Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 176 от 683 ПърваПърва ... 76126166174175176177178186226276676 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,751 до 1,760 от общо 6828
  1. #1751
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Debi Виж публикацията
    Предния път ми направиха забележка колегите че съм разкарал маточник за самосмяна.Сега има два заложени маточника на различни пити.Майката е там.Има прясно,подхранено и запечатано пило.Обмислям единия маточник да остане а другия да го придам на друг кошер който върви слаб.Дали ще се получи?
    Ако кошера на който ще придаваш има 7-8 междурамия пчели, и имаш инвентар, можеш да му извадиш майката с питите открито пило и яйца. Така осиротялото семейство би трябвало да приеме маточника. Ако се случи нещо на новата майка, връщаш старата. Ако всичко мине добре, до средата или края на септември старата ще работи като донор на запечатано пило за там, където има нужда. Ако нямаш инвентар, Матеев е качил някъде размери на нуклеус от фибран. Можеш бързо да се сдобиеш с необходимия. Това е само предложение от новобранец.Изчакай опитните да се включат по въпроса

  2. #1752
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    По горе в темата писах за роевото настроение на едно от семействата.Днес отново прегледах четирите отводки.двете са на по 8 рамки 2-3 от тях с пило.всичко друго е наблъскано с мед.другите две са на по 10 рамки-същата работа ,мед и малко пило в едната и мед и почти никакво пило в другата.това ме накара обстойно да прегледам кошера за наличие на майка.три пъти гледах-няма майка а аз си мислех че иска да се рои.имаше още заложени маточници.оставих два запечатани.как се е случило да остане без мама не зная.
    сега ще търся начин да им сложа поне по две рамки с хубави работничеки килиики.ще купувам / да не взема да преразширя само / или ще въртя нектар.дано не заредят пак всичко с мед.кошера без майка се надявам да не отслабне прекалено много.
    Някъде назад в темата бях взел отношение по твоя проблем с тази отводка.Използвал ли си съвета ми или не,проблема ти продължава.Май е второто.Отново ще се повторя–извади пити с запечатан мед / на45–50 %/ от всички отводки и ги центрофугирай. Освободените рамки раздай на тези с–ва които имат майки,в средата на кошера.На този без майка,дай питите с нектар за да го дообработи .Като се сдобие с майка същото правиш и за него.Има ли още силна паша?До кога?Няма да гради ,докато няма открито пило което да храни.При преработката на нектара отделят минимално количество восък с което надграждат питите,но недостатъчно за да започнат основа.Ако искаш послушай съвета ми,а ако искаш послушай отново тези които ти втълпиха че ще се рои. Как е останала без майка?–отговора е лесен,убил .си я при преглед.Затова са заложили толкова много маточници,а не 2–3 като при самосмяна.Оставил си само 2 маточника? Защо?Кой капацитет те посъветва?Какво ще правиш ако от тях не излезе НИЩО.?

  3. #1753
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    При това положение центрофугираш 2 пити/светлокафяви/,слагаш ги в средата /започваш да се ориентираш,това е добре/.Меда /все още не е мед/го прибираш в фризера:,правиш от него меден сироп като изчезне пашата и тогава храниш.Ако слънчогледа изгори рано/до края на месеца/ не бързай да храниш.Ще гониш септемврийските пчели.Те ти трябват.
    Това беше направено още на следващия ден.Горния пост е на 18.07.Значи на 19 съм поставил питите.При следващия преглед на 24.07. всичко отново беше наблъскано с мед и вече се видя липсата на прясно пило.Имаше нови маточници от които бяха оставени два доста едри вече запечатани.Днес е 28 -ми и до два три дни трябва да излезне майката.Да проверявам ли в края на седмицата или да чакам средата на другия месец.

  4. #1754
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Провери .
    Защото , ако кажа пак ще бъда награкан .

  5. #1755
    Наблюдател
    Регистриран
    11.07.2014
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Граово
    Аз бих проверил дали има излюпена майка,така или иначе се знае на,кои пити са маточниците.Ако уцеля питата с първия излюпен не бих търсил втория,няма смисъл да ги ровичкам.

  6. #1756
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Това беше направено още на следващия ден.Горния пост е на 18.07.Значи на 19 съм поставил питите.При следващия преглед на 24.07. всичко отново беше наблъскано с мед и вече се видя липсата на прясно пило.Имаше нови маточници от които бяха оставени два доста едри вече запечатани.Днес е 28 -ми и до два три дни трябва да излезне майката.Да проверявам ли в края на седмицата или да чакам средата на другия месец.
    Отново влизам във форума заради теб.Не ми е по график.Нормално е да слага нектар,след като няма кой да снася в килийките.Щом по твои сметки трябва до 3 дена да се излюпи майката,изчакай ги.Защо?Защото маточници по средата на питата,понякога пчелите ги захващат за съседната пита.При твоето положение нямаш право на гаф.Изтървеш ли тези последни маточници много ще закъснее тази отводка,тепърва да и създаваш майка.Така и така си сгрешил,изчакай още 4–5 дена и тогава направи проверка.Паша има ли?Ако има ,направи това което ти предложих в предходния пост за тези които имат майки.УСПЕХ И НАУЧИ СЕ ДА ОТСЯВАШ ЗЪРНОТО ОТ ПЛЯВАТА.

  7. #1757
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Отново влизам във форума заради теб.Не ми е по график.Нормално е да слага нектар,след като няма кой да снася в килийките.Щом по твои сметки трябва до 3 дена да се излюпи майката,изчакай ги.Защо?Защото маточници по средата на питата,понякога пчелите ги захващат за съседната пита.При твоето положение нямаш право на гаф.Изтървеш ли тези последни маточници много ще закъснее тази отводка,тепърва да и създаваш майка.Така и така си сгрешил,изчакай още 4–5 дена и тогава направи проверка.Паша има ли?Ако има ,направи това което ти предложих в предходния пост за тези които имат майки.УСПЕХ И НАУЧИ СЕ ДА ОТСЯВАШ ЗЪРНОТО ОТ ПЛЯВАТА.
    За което благодаря.Всичко вече е направено.Празна пита,а може и две ще сложа на въпросния след като майката се прибере от брачен полет.Иначе маточниците са на една пита и знам точно коя е.Ще проверя в петък или събота-трябва да има резултат.Имам ли излюпен маточник няма да ровя излишно ,затварям кошера и пак след 2 седмици.Забелязвам,че има раздвижване на търтеите влизат ,излизат и това е само при осиротялото семейство.
    Относно плявата-схващам бързо когато е добронамерен събеседника.Доста информация прегледах из форума и хората които са с опит и го споделят са бих казал малко.
    Този пост е редактиран от iuli1971; 29.07.2015 в 16:43.

  8. #1758
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Двата маточника вече са празни.Единият дори вече е почти разрушен.Това е-има излюпена майка.Не съм търсел да я видя.Семейството е изключително спокойно.Няма видимо намаляване на пчели.Може би ще се усети на по-късен етап.Следваща проверка след две седмици.Надявам се вече да има и пило.

  9. #1759
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Двата маточника вече са празни.Единият дори вече е почти разрушен.Това е-има излюпена майка.Не съм търсел да я видя.Семейството е изключително спокойно.Няма видимо намаляване на пчели.Може би ще се усети на по-късен етап.Следваща проверка след две седмици.Надявам се вече да има и пило.
    Сложи пита за градеж.Според мен може да провериш дали майката снася и след една седмица,защото времето е хубаво.

  10. #1760
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Двата маточника вече са празни.Единият дори вече е почти разрушен.Това е-има излюпена майка.Не съм търсел да я видя.Семейството е изключително спокойно.Няма видимо намаляване на пчели.Може би ще се усети на по-късен етап.Следваща проверка след две седмици.Надявам се вече да има и пило.
    Не е излишно пред кошера да сложиш нещо за ориентир на майката,след като се върне от брачния полет за да си намери по лесно нейния кошер.Може да отсечеш някакъв трън и да го забиеш отпред пред прелката,и да вържеш на него син плик.Или да опреш някаква дъсчица на прелетната дъска.

 

 
Страница 176 от 683 ПърваПърва ... 76126166174175176177178186226276676 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •