Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 301 от 683 ПърваПърва ... 201251291299300301302303311351401 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,001 до 3,010 от общо 6828
  1. #3001
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Абе става и в клоните на дърво,ама наистина си е рисково....
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  2. #3002
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз пък съм чел, че майката излита вертикално нагоре много бързо, защото зоната 8-10 метра височина за нея е опасна. В тази зона летят чужди стари пчели, и не се знае дали някоя от тях няма да пожелае да нападне майката. Именно поради тази причина тя излита на височина 20-40 метра, защото тази зона за нея е безопасна. В тази зона летят само търтеи и други майки.

    Ако това е вярно, то тогава оплождане в клоните на дърветата е невъзможно. Майката няма да стои там - тя колкото се може по-бързо ще се издигне на височина 20-40 метра над върховете на дърветата.

  3. #3003
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Свита от търтеи не от пчели. Не съм чувал майка да се оплоди на близкото дърво в клоните ма щом казваш, то ще си проличи ако е оплодена. Оплождането доколкото знам аз става високо във въздуха в клоните на дърво е рисково и проблематично.
    Има изключения винаги, аз на два пъти вече виждам над пчелина на 5-8 метра височина как се оплождат. Много зависи от времето в момента на излитане на майката. То хубаво четеш, но не всичко в живота на пчелите/а и на нас самите/ става по книга.

  4. #3004
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз пък съм чел, че майката излита вертикално нагоре много бързо, защото зоната 8-10 метра височина за нея е опасна. В тази зона летят чужди стари пчели, и не се знае дали някоя от тях няма да пожелае да нападне майката. Именно поради тази причина тя излита на височина 20-40 метра, защото тази зона за нея е безопасна. В тази зона летят само търтеи и други майки.

    Ако това е вярно, то тогава оплождане в клоните на дърветата е невъзможно. Майката няма да стои там - тя колкото се може по-бързо ще се издигне на височина 20-40 метра над върховете на дърветата.
    Така съм чел и аз оплождането става високо. Затова казах, че в клоните на дърветата е прекалено рисково за да се случи подобно нещо.

  5. #3005
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Има изключения винаги, аз на два пъти вече виждам над пчелина на 5-8 метра височина как се оплождат. Много зависи от времето в момента на излитане на майката. То хубаво четеш, но не всичко в живота на пчелите/а и на нас самите/ става по книга.
    По принцип младата майка не излиза на брачен полет в лошо време излита при топъл, слънчев, безветрен ден. Сигурен ли си, че това което си видял е това което казваш? Но винаги има изключения но са редки. А пък в клони на дърво е прекалено рисково за да се случи според мен. Нека и други кажат.

  6. #3006
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Свитата на майката е от пчели работнички,а най опасната зона за майката е зоната на летеж на работничките 2-3 метра височина.Именно в тази зона се "губят" младите майки.Оплождането на далечно растояние и високо е изключение.

  7. #3007
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Свитата на майката е от пчели работнички,а най опасната зона за майката е зоната на летеж на работничките 2-3 метра височина.Именно в тази зона се "губят" младите майки.Оплождането на далечно растояние и високо е изключение.
    Пръв, слепият швейцарски пчелар Франсоа Хубер, благодарение на своя слуга Франсоа Бурнан, установява, че пчелата майка се опложда вън от кошера, във въздуха, Тя излита за около 25-30 мин и се завръща с шлейф (откъснатият полов орган на търтея). Тогава се е смятало, че само един търтей опложда майката. Едва В средата на 20 век се доказва, че тя бива оплождана неколкократно, от 8 -10 търтея (Тряско, 1951 г и Рутнер 1954 г) и че 2-3 дни след оплождането започва да снася първите яйца.Търтеите стават годни и могат да оплождат 12 дни след излюпването. Излюпените от пчели търтовки, както и опаразитените през ларвния период от кърлежа на вароатозата, са по-дребни и негодни за оплождане.


    Майката, ако по някаква причина, лошо време, отсъствие на търтей и други, не бъде оплодена в продължение на един месец, остава безплодна и негодна за по-нататъшно оплождане. Такива майки снасят неоплодени яйца. от които се излюпват само търтеи.


    На новоизлюпената майка са нужни 4-8 дни, за да укрепне и извърши първите си ориентировъчни полети. След това тя е годна за оплождане. Пчелите я подготвят, като я хранят по-слабо с цел да олекне и да може да лети. Когато настъпи подходящ момент, те я избутват навън, защото оплождането става само извън кошера във въздуха. Това биологично изискване е да се избегне близкородствено кръстосване, което е много важно за оцеляването на рода. При излитането майката е доста уязвима и често става жертва на пчелояди или други насекомоядни птици. В тихо, слънчево време между 12 и 16 часа при температура 25-27° С майката излита от кошера и със спираловидно летене набира височина 15 до 35 м (най-често между 15 и 25 м), с което избягва търтеите от собственото си семейство, и с хоризонтален полет, с скорост около 30 км в час, се отправя към така наречените търтееви сборища (ТС), които може да са на далечни разстояния - от З до 10 Км. Описани са случаи до 20 км от пчелина. Търтеите, летейки, отделят феромони, които привличат майките към ТС, които се намират в определени райони в открито пространство, защитени от ветрове, далече от високи дървета и хълмове. Почти не се срещат в равнинни и еднообразни места. Размерът на ТС е от 30 до 200 м в диаметър и зависи от терена, на височина от 10 до 40 м, и е с форма на елипса или кръг. На тези сборища се събират търтеи от много и различни пчелини, като техният брой е различен от 10 000 до 25 000 бр. от над 200 семейства . В ТС се разнася силно бръмчене, наподобяващо на рой. Тези сборища са почти винаги в едни и същи места, причина за което са електрическите заряди, които привличат не само търтеите, но и майките.


    Майката, излитайки от кошера и попадайки в ТС, бива преследвана от множество търтеи, които я виждат и усещат отделяната от нея миризма. Стотици търтеи се устремяват след нея под форма на комета. Най-силният настига майката и я опложда, след което половият му орган (шлейф) се откъсва и той пада на земята мъртъв. След това майката се застига от друг търтеи, който също я опложда така, че при един полет тя бива оплождана от няколко търтея, докато се изпълни семеприемното й мехурче със сперма. След всеки търтей в майката остава неговия оплодителен орган, защото е нужно известно време докато спермата бъде придвижена до семеприемното мехурче.


    Шлейфът, бива отстраняван от следващия търтей със специална четчица, намираща се в близост до половия му орган, а на последният оплодил я търтей, остава в майката и пчелите в кошера го премахват. Той често бива забелязван и от пчеларя.


    Брачният полет продължава около 25-30 мин. и през това време тя бива оплождана от 8 до 10 (има сведения до 17) търтея, Като всяко съешаване трае от 1 до 3 сек. След това майката се завръща в кошера и пчелите й помагат да се освободи от половия орган (шлейфа) на последния съешил я търтей. Ако по някаква причина при брачния полет семенното й мехурче не се е изпълнило с нужното количество сперма, около 8-10 милиона сперматозоида, тя може да излети на втори оплодителен полет докато се напълни. Три - четири денонощия след оплождането, майката започва да снася оплодени яйца. Първите яйца тя може да снесе и неоплодени, а след това започва да снася оплодените.


    Ако по време на оплодителен полет майката привърши храната или времето внезапно се влоши, появи се силен вятър или дъжд, тя се връща обратно в кошера и когато семеприемното й мехурче не е напълнено достатъчно, тя излита отново в подходящо време на допълнителен оплодителен полет, докато се изпълни.


    Семеприемното мехурче трябва да бъде запълнено с достатъчен брой сперматозоиди, защото през живота си майката снася няколко милиона яйца. През усиления яйценосен период тя снася дневно от 1500 до 2000 яйца, а за един сезон 150 000-200 000 бр. Благодарение на доброто хранене от пчелите с маточно млечице, майката снася ежедневно яйца с тегло по-голямо от собственото й тегло.


    В процеса на оплождане, майката бива съвокуплявана от търтеи с различен генетичен потенциал, понякога и от различни породи. Затова много често в едно семейство, наред с тъмни пчели се появяват и такива с жълти коремчета. Както е известно чрез търтеите се предават голяма част от наследствените белези.

    Източник:
    Кника: Уроци по пчеларство
    Автор: доц. д-р Б. Първулов

  8. #3008
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Стотици търтеи се устремяват след нея под форма на комета.
    Аз видях само 15-20 бр като чепка грозде след майката.



  9. #3009
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Има изключения винаги, аз на два пъти вече виждам над пчелина на 5-8 метра височина как се оплождат. Много зависи от времето в момента на излитане на майката. То хубаво четеш, но не всичко в живота на пчелите/а и на нас самите/ става по книга.
    Кажи ми как видя маиката на височина 5-8 метра ти за рекордите на гинес бре

  10. #3010
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    специална четчица, намираща се в близост до половия му орган

    Това преди време го писах и някой от форума не помня кой каза:
    -Абе аз досега търтей с четка не съм видял а ма може да съм недоскив.

    Това е в кръга на шегата.

 

 
Страница 301 от 683 ПърваПърва ... 201251291299300301302303311351401 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •