Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 25 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 244
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2011
    Мнения
    69
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Купих си най-обикновена восъкотопилка. Стопих 4 магазинни пити и се задръсти с чернилка която не мога да махна от мрежата. Чистих колкото мога, но след като заредих отново, восъка почна да се топи и тече върху чернилката (не може да пробие през мрежата) и се стича не във, ами до съда който събира восъка. Как се справяте с този остатъчен продукт, как го почиствате и годен ли е за ползване?



    пробваи с вряла вода моита мрежа сьщо се задръства така от тази чернилка и аз така я оправям.стопляш вода но да заври и още докато е вряла обръшташ мрежата от обратната страна и почваш да сипваш при мен има 100% ЕФЕКТ

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23
    тази чернилка се получава щото ползвате слънчева восъко отопилка
    аз топя восъка като го слагам в голям съд и наливам вода вяря докато се стопи напълно
    оставям да изстине изрязвам боклука които е от долната част на востчната пита докато остане чист восък
    натрошавам топя пак прецеждам с водата и оставям да изстине получава се идеална пита и восъка става по светъл отколкото е бил на питата

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Предполагам изкупвачите на восък могат да го купят във вид стопен на слънчева топилка? Събрал съм към 20кг. восък и искам да го заменя с основи.

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Предполагам изкупвачите на восък могат да го купят във вид стопен на слънчева топилка? Събрал съм към 20кг. восък и искам да го заменя с основи.
    20 кг. восък ти идват точно два кашона основи без да доплащаш.

  5. #15
    Колеги само ако може да споделите , някой по прост способ за получаване на бял восък при топене на стари почернели пити.
    Пробвах с накисване във вода за 24часа , но не ми се получи.
    Поздрави!

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    За мене най удобния , бърз и евтин начин е да си топя питите във обикновена тенекия и на газовия котлон.Слагам 3, 4 литра вода като заври исипвам предварително натрошените пити.Като се стопи восака го прецеждам през едно сито за брашно и готово.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305
    Колеги само ако може да споделите , някой по прост способ за получаване на бял восък при топене на стари почернели пити.
    Пробвах с накисване във вода за 24часа , но не ми се получи.
    Поздрави!
    Колега, от стари почернели пити не можеш да изкараш бял восък. Опитай повече от 24 часа но ще се получи тъмно, убито жълто като цвят но не и бял! Успех!

  8. #18
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305
    Колеги само ако може да споделите , някой по прост способ за получаване на бял восък при топене на стари почернели пити.
    Пробвах с накисване във вода за 24часа , но не ми се получи.
    Поздрави!
    А защо държиш восъка да е непременно бял? Това, че е жълт не означава, че не е качествен.
    Относно кисненето във вода има един метод наречен мацериране, но целта му е добиване на повече восък. Метода се състои в това, че старите пити се натрошават на малки парчета и се заливат да киснат във мека вода. Най-добре дъждовна или дестилирана. След 2-3 дена водата се излива и се налива нова. Това се повтаря 4-5 пъти. И след това се претопява. Целта на това накисване , е че от водата останалите в килийките ризички от пилото, набъбват и восъка се отделя по-лесно от тях, Освен това всички водоразтворими остатъци се изхвъплят с водата. И така освен, че се получава повече восък, но и е по-качествен. Метода е доста древен и е бил широко използван още преди средновековието. Не случайно още византийците са оценили високо качеството на восъка добиван в България и са я наричали "Цера Загоре". Цера означава восък. А Загоре буквално преведено означава "зад планината" и става въпрос за областа която се намира на север от Странджа и Сакар и стига до Средна гора. На изток опира до Черно море, а на запад до Чирпанските възвишения.

  9. #19
    Благодаря за съветите на всички ви.
    Колкото до това за белия цвят, на държа толкова на него, просто до сега не съм разменял восък за основи пък из оня ден си направих и аз слънчева восъкотопилка, и ме притеснява това , че ако реша да разменям тъмния восък няма да го искат.
    Поздрави на всички.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Восъкът, който излиза от слънчевата восъкотопилка е първокачествен, на цвят е жълт /различни нюанси/, а не тъмен, въпреки че излиза от тъмни пити. При този начин на извличане голяма част от восъка остава в питите, не се извлича напълно, затова пък е чудесен като качество. Приемат го така, както е на слитъци, без допълнително формоване.

 

 
Страница 2 от 25 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •