към едно с родителският кошер. Посредствена отводка едната и жилещ, но работяга другата!
    Аз също не махам маточници,мисля че тази процедура е за успокоение на пчеларя и излишна работа.Миналогодишните майски сборни отводки,правени с пет р.разновъзрастово пило и стръскана млада пчела,веднага затворени и преместени далеч,без да бутам маточници,сега са доста добре.Сега съм решил в срартерите на петия ден да бутам,до година ще направя рандемана...

  7. #6347
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Едно питане от мен. Моите мързеливи методи на пчеларстване ме доведоха до това, че семействата в момента са в третия корпус /лр/, а отдолу има още два с изградени пити. Всеки корпус си има отворена кръгла прелка. Правя го с тайната надежда, ако им дойде много нектар, да имат място къде да го разпръснат. Това означава ли, че при повече нектар майката ще се принуди да слезе да снася в по-долен корпус сама, без ротация? Какво губя, ако не направя ротация? Мога ли да продължавам по този начин, подпъхвайки отдолу още корпуси, като разчитам, че винаги ще слагат меда отгоре, а майката постоянно ще слиза в празния корпус отдолу? Мога да го правя, докато натежи толкова, че електрическия подемник да откаже да вдига? По това време предполагам най-горния корпус ще е отдавна запечатан.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #6348
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Едно питане от мен. Моите мързеливи методи на пчеларстване ме доведоха до това, че семействата в момента са в третия корпус /лр/, а отдолу има още два с изградени пити. Всеки корпус си има отворена кръгла прелка. Правя го с тайната надежда, ако им дойде много нектар, да имат място къде да го разпръснат. Това означава ли, че при повече нектар майката ще се принуди да слезе да снася в по-долен корпус сама, без ротация? Какво губя, ако не направя ротация? Мога ли да продължавам по този начин, подпъхвайки отдолу още корпуси, като разчитам, че винаги ще слагат меда отгоре, а майката постоянно ще слиза в празния корпус отдолу? Мога да го правя, докато натежи толкова, че електрическия подемник да откаже да вдига? По това време предполагам най-горния корпус ще е отдавна запечатан.
    Ще слезе. И дано подемника 'откаже".

  9. #6349
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Едно питане от мен. Моите мързеливи методи на пчеларстване ме доведоха до това, че семействата в момента са в третия корпус /лр/, а отдолу има още два с изградени пити. Всеки корпус си има отворена кръгла прелка. Правя го с тайната надежда, ако им дойде много нектар, да имат място къде да го разпръснат. Това означава ли, че при повече нектар майката ще се принуди да слезе да снася в по-долен корпус сама, без ротация? Какво губя, ако не направя ротация? Мога ли да продължавам по този начин, подпъхвайки отдолу още корпуси, като разчитам, че винаги ще слагат меда отгоре, а майката постоянно ще слиза в празния корпус отдолу? Мога да го правя, докато натежи толкова, че електрическия подемник да откаже да вдига? По това време предполагам най-горния корпус ще е отдавна запечатан.
    Така работи "Японката".

  10. #6350
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ще слезе. И дано подемника 'откаже".


    Докато,не оправи оградата от ляво все горе ще седи майката.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 635 от 683 ПърваПърва ... 135535585625633634635636637645 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 21 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 21 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •