Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 25 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 244
  1. #71
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Bobi-M9598 , как е разположена рамката във восъкотопилката е без значение, тъй като половин час след поставянето и всичко се свлича в/у дъното и, така, че не си мъчи мозъка как да разполагаш рамките, както и да ги сложиш си е все тая .

  2. #72
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Мъча си главата от 2 дена: как да стопя пити по това време, като имам само слънчева топилка? Някой опитвал ли е с пистолет за горещ въздух? Дали има подходяща температура да се получи, без да се подпали восъкът? И как да си направя топилка с пара , но да се събера в 150-200 лева?
    Има едни (май китайски) неръждаеми тенджери. Ако намеря някой, който да може да ми завари 2 чучура, ще съм намерил решението- ще взема една малка, ще я надупча яко и ще я сложа в една по-голяма, която е с двата чучура и ще вържа тенджерата под налягане към единия. Вместо тези тенджери, мога да ида на място, където работят неръждавейка и да се направи съвсем човешко, но предполагам, че ще ми искат поне един бъбрек за таз работа... Та?
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Ето един вариант за парна восъкотопилка:

  4. #74
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    Мъча си главата от 2 дена: как да стопя пити по това време, като имам само слънчева топилка? Някой опитвал ли е с пистолет за горещ въздух? Дали има подходяща температура да се получи, без да се подпали восъкът? И как да си направя топилка с пара , но да се събера в 150-200 лева?
    Има едни (май китайски) неръждаеми тенджери. Ако намеря някой, който да може да ми завари 2 чучура, ще съм намерил решението- ще взема една малка, ще я надупча яко и ще я сложа в една по-голяма, която е с двата чучура и ще вържа тенджерата под налягане към единия. Вместо тези тенджери, мога да ида на място, където работят неръждавейка и да се направи съвсем човешко, но предполагам, че ще ми искат поне един бъбрек за таз работа... Та?
    Няма какво толкова да се чудиш. Натрошаваш питите на дребни парчета. Слагаш ги в подходящ по обем съд, добавяш няколко литра вода и подгряваш, докато восъка се стопи. Може и изчакаш да кипне. След това прецеждаш през ситна мрежа или дамски чорап и оставяш да изстине. По лесно не се сещам.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Само един съвет.Внимателно с кипването ,защото ефекта е ,като при прясно мляко.Нали знаете оня байно дето викал : лей се мляко -лей се " после тенжерата се оказала празна.

  6. #76
    Така е. Зависи от обема на съда.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Няма какво толкова да се чудиш. Натрошаваш питите на дребни парчета. Слагаш ги в подходящ по обем съд, добавяш няколко литра вода и подгряваш, докато восъка се стопи. Може и изчакаш да кипне. След това прецеждаш през ситна мрежа или дамски чорап и оставяш да изстине. По лесно не се сещам.
    Не препоръчвам този вариант, по няколко причини.
    - Голяма мизерия става навсякъде
    - Много от восъка остава в троптината, особено ако са по стари питите.
    - Ако го правиш на открито събираш де що има пчела...

    Аз бих препоръчал вариант с пара. Една голяма тенджера с капак. Правиш сито с 2см по малък диаметър от тенджерата, така че да е на 5-6 см от дъното. Пълниш го с отломки от пити, а на дъното на тенджерата наливаш 4см вода. Слагаш капака и вариш по 30 минути всяка варка. После тръскаш ситото, изливаш водата с восъка в съд където да се охлажда и следващата варка.. На другия ден преваряваш восъка за да му придадеш форма и си готов. И тази играчка за 20-30 пити. от там нагоре си е гърч. Според мен!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #78
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2014
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    s.Dulevo
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    Мъча си главата от 2 дена: как да стопя пити по това време, като имам само слънчева топилка? Някой опитвал ли е с пистолет за горещ въздух? Дали има подходяща температура да се получи, без да се подпали восъкът? И как да си направя топилка с пара , но да се събера в 150-200 лева?
    Има едни (май китайски) неръждаеми тенджери. Ако намеря някой, който да може да ми завари 2 чучура, ще съм намерил решението- ще взема една малка, ще я надупча яко и ще я сложа в една по-голяма, която е с двата чучура и ще вържа тенджерата под налягане към единия. Вместо тези тенджери, мога да ида на място, където работят неръждавейка и да се направи съвсем човешко, но предполагам, че ще ми искат поне един бъбрек за таз работа... Та?
    Сега,така и така имаш слънчева восъкотопилка,и ако е облепена отвътре с ал. фолио монтираш 2 обикновени реотана от ел. печка.Кеф ти на един, кеф ти на два реотана,сипваш си биричка и чакаш.

  9. #79
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Купувате си парна восъкотопилка и си решавате проблемите. Защо се мъчите с неефективни самоделки и сте напълнили тази тема с безсмислени постове и безумни идеи?
    Working....

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Купувате си парна восъкотопилка и си решавате проблемите. Защо се мъчите с неефективни самоделки и сте напълнили тази тема с безсмислени постове и безумни идеи?
    Навярно колегите имат остра нужда от восък.Сиромах човек -жив дявол.При мен питите са достатъчно стари и отиват в огъня.Много хубаво горят.Дори и восък топя с тях.

 

 
Страница 8 от 25 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •