Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 683 ПърваПърва ... 9101112132161111511 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 6828
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Bee87
    дядо ми гледаше към 30 кошера с пчели. Наскоро почина, но ние решихме, че няма да продаваме пчелите. Не си струва като знаем колко е вложено в тях ..
    Ако има кой да ви помага и ако имате достатъчно свободно време, може и да се справите с 30 кошера. Чувал съм, че бебетата се учат да плуват, като ги пуснат в дълбока вода. wink;
    Ако обаче не сте сигурни, че ще се справите с такова количество кошери, вместо да рискувате част от тях да загинат, можете да продадете част от тях. Зимата беше тежка и предполагам, че ще има повишено търсене на пчелни семейства. Можете да продадете част от пчелите без кошерите, пък след някоя и друга година, като свикнете да ги гледате, ще си възстановите бройката. А може да се отървете и от някой и друг стар изгнил Дадан-Блатов сандък, ако има такъв, пък после можете да сложите на негово място ЛР.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Моля за съвет!
    Тази събота предстои да купя няколко (около 10) кошера с пчели. Ще бъда безкрайно благодарен ако хора с опит, споделят "кое-как" и "кое след кое" се прави.Ако има и "несрамежливи" да споделят и грешките си... ще още по-полезно.

    Изходни данни
    - стари сандъци дб10 и 12, без много фуги и дупки.
    - преместване на 5-10 км по асфалтов път.
    - намерих бус със затворена каросерия.
    - мисля да почнем надвечер със запушване на дупки под капаците, към 18ч запушваме прелките и газ към новат къща.
    - пристигаме, нареждаме, отпушваме и бягайте крачета да бягаме :D
    - на другия ден основен преглед.

    Предварително благодаря за помощта!

  3. #103
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Моля за съвет!.....

    - на другия ден основен преглед....
    Не ги пипай поне 2 дни,това е моят съвет.

  4. #104
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Не е ли по-добре да се транспортират сутринта?

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    За тях ли "да се притеснявам" или за мене? В смисъл има ли опасност за мушиците или ще са много агресивни?

    За времето на местенето и аз се чудих доста, ама прецених, че правилото на 4-те "П" от мениджмънта ще важи и тук - Правилната Подготовка Предотвратява Провала. Т.е. събота през деня да подготвя терена, транспорта, да огледам кошерите, да имат време през нощта да кротясат... и така...

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Само да добавя.Ако има възможност да запуши прелките със мокра гъба и при отварянето на прелките да не подпушва,а по добре да пръсне вода на прелката.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    koragroup , по-добре ги возете с открита каросерия , но в края на краищата с каквото има. Първо през деня - отваряте кошерите и където има хлабави рамки трябва да ги уплътните с клинчета, летвички, топчета восък ако щеш. Обезопасяване на дъна и прелки, мисля че е ясно. При товаренето- сандъците да са плътно един до друг , още по-добре с някаква изолация между тях с каквото се сетиш за да не могат да се блъскат. По пътя всичко става. Аз като превозвам махам капаците, запушвам пролуките около таблите с парцали и увивам със стреч фолио домакинско, разбира се да има достъп на въздух. Разтоварвам, слагам капака, малко вода на прелката както вика Алекси, отварям и през деня си гледам другата работа. Пушалки, була, ръкавици, знаеш как е.
    Никога няма да забравя как превозих първите си два кошера преди години. Нулев пчеларски опит, теоритично подкован и подробно инструктиран от патили колеги. Лек прохладен дъждец, 40 км второкласен път, Лада Самара хетчбек със смъкнати седалки, вътре два стари ДБ и жена ми някъде между тях от време на време светва с фенерчето да види дали не са тръгнали пчелите да излизат. По средата на пътя от нищото се появи една пчелица и щях да колабирам. Ноо , всичко беше с хепиенд :D . Успех !

  8. #108
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    на другия ден основен преглед.

    Колега,ако не си ги прегледал предварително , направи го преди транспортирането. Все пак трябва да видиш какво вземаш.Оставам с впечатление , че ще ги вземаш направо.Иначе колегите са отзивчиви и тук във форума ще получиш добри консултации.Успех
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  9. #109
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Здравейте колеги! За 3-та година ще съм пчелар. Гледах 19 ЛР от които иззимуваха 16 бр. Преди седмица им направих основния преглед при който установих,че повечето от семействата са на по 4-5 междурамия и на по 2-3 пити с пило. Същите са на по два корпуса, като с изключение на две от тях се намират във втори корпус / двете експериментално съм ги оставил в първи, като очаквам до 1-2 седмици да се качат във втори/. Във втори корпус където са семействата понастоящем имам по около 15, а може би и повече кг мед. Не знам, но ми се струва че към настоящия момент този мед им е много и се опасявам да не забавя развитието им, поради това че майката може да има недостатъчно място за снасяне. Смятам тази седмица да им сложа лентите, като извадя по една крайна пита с мед, а непосредствено до пилото да сложа по една добре изградена пита с работнически килийки. До нея /от външната страна/ смятам да разпечатам пита с мед като оставя на същата венец. Извадената пита с мед ще я върна разпечатана на по-късен етап. Какво бихте ме посъветвали по отношение на празната пита която смятам да добавя до пилото?

  10. #110
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Гледай да е с прашец,ако тези с пилото не са обградени с такава.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 11 от 683 ПърваПърва ... 9101112132161111511 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 11 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 11 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •