Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 27
  1. #1

    ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ РАБОТА С ДЪРВООБРАБОТВАЩИ МАШИНИ

    Нямам снимка сега, но ще я снимам. Имам някаква представа какво и е мога да фрезовам плотовете, че ми се струват че не са равнинни. И явно ще трябва малко обучение за работа с нея. Или по вероятно ще се я поправя и ще си стои в единият ъгъл. Казвам го защото по сигурен се чуствам като държа инструмента(оберфреза, ел. ренде и др.), а не детайл. И много внимавам с малкият банцинг, с него съм спокоен за разлика от циркулята. Пчеличките ще ме извиняват, но ще има ръбчета .
    Този пост на наш колега, публикуван в друга тема, ме провокира да създам темата. Аз самия също си правя всичко, което ми е необходимо, за кошерите и окомплектоването им. Ще споделя своя опит, а дано професионалистите бъдат по-детайлни и подробни в разясненията си, относно боравенето с такива машини.
    Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Точно така е за абрихта,за банцига има железни ръкавици,кой го е страх да си купи.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    Re: ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ ПРИ РАБОТА С ДЪРВООБРАБОТВАЩИ МАШИНИ

    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    ....
    Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.
    Не го намирам за много удачно.В дърводелството се налага непрекъснато рязане и рендосване и ако постоянно се сваля диска при всяко рендосване...Пак ще се повторя от мнение в друга тема-човек трябва да има опит и да внимава при работа с машините.Ако липсва все пак такъв,по е добре линеала на циркуляра да се доближи максимално близо до диска/1мм/ и да се застопори и тогава да се рендосва.При обратната операция може да се подготви парче фазер и с него да се покриват ножовете на абрихта докато се реже с циркуляра.Въпрос на виждане,опит и рутина.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Когато рендосвам нещо на абрихта, задължително свалям диска на циркуляра и притискам детайла с дебело дървено трупче, а не с ръка.

    Не е необходимо при всяка операция да сваляш диска , а що се отнася за дръвцето с което притискаш докато рендосваш е меко казано несериозно . Работи се с цели длани и даже си ги наплювай - за да не се приплъзват.
    Ето някой елементарни но ефикасни правила :
    1. Никога , ама никога не работи с дърводелски машини , ако си пил алкохол
    2. Състави си план ( помисли , скицирай си нещо и т.н. ), а после работи. работи с главата , а не с ръцете
    3. Ако си с дълги ръкави , винаги ги завивай на горе.
    4. Ако не знаеш нещо не бързай , а попитай.
    5. Работете с мерак и отпочинали за удоволствие
    6. Остриетата на всички машини трябва да са добре източени и т.н. и т.н.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  5. #5
    Може и да е не сериозно, но поне за сега всичките ми пръсти са си по местата. Дано и така да си остане. Само споделих, как го правя аз, не налагам на никой да следва съвета ми.

    Ванка прав си. За това имам 2 циркуляра. И когато работя с абрихта, си работя само с него.

    Весело посрещане на новата година.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност темата е много важна. Винаги когато съм публикувал чертежи най-отдолу съм изписвал, че дърводелските машини са много опасни.Трябва да се спазват много правила и да се мисли преди всичко най-напред как да се предпазим, а след това как да направим детайла. Само внимаване не върши работа. Казвамго от личен печален опит. Колкото и да внимава човек винаги може да има разсейване, трепване, странични влияния, дефекти по материала и т.н. По подобен начин си осакатих безименния пръст на лявата ръка и сега стърчи като колец. Тръкнах лекичко кокалчето на планята уж съвсвм безобидна малка раничка, но със срязано сухожилие, което така и не успя да се раздвижи въпреки месеците мъки, болки и прочие. Колкото е по покрит режещия инструмент толкова по добре. Колкото и да внимава човек, достатъчна е само секунда разсейване и белята става. Моите съвети за работа с машините са следните:
    1. Когато се работи с планя. Ползва се защитно приспособление, което покрива неизползваната част от ножовете. Никога ръката ви не трябва да е над режещия нож. За да си помагате вместо дланта ви да минава над режещата част ползвайте буталки. Влизат в комплекта на почти всички машини които се продават. Има доста клипчета които показват как правилно да се работи с планята. Не игнорирайте правилата.
    2 Циркуляра е също много опасен инструмент. Там най добре е да се използва защитния похлипак, но не винаги това е възможно. Най добре е да се настойва височината на рязане на диска да е с 2-3 мм по-голяма от дебелината на дъската. Ползвайте същите тези буталки при подаване на дъската. Има доста начини да се направят приспособления за да се ограничи възможността да се получи неприятен инцидент.
    3 Фрезите също крият опасности, като при планята. Там пак покрийте режещите части така, че във всички случаи ръцете ви да не могат да влязат в контакт с фрезера.
    4. Винаги използвайте защитни очила. И от това съм си патил. Оттървах се на косъм. Чеп отхвърча и макар и след рикошет да ме удари в окото имаше доста поражения, макар и с благоприятен изход.
    Най общо казано, преди да се опитате да направите нещо, първо помислете как да стане по най-безопасния начин. В предприятията напоследък стана модерно да се правят едни карти по безопасност. Не е лоша практика и ние в домашната си работа не е лошо също да я използваме.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    И от мен няколко елементарни и универсални неща, които съм забелязал и професионалисти да не ги спазват.
    1. Чистота и ред на работното място- огледайте и намерете правилното място за всякакви кабели, разклонители, летви, талаши, течности по пода и в обсега на машината.
    2. Работно облекло - прибрано и удобно, от негорими или трудно запалими материи, никакви висящи части, обувки стабилни и затворени, НЕ чехли и сандали като по клиповете, дългата коса - прибрана. Очила.
    3. Всякакви защити по машините, заземявания, занулявания, спазвания на инструкциите за работа - всички го знаем, често пъти не се спазва.
    4. Счупени контакти, разклонители, табла, корпуси и т.н.- ОПАСНИ СА .
    5. От трудовото обучение в училище съм запомнил че не трябва да се застава в равнината на движение на всякакви режещи и шлайфащи дискове, верно че беше отдавна ама не е лошо да се спазва.
    6. Хора, животни, деца, навлеци, кибици нямащи участие в производствения процес - НАСТРАНИ, най-добре НАВЪН, на студа.
    7. Сещайте се и за огъня отвреме навреме, че пусто, много бързо тръгва. Хубаво е да се поддържа наблизо ИЗПРАВЕН, ПОДХОДЯЩ пожарогасител, не е лошо и някоя вълнена черга, най-добре брезент.
    8. Оглеждайте внимателно детайлите, които ще обработвате, чепове, гнилости , /чувал съм и за бренеке в талпа/ и т.н. При работа с малки детайли или с неправилна форма се препоръчва ползване на допълнителни приспособления, тласкачи, буталки и т.н., на практика почти не се ползва.
    Мога да дам конкретни примери за инциденти, възникнали при неспазване на горните точки, мисля че не е необходимо. Успех !

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    И още нещо от мен, мисля че 90% от нас го спазваме, специално за останалите 10%:
    Поддържайте наблизо аптечка с каквото искате, но задължително средства за кръвоспиране и за повърхностна обработка на рани да има. Добре е и на видно място да се изпише Спешния телефон, щото в паниката понякога човек си забравя и името, пък един спокоен глас по телефона ще свърши хубава работа. И, да не дава Господ, ама нали знаете - при отрязване на крайник или части от тялото :
    1. Кръвоспиране.
    2. Отрязаната част - в торба лед.
    3. Тел. 112.
    4. При възможност - по най-бързия начин потегляне към най-близкото място където знаят какво да правят.

    П.п. Всъщност Администрацията ако прецени може да покани някой от лекарите във форума за даване на компетентни указания за действия след злополука.

  9. #9
    Дървообработващите машини не са опасни не се страхувайте ат тях . Защо всички пишете че са опасни не знам . Злопулуките при работа се получават от неспазване на предписанията по безопастност на труда. Е може би има и едни 5-10% от аварии. Не правете нещо което не знаете как се прави .Питайте. Четете.
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    ingivo, приятелю, какви ги говориш, не били опасни.
    Някъде видях твоя снимка,и при теб май има два скъсени пръста.Аз всичко сам си правя,старая се много да внимавам но знам,че и да внимавам,винаги има вероятност да се случи нещо непредвидено,особено както работим със самоделки или силно амортизирани машини.
    ДЪРВОДЕЛСКИТЕ МАШИНИ СА ОПАСНИ! Който тепърва се кани да работи с тях е най добре първо да постажува покрай някой опитен майстор, ако разчита тепърва да се учи от грешките си ще има скъсени пръсти,недай си боже и нещо по сериозно.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •