Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 618 от 683 ПърваПърва ... 118518568608616617618619620628668 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,171 до 6,180 от общо 6828
  1. #6171
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И аз не бих ги пипал, а само подсилил затоплящите материали, но давам възможните начини на действие според неговата преценка за семействата, околната среда от към температура и ред други фактори. Та преценката все пак си е негова.
    Това и направих вече. Затоплящи материали ( вече не се вижда кошера а само прелката). Днес нямаше пчели в снега. Възможно ли е просто изведнъж да са ги изчистили а не както другите постепенно?

  2. #6172
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Трябва ти изолатор на Хмара.Продават го Голдън Бее Ямбол. https://www.youtube.com/watch?v=F2WAaodhlYg
    Изгледах го цялото клипче. Разбирам отделни думи от това което казва (руския не ми е силна страна). След обединението майките са сами Ами пчелите не се ли бият помежду си?

  3. #6173
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от _Александър_ Виж публикацията
    Изгледах го цялото клипче. Разбирам отделни думи от това което казва (руския не ми е силна страна). След обединението майките са сами Ами пчелите не се ли бият помежду си?
    Точно температурата /0 - 5 градуса/ са идеални за обединяване .Първо семействата се обединяват с мрежа едно върху друго,след ден/два се събират заедно като двете майки в изолаторите са разделени от една рамка .Двете майки винаги трябва да са в обсега на кълбото иначе ще загинат затова пчелите трябва да покриват плътно оставените рамки и изолатори с майките.В твоя случай семействата ще оцелеят без проблем ако пчелите са на 4 рамки и не си заслужава да рискуваш.

  4. #6174
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от _Александър_ Виж публикацията
    Изгледах го цялото клипче. Разбирам отделни думи от това което казва (руския не ми е силна страна). След обединението майките са сами Ами пчелите не се ли бият помежду си?
    Нали знаеш, че се пуска някакъв аромат, било то и от обикновен лук?

  5. #6175
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от _Александър_ Виж публикацията
    Това и направих вече. Затоплящи материали ( вече не се вижда кошера а само прелката). Днес нямаше пчели в снега. Възможно ли е просто изведнъж да са ги изчистили а не както другите постепенно?
    За това ставаше въпрос. Силно завиване. Възможно е. Това може да покаже, че са и много добре. Но все пак е добре да се хвърля по едно око вместо боб. Слушалка също върши работа.

  6. #6176
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За това ставаше въпрос. Силно завиване. Възможно е. Това може да покаже, че са и много добре. Но все пак е добре да се хвърля по едно око вместо боб. Слушалка също върши работа.
    Почти всяка пролет обединявам семейства като пръскам с разредена ракия. Просто затварям майката с клетка( такава която се набива в питата, и прехвърлям осируталото семейство при това с майката. Винаги се получава и то без жертви. А за слушалката използвам стетоскоп мисля че така се казваше, ходя в седмицата по веднъж, а ако вали сняг веднага щом спре

  7. #6177
    Като казвам почти това означава През 1-2 години по едно семейство. Обикновенно причината е че съм забравил да сменя някоя стара майка.... И на там всеки знае какво се случва.

  8. #6178
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Вчера беше топло и имах много свободно време и го използвах да наблюдавам пчелите. Повечето се облетяха, като първи бяха тези с отворените мрежести дъна. Не всички с отворени дъна, но тях не ги мисля, защото със слушалките се чуваше силно бучене отвътре. Някои пчели дори налетяха шафрановия минзухар наоколо.
    Имаше обаче 2 (от 10те) които си траяха, въпреки топлото време. Тихички и по звука от слушалките.
    Точно те, предните снежни дни имаха много изкаран навън подмор. Трудно ми е да определя количеството подмор, тъй, като всеки път го махах.
    Още при накапването с оксаловата киселина, тези двата, изглеждаха отслабнали, но сега, като отворих единия, пчелите покриваха 2 междурамия. Едва.
    Допускам, че кърлежа ги е съсипал, тъй като, когато гребнах подмора с тел от дъното на кошера (тип "на дедо кошера 12 ДБ") излизат освен мъртви пчели, разпечатки и трупове на акари.
    ...
    Абе чудех се, дали да не ги обединя двата, заедно с още една слабичка отводка с млада майка и от три да направя 1, ама пак прочетох нагоре... Дали да не ги опаковам? Или да им направя 3-секционен фибранен сандък и да ги преместя посред зима... всеки на по 2 до 3 пити... Или да не се занимавам с глупости, а кой оцелее, оцелее и 30 -40 кг излишен мед за отводки или на ракия...




    Ясно е, че ще направя нещо или нищо (нулева алтернатива - който оцелее, оцелее) но, исках да споделя

  9. #6179
    Цитат Първоначално публикувано от reopru Виж публикацията
    Вчера беше топло и имах много свободно време и го използвах да наблюдавам пчелите. Повечето се облетяха, като първи бяха тези с отворените мрежести дъна. Не всички с отворени дъна, но тях не ги мисля, защото със слушалките се чуваше силно бучене отвътре. Някои пчели дори налетяха шафрановия минзухар наоколо.
    Имаше обаче 2 (от 10те) които си траяха, въпреки топлото време. Тихички и по звука от слушалките.
    Точно те, предните снежни дни имаха много изкаран навън подмор. Трудно ми е да определя количеството подмор, тъй, като всеки път го махах.
    Още при накапването с оксаловата киселина, тези двата, изглеждаха отслабнали, но сега, като отворих единия, пчелите покриваха 2 междурамия. Едва.
    Допускам, че кърлежа ги е съсипал, тъй като, когато гребнах подмора с тел от дъното на кошера (тип "на дедо кошера 12 ДБ") излизат освен мъртви пчели, разпечатки и трупове на акари.
    ...
    Абе чудех се, дали да не ги обединя двата, заедно с още една слабичка отводка с млада майка и от три да направя 1, ама пак прочетох нагоре... Дали да не ги опаковам? Или да им направя 3-секционен фибранен сандък и да ги преместя посред зима... всеки на по 2 до 3 пити... Или да не се занимавам с глупости, а кой оцелее, оцелее и 30 -40 кг излишен мед за отводки или на ракия...




    Ясно е, че ще направя нещо или нищо (нулева алтернатива - който оцелее, оцелее) но, исках да споделя
    Аз се възползвах от топлото време. Отворих ги и не видях нищо :D пчелите бяха толкова надолу, че даже не видях на колко междуредия са. Чувам ги, но не ги виждам, а нямаше с какво да си светна. Стана ми странно за това отворих по възможно най тихия и внимателен начин още 2 от най силните които зазимих. Там беше същото.На единия видях да изкачат нагоре 2-3 пчелички м/у 6-7 междуредие. Мед имаше навсякаде.

  10. #6180
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от _Александър_ Виж публикацията
    Аз се възползвах от топлото време. Отворих ги и не видях нищо :D пчелите бяха толкова надолу, че даже не видях на колко междуредия са. Чувам ги, но не ги виждам, а нямаше с какво да си светна. Стана ми странно за това отворих по възможно най тихия и внимателен начин още 2 от най силните които зазимих. Там беше същото.На единия видях да изкачат нагоре 2-3 пчелички м/у 6-7 междуредие. Мед имаше навсякаде.
    Затова са и толкова надолу. Имат храна.

 

 
Страница 618 от 683 ПърваПърва ... 118518568608616617618619620628668 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 23 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 23 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •