Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 53 от 683 ПърваПърва ... 343515253545563103153553 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 521 до 530 от общо 6828
  1. #521
    Наблюдател
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Какво имаш предвид под слаб кошер,които е със малко мед или и със малко пчели,или и двете???
    Ами и двете. Направиха късна самосмяна август, отслабнаха и ги разграбиха, защото трябваше да стесня повече входа. Дожаля ми за младата майка. Едвам ги спасих с хранене. оставих ги на 2 рамки пчели и толкова мед+1питка отгоре, която изобщо не я пипат. Ще видим по нататък. Февруари ще слагам пак питки и на останалите, да ги развия за морето от рапица около нас.

  2. #522
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от pamo Виж публикацията
    Ами и двете. Направиха късна самосмяна август, отслабнаха и ги разграбиха, защото трябваше да стесня повече входа. Дожаля ми за младата майка. Едвам ги спасих с хранене. оставих ги на 2 рамки пчели и толкова мед+1питка отгоре, която изобщо не я пипат. Ще видим по нататък. Февруари ще слагам пак питки и на останалите, да ги развия за морето от рапица около нас.
    При това положение и аз мисля като колегата Kiril8305.

  3. #523
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,моля по опитните пчелари да дадат съвети как биха процедирали при следната ситуация: Визирам сегашната ситуация с топлото време и ранното облитане още декември.Нека приемем,че събитията от тук нататък се развият по следния начин - февруари е относително топъл със средни температури около 7-8градуса и минусови вечер.Дръвчетата цъфнат по-рано от нормалното и пчелите не успяват да усвоят пашата,при което се изразходват белтъчните запаси и настъпва белтъчен глад.Започват и чести валежи които принуждават пчелите да стоят дълго време в кошерите. Въпросите ми са следните-какви мерки бихте предприели още от януари,за да смекчите неблагоприятните условия за бурно развитие на пчелите през пролетта.Как бихте регулирали прелките,мрежестото дъно,какви питки бихте ползвали(мед и пудра захар или с протеин).Първулов пише че е по-добре леко разреден мед,вместо питки.Така не се губят пчели които биха ходили за вода.Какво мислите за вътрешните хранилки рамки?Бихте ли сложили найлон и да стесните на корпус или рамки(според модела)?При така описаните условия кога бихте започнали с протеина,под каква форма и до кога?Нямам намерение да притеснявам никой,просто не съм пчеларствал при такива условия и е по-добре някой да сподели опита си,вместо да умират семейства поради неблагоприятни условия и липса на достатъчно опит.

  4. #524
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    По вероятно е много студени Февруари и Март, както последните години в северозападна България.

  5. #525
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Напълно съм съгласен,просто представям по добра картина.Иначе руския и американския сайт за времето дават топъл януари около 10 и повече,а февруари 6-8,но времето е непредсказуемо.Няма смисъл от плашене,просто съм любопитен какви мерки биха предприели колегите,при така стичащи се обстоятелства.

  6. #526
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,като млад пчелар помолих по-опитните колеги да споделят какво биха правили при определени условия.Въпросите са малко по-долу.Благодаря предварително.

  7. #527
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    ЧНГ 2014

    Като млад пчелар най-важно е да не се шашкаш. По-опитните колеги сега не правят нищо, чакат да наближи Св.Харалампий и Св. Трифон и тогава вече ще видим. Няма кой да ти разсъждава хипотетично, година с година не си приличат, пък и в Бг-то условията може да са съвсем различни през 3 км. За твое успокоение засега пчеларската година е съвсем нормална, тъй че си пийвай от хубавото винце, пък нататък каквото каже Началника. Ако не знаеш какво правиш, не прави нищо, времето не е подходящо за експерименти и импровизации.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #528
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Честита и на теб колега,тази година ми е 5-та и по природа съм спокоен човек.От четивата ми възникнаха обаче няколко въпроса,чиито отговори биха ми били полезни.Въпросите са следните-Първулов отдава предимство на леко разредения мед пред медно-захарните питки.Пчелите не се губят за вода.Има логика в неговите разсъждения.Аз специално за зимата поставям по един празен магазин над надкапачната табла, в който има изрязано плътно парче стиропор 5см.дебелина.Това го правя за да са затоплени отгоре.Преди пет дена бях на пчелина и имах 3 семейства които бяха горе.Поставих им хранилките,повдигнах стиропора за да покрие хранилката под себе си и по този начин запазих топлината,независимо че има хранилка.Пчелите направо луднаха,хранилката почерня.Въпроса ми конкретно е при условие че семейството е горе,времето е топло и не се губи топлина благодарение на стиропора,не е ли по-добре да се дава леко разреден мед,вместо захаросан или медова питка?Другият ми въпрос е относно вътрешните хранилки рамки-при същите условия,те не са ли по-добри от горните хранилки за разреден мед?Третият ми въпрос е относно мрежестото дъно-при поява на пилото стеснявате ли го,на какви размери,как оперирате с прелките.Те това са ми въпросите извън хипотетичния модел който представих.Живи и здрави!

  9. #529
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    А каква задача гоним ? Опрашване на череши, ранни отводки или мед от каква паша ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #530
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Прав си,че не доуточнявам.Честно казано,тази година смятам да направя няколко сборни отводки около средата,края на април.При мен пашата не е толкова силна,но е продължителна.Още средата на април при мен започва цъфтеж асфоделине лутеа.Много добър медонос,да изкарам по една магазинна най-много,но не това е целта.Следват билки,акация,липа(според зависи) и манов(не винаги).Може да се каже че целта ми е ранни сборни отводки и силни семейства през всичките паши.Понякога мановата е била супер,понякога билковата.Като цяло района се характеризира с по-слаба,но продължителна паша.Пчеларствам с МК и ДБ(10 и 12).

 

 
Страница 53 от 683 ПърваПърва ... 343515253545563103153553 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •