Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 392 от 683 ПърваПърва ... 292342382390391392393394402442492 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,911 до 3,920 от общо 6828
  1. #3911
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    И аз ги правя тези работи, ама да се изроят и да ги разделиш на 5 и сега да имат 7 рамки плътно покрити с пчели НЕ ГО ВЯРВАМ.
    Добре де,и на мен ми е трудно да приема обяснението за тоз резултат,но търся възможния начин-вариант при който може да се получи това.Моето обяснение е следното;Отводки през април!!?? Наличие на рапица,,,изпадане в роево състояние и направа на отводки за продан.НЕ всички маточници си личат-забелязват.Като добавим смахнатата година ето ти роенето на отводките още през април-демек,роене на отводката седмица-две след създаването им.Рояците от отводките са по 300-400грама.....От тук с разцепване и подхранване 7-те рамки към септември са достижими...Така си обяснявам нещата....

  2. #3912
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цебро ги прави тия работи ама зазимява супер силни семейства а не отводки на три рамки.
    Рапицата е старт ама ще са готови ли за тоя старт.

  3. #3913
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Годината наистина беше смахната.
    Две 6 рамкови отводки ми се роиха.

  4. #3914
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ха, ха.... нали знаеш, че когато искаш нещо, то вземе, че стане точно обратното. А ти когато искаш да си направиш отводка от някой кошер го чакаш да заложи ли? Докато си дремел да го чакаш, той през това време е щял да си направи майка и да се оплоди и....
    Е той пак си направи, и се оплоди. Даже после замина и на слънчогледа да даде малко мед. Не че се хваля че ги деля че и мед вадя.... Ама мисля, че схващаш каква ми е мисълта. Тия 5-те дето ми наченаха да рояват тая година 2 бяха с миналогодишни майки, 2 с тригодишни и 1 ланшен рояк (чужд). И поради що тия 5-те си роиха, а другия и с моя помощ не иска.

  5. #3915
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз като начинаещ пчелар от 3 години вече почнах 4та само мога да се похваля че от 136 семейства се роиха само 3За първи път в моята скромна практика видях един кошер да се рои за два дена два пъти.

  6. #3916
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Добре де,и на мен ми е трудно да приема обяснението за тоз резултат,но търся възможния начин-вариант при който може да се получи това.Моето обяснение е следното;Отводки през април!!?? Наличие на рапица,,,изпадане в роево състояние и направа на отводки за продан.НЕ всички маточници си личат-забелязват.Като добавим смахнатата година ето ти роенето на отводките още през април-демек,роене на отводката седмица-две след създаването им.Рояците от отводките са по 300-400грама.....От тук с разцепване и подхранване 7-те рамки към септември са достижими...Така си обяснявам нещата....

    Жив и здрав да е колегата. Успех в начинанията. Това, че не вярвам, не трябва да го обижда.

  7. #3917
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    И аз ги правя тези работи, ама да се изроят и да ги разделиш на 5 и сега да имат 7 рамки плътно покрити с пчели НЕ ГО ВЯРВАМ.
    Това за седемте рамки, покрити с пчели, не съм го казвал. Написах, че в корпуса съм ги зазимил на 7-9 рамки, но са на 4-5 междурамия пчели, останалото е пити с мед. Освен това, никъде не твърдя, че извадения мед ще го продавам, ще ми трябва за пролетта, да не правя инверт за питките, ако се наложи. Набелязаната от мен цел на този етап не се нуждае от добив на мед, а от бройка семейства, били те и отводки. Имам си нещо на ум, а целта оправдава средствата.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #3918
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Малко теория за възможностите на нормално пчелно семейство разбира се има и изключения :

    За да има медосбор семейството трябва да е поне 3кг. до тези килограми то увеличава и се грижи за пилото.
    Една майка снася дневно 1000-1500 яйца в изключителни случай 3000бр.в активният сезон февруари например са около 20бр. на ден
    Една майка средно пронася на 28ден най рано 24 ден.
    Едно яйце снесено до излизането му на медосбор като пчела работник минават 42дни.
    След роене млада майка пронася след 2 седмици.
    Стандартната пита с размери на рамката 435х300 мм побира до 9,1 хиляди килийки,
    от тях за отглеждане на пило са пригодни около 8 хиляди килийки.
    Теглото при току що построената то е 400 грама.Средно по сила пчелно семейство за една година може да произведе около 3 кг восък.
    Масата на пергата в питата, в която е запълнено 3/4 от килийките (около 6 хиляди) от двете страни, е приблизително 840 г (1 кг перга заема приблизително 7 хиляди килийки).
    През пролетта до главната паша на пчелното семейство са му необходими 6 – 8 кг мед и 2 – 2,5 кг перга;

  9. #3919
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Правилно ли разбирам, че в момента имаш 180 семейства (тоест отводки) и си втора година пчелар? Има една приказка, която гласи - "бързай бавно".
    Бройката е тази, а с пчели се занимавам за първа, не за втора година. Умишлено не споменавам думата пчелар, защото не смятам, че съм станал такъв. Трябваше да регистрирам 160 кошера до края на септември и го постигнах, както можах. За догодина искам да са 240 и да съм се понаучил повече. Ако го постигна - значи успешно следвам целта.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #3920
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Това за седемте рамки, покрити с пчели, не съм го казвал. Написах, че в корпуса съм ги зазимил на 7-9 рамки, но са на 4-5 междурамия пчели, останалото е пити с мед. Освен това, никъде не твърдя, че извадения мед ще го продавам, ще ми трябва за пролетта, да не правя инверт за питките, ако се наложи. Набелязаната от мен цел на този етап не се нуждае от добив на мед, а от бройка семейства, били те и отводки. Имам си нещо на ум, а целта оправдава средствата.
    Така вече съм съгласен. Явно не съм разбрал какво си имал предвид.
    Сега след като изяснихме картината да се върнем на първоначалния въпрос. Аз бих ги изчакал да се развият до 8 рамки пило. През това време бих си подсигурил майки и инвентар. Това развитие тези "семейства" при наличие на рапица ще достигнат към средата на май. след това всички бих разделил на две. С полагане на нормални грижи при наличие на оплодени майки така сформираните отводки ( 4 пити пило и една мед и прашец) ще се развият за около два месеца дни истински семейства. Тогава с подсигурени майки бих направил сборни отводки за да достигна желаната бройка. Това е един доста консервативен сценарий и сега едва ли ще ти хареса, но като видиш колко "семейства" ще ти презимуват ще решиш, че е добър. Този сценарий има вариации като те са за сметка на сигурността в крайния резултат. За в бъдеще се стреми никога да не зазимяваш семейства които не ПОКРИВАТ ПЛЪТНО ПОНЕ 6-7 ЛР РАМКИ. Има изключения (резервни майки и т.н.) и по някога се случва когато са повечко семействата да пропуснеш някой слабак, но нека това са наистина изключения в практиката ти.

    Спомням си, че беше споделил плана да действаш, по този начин, тази година. Всички които са подкрепили този начин на действие та дори и предлагаха още по агресивни начини са те подвели. Сега те имат здрави семейства за зимуване, а ти едни мърши (извинявай, но не се сдържах), които ще дондуркаш до пролетта и не дай боже при корава зима ще останат под половината. Пчеларството не е математика с прости уравнения и сметките на Матеев (който доста ми липсва) как една отводка с една рамка пило и майка при наличие на прашец и нектар (сироп) ствала пълноценно семейство за шейсетина дни НЕ ИЗЛИЗАТ и твоя случай е явно доказателство за това. За това и реагирах. Няколко пъти е ставало дума в разни теми от кого трябва да се взима съвет, за напред внимавай.
    Успех.


    П.П. Надявам се Tarty да следи темата и да е разбрал, че бройката не се е получила, защото колегата е много пробивен и е "ръководител, който може да мисли", а защото е аджамия и резултата не е никак добър в крайна сметка. Мислещите и смели хора, които чупят "стандартите в пчеларството" са на голяма почит от мен, защото и аз съм от тях, но все пак има някакви граници, които не е редно да се преминават или поне не със всички семейства.

 

 
Страница 392 от 683 ПърваПърва ... 292342382390391392393394402442492 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •