Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 25 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 244
  1. #21
    НОВОБРАНЕЦ
    Guest
    А, колко основи се полагат на килограм?И има ли разлика в размяната с ЛР И ДБ основи?Ако има споделете?Как го разменят?А и от онези дебелите ,пак са различни.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от НОВОБРАНЕЦ
    А, колко основи се полагат на килограм?И има ли разлика в размяната с ЛР И ДБ основи?Ако има споделете?Как го разменят?А и от онези дебелите ,пак са различни.
    ДБ.-13бр.,ЛР.-16бр+8ст. за всяка бройка доплащаш,варвят и по 10-14ст.с доплащане но,поръчката ми беше голяма и за това се договорихме на 8ст.-от производител.http://www.petkopenchev.com/wax.html
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #23
    НОВОБРАНЕЦ
    Guest
    Колко е била голяма поръчката?Аз смятам поне 10 кг. восък да сменя.

    Но иначе ,най-сърдечно Благодаря!

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от НОВОБРАНЕЦ
    Колко е била голяма поръчката?Аз смятам поне 10 кг. восък да сменя.

    Но иначе ,най-сърдечно Благодаря!
    1800бр.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Слънчо навън ме подсети за една стара снимка:

    Слънчева восъкотопилка-самоделка, "Сиромашки вариант".

    Необходими материали за изработка:
    -отдавна неползвано сиренарско сандъче /или каквото подходящо намерите на тавана/,
    -отражателно фолио /колкото по-лъскаво, толкова по-добре/,
    -парчета стъкло, мрежа, разни стиропори /ако сте гьонсурат, ще ги откриете около контейнерите за смет/,
    -силикон /ужас, силиконът е навсякъде, у-жас ! /,
    -стара формичка за кекс /дори и да е бракувана, препоръчвам да поискате разрешение от съпругата си, още по-добре от Тъщата/.
    Необходимо време за изработка - 30-40 минути, ако не спирате за кафе.
    Както вече се досетихте това съоръжение беше конструирано с експериментална цел и евентуално за временно ползване, уви, остава в експлоатация /безаварийна/ вече пет или шест години. Все още се оглеждам за подходящ стъклопакет за да му вдигна малко КПД-то, пък и да му придам завършен вид най-накрая.
    Снимката е правена след първата варка, или по-точно топилка, и на нея се вижда резултата - калъп восък около килограм.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Тенекията от сирене я ползваш неперфорирана ли?
    А мрежата, каква мрежа, за какво я ползваш?

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Не, тук няма тенекия. "Сиренарското сандъче" както му викаме на село е дървено сандъче в което едно време отцеждахме нашето си овче сирене. В случая го ползвах за основа на корпуса, отвън налепих стиропори и фибрани, отвътре фолиото, стойки със стъкло под наклон, восък за топене, отгоре стъкло и само слънце да има. Мрежата слагам върху формата за кекс и през нея минава стопения восък. Всичкото това е вътре под стъклото, като се нагрее не може да се пипа без ръкавици /мерки за безопасност!/.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Благодаря, Йорданов, за идеята. Не ми беше идвало наум, че може стъкло да се ползва за поставяне на питите, а мрежата да е върху съда за събиране на чистия восък.
    Стъклото много лесно се почиства чрез изстъргване, нали?

    А мрежата, която ползваш, каква е?

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Мрежата е остатък от някакво сито с отвори около 3 мм. Наклона на стъклото е около 20 градуса и почти всичко се задържа на него а восъка тече надолу и понякога не слагам и мрежа. На стъклото има залепени ограничаващи и направляващи ивици, мисля че се виждат на снимката. Вечер, преди да е изстинало напълно го почиствам с шпакла, обикновено всичко се отлепя на парчета, максимум за минута време. Ако се почиства докато е горещо се получава хубав материал за обмазване на капани за рояци wink; . До сутринта восъка във формата е изстинал, прибирам го и упражнението продължава.
    Това е за светъл восък, черния го кисна във вода и в тенекията на огъня.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Да, личи, че е стопен восък от разпечатки. Но става и за тъмни пити. Трябва да направиш сравнение дали чрез варене в тенекия изкарваш повече восък от тъмните пити в сравнение с восъкотопилката при еднакви условия /еднакво тегло, еднаква степен на изграждане на питите и както ги киснеш предварително/.
    Да си спестиш труд, ако няма разлика в резултатите.

 

 
Страница 3 от 25 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •