Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 485 от 683 ПърваПърва ... 385435475483484485486487495535585 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,841 до 4,850 от общо 6828
  1. #4841
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Здравейте,
    дойде време да си изпълнявам плана за увеличаване на броя семейства. Намерението ми е да разделя 50 семейства, като поради липса на място поставям новите върху старите.

    за да останат с летящи пчели, но не знам практически как да го направя. Другия ми пчелин е на 250 км и не става да пренасям по 2-3 отводки. Чудя се колко време след разделяне на семейството летящите пчели успяват да се върнат в стария кошер, когато той е наблизо? Това време ми е необходимо, за да успея да направя поне десетина отводки, в които да останат летящи пчели и да ги пренеса на новото място.
    Ами помисли много малко и ще си отговориш сам.Имам въпрос –защо са ти летящите на новото място като ги цепиш на 2? Питам защото не ми е ясен замисъла ти.Уча се постоянно,знам ли,може да си измислил някакъв нов прийом за цепенето с равни летящи.Аз бих постъпил по друг начин,щом трябва да доказвам пред някой си количество/бройка/.От едно да станат три,без да ги осакатявам.

  2. #4842
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    https://www.vbox7.com/play:888423009b
    Специялно заради Делтата ще покажа 100 кила +4 роя
    Чакаме нов рекордТова е късмет на начинаещия според мен.
    Медът не се вади на клипа да поясна.

  3. #4843
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Ами помисли много малко и ще си отговориш сам.Имам въпрос –защо са ти летящите на новото място като ги цепиш на 2? Питам защото не ми е ясен замисъла ти.Уча се постоянно,знам ли,може да си измислил някакъв нов прийом за цепенето с равни летящи.Аз бих постъпил по друг начин,щом трябва да доказвам пред някой си количество/бройка/.От едно да станат три,без да ги осакатявам.

    Не се налага да доказвам бройки, целта е удвояване за следващия сезон. В темата за августовските отводки е писано, че добри свищеви майки се отглеждат от пълноценни семейства,а не от такива, съставени само от млади пчели.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #4844
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    https://www.vbox7.com/play:888423009b
    Специялно заради Делтата ще покажа 100 кила +4 роя
    Чакаме нов рекордТова е късмет на начинаещия според мен.
    Медът не се вади на клипа да поясна.
    Аз освен две пити пълни с мед друго не видях. За стотак от кошер вярвам и очаквам такъв добив от два мои, но стотак след 4 роя без последващо подсилване за мен си е фантастиката.

  5. #4845
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не се налага да доказвам бройки, целта е удвояване за следващия сезон. В темата за августовските отводки е писано, че добри свищеви майки се отглеждат от пълноценни семейства,а не от такива, съставени само от млади пчели.
    Бих направил сборни отводки, без да ги отслабвам всичките. Например всяка седмица отнемам по една,две или три пити според силата на семейството. Ново-сформираните отводки бих носил на новото място. Ако например от 50 сем отнема по две пити, ще направя с тях 25 отводки на четири рамки. Тая процедура може да се повтори многократно, според възможността на наличните семейства да осигуряват пило.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #4846
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Бих направил сборни отводки, без да ги отслабвам всичките. Например всяка седмица отнемам по една,две или три пити според силата на семейството. Ново-сформираните отводки бих носил на новото място. Ако например от 50 сем отнема по две пити, ще направя с тях 25 отводки на четири рамки. Тая процедура може да се повтори многократно, според възможността на наличните семейства да осигуряват пило.
    Батко, принципно си прав, но след слънчогледа ще има много летяща пчела, която ще е безработна. Затова смятам, че цепенето е по-добрия вариант в момента. Абе начини доста, въпрос на избор..

  7. #4847
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Ново-сформираните отводки бих носил на новото място.
    Майката къде ще бъде ?

  8. #4848
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Батко, принципно си прав, но след слънчогледа ще има много летяща пчела, която ще е безработна. Затова смятам, че цепенето е по-добрия вариант в момента. Абе начини доста, въпрос на избор..
    Летящата ще сваля инверта, дето ще го наливам в хранилките. След приключване на отводките, на тия своеобразни донори, ще им бъдат сменени майките.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #4849
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    По принцип цепенето трябваше да се направи когато семействата бяха в роево имаше бол млади майки и запечатано пило от 1 кошер с разделяне на летящата ставаха 2 и на другият ден още 2 тоест от един получаваш 3 отводки. На теория ама като не се заплоди някоя майка после събираш.Абе начини много аз например тази година ще пробвам махам няколко кошера който са един до друг и оставям един слабак с майка да видя дали летящата ще налети там и какво ще стане.На Ангел Йосифов метода също е много добър.

  10. #4850
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Летящата ще сваля инверта, дето ще го наливам в хранилките. След приключване на отводките, на тия своеобразни донори, ще им бъдат сменени майките.
    Давайте акъл на Агро, не разтягайте теории. Той няма майки за отводките, камо ли да сменя майки.

 

 
Страница 485 от 683 ПърваПърва ... 385435475483484485486487495535585 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •