Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 349 от 683 ПърваПърва ... 249299339347348349350351359399449 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,481 до 3,490 от общо 6828
  1. #3481
    Цитат Първоначално публикувано от Debi Виж публикацията
    Равносметката за тази година...стартирах с 4 кошера в момента са 10.Надявах се да са 11, но последния си остана търтовка, а толкова се мъчих с него.Съвсем малко мед събрах, даже отчайващо малко.Като цяло натежава разочарованието.Имам желанието, но ако резултатите са такива и през следващата година, не виждам много смисъл в цялата работа.
    Няма какво да чакаш още една година. Само ще си увеличиш разходите. Отказвай се докато е време, да не се разочароваш повече.

  2. #3482
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Твойте магазинни пити досега нападани ли са от молец? Защо мислиш, че зимата и края на зимата на пчелите трябва да им е топло? Пролетта двата магазина едновременно ли слагаш отгоре? Защо трябва пълният ти комплект медови пити да е подложен на химическата агресия?


    Нападани са и то нееднократно.Това е основната причина,поради която искам да съхранявам магазинните пити под плодника,за да може да се охраняват от пчелите!Според мен пчелите искат да им е топло през студените месеци.Пролетта слагам само единия магазин,втория слагам само по време на главна паша.Колкото до третирането с лентички,и аз смятам,че трябва да бъде само,ако няма магазини,независимо дали са под или над плодника!

  3. #3483
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Добре де, питам, щото за трети или четвърти път чувам у форума, че молците нападат магазинни пити. Значи говорим за чисти медови, не тъмнокафяви и непосещавани от М? Ако е така, при един корпус ЛР и два магазина ДБ, задачата е ясна. Единият магазин директно застава отдолу. При магазин отдолу почти никакво значение няма как ще зимуват - на плътно или на мрежа. Пчелата иска да й е топло като започне да гледа пило, /Това е само мое мнение/, а ти кога искаш тя да почне с пилото - ти си знаеш. Втория магазин отгоре, с найлон между него и плодника, Евгени го е писал подробно. Така се охранява от пчелите, а и в известна степен го пазиш от химията. При застудяване може да си го прибереш в склада, да не е на вятъра и ти да си ги гледкаш през найлона. А може да си стои отгоре докато му дойде времето да се махне найлона - пробвай. Ей го преди години, точно Евгени мисля беше качвал снимки на сърбите как зазимяват с мрежа отдолу и мрежа отгоре, но това при ДБ, за ЛР ми идва малко екстремно.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #3484
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    При мен при ДБ плановете ми са под плодника да сложа по 2 магазина, а при ЛР при налични 2 корпуса под тях ще слагам по 1 магазин. При тази схема го смятах, че тъкмо ще мога да събера всичките налични магазини, като слагам и на тазгодишните отводки по горе описаната схема.
    Дъно - изцяло мрежа.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  5. #3485
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Добре де, това при тебе пак ли с цел охрана от молеца??
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #3486
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Добре де, това при тебе пак ли с цел охрана от молеца??
    По-скоро с цел образуване на въздушна възглавница за по-студения въздух(макар, че за това и 1 магазин е достатъчен), както и охрана от гризачи, тъй като все още нямам хубаво помещение за склад.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  7. #3487
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    По-скоро с цел образуване на въздушна възглавница за по-студения въздух(макар, че за това и 1 магазин е достатъчен), както и охрана от гризачи, тъй като все още нямам хубаво помещение за склад.
    От гризачите неможеш се отърва по този начин
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  8. #3488
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    По-скоро с цел образуване на въздушна възглавница за по-студения въздух(макар, че за това и 1 магазин е достатъчен), както и охрана от гризачи, тъй като все още нямам хубаво помещение за склад.
    ОК, само че на ДБ чак такива салтанати не му трябват. Защо му е дъно от мрежа през зимата и същевременно магазин под плодника за въздушна възглавница? Няма логика, а за труда по цялото мероприятие още не съм отварял дума. Магазините спокойно могат да зимуват и над плодника, единствено трябва да се внимава по някое време кълбото да не се качи горе, затова слагаме плат, найлон или фазер с дупка. Между другото преди години това си беше практика на доста пчелари, но тогава не се водеше като "добра пчеларска практика", по-скоро мързел, а сега вече е модерно. За ЛР схемата я изяснихме. От гризачите се пазиш или с ниска прелка или предпазител.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #3489
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    За мен до момента вариантите бяха дали магазините да са под плодника или в склада, затова имах предвид, че ги пазя от гризачите, понеже нямам хубав склад. Иначе ако са на кошера а и да не са - мишепредпазител си има. Може и да бъркам, все пак съм начинаещ с малко кошери и именно затова не ми е проблем труда по повдигането на плодника и поставянето под него на магазините.

    Варианта магазините да са над плодника не създава ли неудобство при подхранването с питки Февруари и Март месец?

    Но нищо не ми пречи тази зима да пробвам на 1-2 семейства и този вариант с магазин или два над плодника, като Февруари и Март ще сложа между тях хранителната надстройка за питките.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  10. #3490
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    ОК, само че на ДБ чак такива салтанати не му трябват. Защо му е дъно от мрежа през зимата и същевременно магазин под плодника за въздушна възглавница? Няма логика, а за труда по цялото мероприятие още не съм отварял дума. Магазините спокойно могат да зимуват и над плодника, единствено трябва да се внимава по някое време кълбото да не се качи горе, затова слагаме плат, найлон или фазер с дупка. Между другото преди години това си беше практика на доста пчелари, но тогава не се водеше като "добра пчеларска практика", по-скоро мързел, а сега вече е модерно. За ЛР схемата я изяснихме. От гризачите се пазиш или с ниска прелка или предпазител.
    Мисля да пробвам с шперплат между магазина и плодника,но не знам къде да е дупката и колко да е голяма?
    Ако може инфо.
    Благодаря предварително!
    Аз зимата не ги закачам.

 

 
Страница 349 от 683 ПърваПърва ... 249299339347348349350351359399449 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •