Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 683 ПърваПърва 123451353103503 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 6828
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    12.07.2011
    Мнения
    15
    ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от нако m
    ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка
    Огромна!

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от нако m
    ако ги смакна на един корпус при затоплене на времето ще направяли грешка
    Ама ти май не четеш какво ти се казва.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    86
    Пчеларски район
    с.Вълчитрън, общ. Порд
    Защо трябва да ги смъкваш на един корпус, другия ще го центрофужиш ли? Руснаците казват : есен и пролет им даваме мед, лятото им го взимаме. Не е редно да правиш обратното.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    12.07.2011
    Мнения
    15
    така не се ли развиват по бавно

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Аз бих направила такова стесняване /на един корпус/ при първия възможен момент.

    Единият вариант, който аз бих направила, е да ги оставя на 1 корпус. Това включва пълен преглед на кошера, отделяне на празни пити, подбиране на пити с прашец, които да останат в кошера и преглеждане на питите с пило и подреждането им.

    Другият описан е да се изолира корпусът с пило от корпуса без пило с полиетилен, като се остави проход около 2-3 см в предната част на корпусите между първия и втория корпус, за да могат пчелите да преминават, а в същото време да могат да поддържат по-лесно температурния режим. При това положение мисля, че е добре корпусът с пилото да остане отгоре, а маломедни пити да останат в долния корпус.
    Но и в този случай ще трябва да направиш преглед на корпуса с пило, за да можеш да подредиш в него пити с прашец, за да има развитие семейството.

    Колегите, които посъветваха да не стесняваш на един корпус, могат да изложат аргументите си, ако имат желание.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    12.07.2011
    Мнения
    15
    благодаряви много при удомно време ще ги смакна на един корпус

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Най добре е за сега нищо да не прави. Поне още 2-3 седмици студ ще има, за да се местят корпуси и пити, не е подходящо. При всички случаи гнездото ще е в горния корпус, там е по топло и там ще тръгне развитието на семейството. Тогава най важното е да се запази топлината от към покривната табла да не излиза, като се сложи найлон и затоплящи материали отгоре. Това най рано средата на март ще се наложи да се правят стеснявания. Но всичко зависи от две неща - дали даденото семейство ще иззими и второ - каква ще е силата му. И трето - района.
    И мойте кошери са на два корпуса и в момента гнездата са в горния корпус. Аз няма да махам долния корпус, само ще затопля тавана и ще вдигна дъното и ще затворя мрежестия отвор.
    Даже вече им сложих и по една дебела погача над гнездото.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Колегата няма да ги пипа сега. Пита дали е грешно при първото затопляне, което се предполага, че ще бъде края на февруари - началото на март да ги остави на един корпус.

    Имам чувството, че отговаряте, колеги, без да четете въпросите.

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    12.07.2011
    Мнения
    15
    да при първото затопляне грешно ли е да се свали на един корпус

 

 
Страница 3 от 683 ПърваПърва 123451353103503 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 18 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 18 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •