Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 81 от 81 ПърваПърва ... 3171798081
Резултати от 801 до 807 от общо 807
  1. #801
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    И аз така знам, затова попитах в БГ има ли от къде да си купи човек майки, които са предназначени за репродукция?

    п.п. Рости затова са елитните майки, разчита се че ще дадат поне 80% добри дъщери. Не всяка добра майка дава добри дъщери, както Атанасов вече е установил, така и аз и ти. Вместо да правим ежегодно проверка по поколение на няколко майки може би ще е по-лесно и евтино да си купим било то и 100-тина и повече евро. Ако излязат 50% от майките не особено добри, кое е по-скъпо да си карам с каквито са станали или да дам пари майки със сертификат от някой западноевропейски институт?
    Да си произведеш собствени. Може да са по - добри от тези за 100 евро.

  2. #802
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Да почваме да трампим майките и всеки да пише ставатли за нещо.И така ще подбираме най-хубавите.После пак ще го повторим и така ще останат най читавите.

  3. #803
    Това няма как да се случи, докато има програми.

  4. #804
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    И аз така знам, затова попитах в БГ има ли от къде да си купи човек майки, които са предназначени за репродукция?

    п.п. Рости затова са елитните майки, разчита се че ще дадат поне 80% добри дъщери. Не всяка добра майка дава добри дъщери, както Атанасов вече е установил, така и аз и ти. Вместо да правим ежегодно проверка по поколение на няколко майки може би ще е по-лесно и евтино да си купим било то и 100-тина и повече евро. Ако излязат 50% от майките не особено добри, кое е по-скъпо да си карам с каквито са станали или да дам пари майки със сертификат от някой западноевропейски институт?
    До колкото съм запознат в развъдната асоциация при Матеев цари пълна демокрация и решенията се взимат колективно. Плод и на такова решение е факта, че от там не може да се закупят елитни майки. Разбира се членовете на асоциацията имат някакви доводи и ние е редно да се съобразим с това.

    По втория въпрос съм отговорил още в предния пост, но явно не сте ме разбрали. Елитните майки могат да дадат и на повече от 80% от дъщерите си, ДОБРИ ГЕНИ. За съжаление това не е достатъчно условие да се приемат въпросните дъщери за добри. Имам предвид, че в процеса на формиране на самата пчела, на половите органи, в процеса на оплождане и т.н. могат да се случат някои неща които да опорочат качеството на майката. Общо взето развъдната дейност и онаследяването са сложни процеси и не мога да ги обяснявам с думи прости, пък и аз нямам претенции да съм много "навътре в нещата".
    По въпроса дали е добре да се внесе майка със сертификат и тя да е ........ В това упражнение няма никакъв смисъл. Голямо значение имат господа търтеите и ако дъщерите на сертификатката се оплождат със същите търтеи като при посредствените майки то резултатите няма да са много различни.

  5. #805
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    До колкото съм запознат в развъдната асоциация при Матеев цари пълна демокрация и решенията се взимат колективно. Плод и на такова решение е факта, че от там не може да се закупят елитни майки. Разбира се членовете на асоциацията имат някакви доводи и ние е редно да се съобразим с това.

    По втория въпрос съм отговорил още в предния пост, но явно не сте ме разбрали. Елитните майки могат да дадат и на повече от 80% от дъщерите си, ДОБРИ ГЕНИ. За съжаление това не е достатъчно условие да се приемат въпросните дъщери за добри. Имам предвид, че в процеса на формиране на самата пчела, на половите органи, в процеса на оплождане и т.н. могат да се случат някои неща които да опорочат качеството на майката. Общо взето развъдната дейност и онаследяването са сложни процеси и не мога да ги обяснявам с думи прости, пък и аз нямам претенции да съм много "навътре в нещата".
    По въпроса дали е добре да се внесе майка със сертификат и тя да е ........ В това упражнение няма никакъв смисъл. Голямо значение имат господа търтеите и ако дъщерите на сертификатката се оплождат със същите търтеи като при посредствените майки то резултатите няма да са много различни.
    Анджек... За това винаги съм си мислил. Ако в природата пчелите винаги търсеха идеалното, сега нямаше да ги има. В момента ги има повече от 100 милиона години, защото инстинкта на пчелите винаги е търсил някакво средно положение при унаследяването, т.е. нещата винаги са се получавали при т.н. златна среда. Каквото и да правиш, както и да го мислиш, каквито и условия да създаваш, щом направиш нещата да получиш идеални майки по всички показатели, винаги ще се окаже, че в природата има условия, при които точно тези майки и семействата им няма да издържат и ще загинат. Никога нищо не може да се прогнозира на 100 % и никога не могат да се създадат майки отговарящи на всички капризи на природата. Ако имахме такива пчели в природата, нямаше да има равновесие и биологичния живот нямаше да е възможен, щеше да се изроди и да се самоунищожи. Тъкмо затова трябва да търсим златната среда, т.е. някакво средно положение. И тъкмо тази златна среда винаги е оцелявана в природата при всякакви условия. Да, знам, че точно това мислене отваря тема за много дълъг и задълбочен разговор, но накратко това са мислите ми.

  6. #806
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Да, знам, че точно това мислене отваря тема за много дълъг и задълбочен разговор, но накратко това са мислите ми.
    Тази тема отдавна сме я направили на дъвка, но всеки защитава своите виждания за способностите на майките. Майкопроизводителите постоянно ще хвалят стоката си защото тя им е хляба, но както всяко нещо си има и противници. Не веднъж го казвам. В БГ няма ЕЛИТНИ и ПЛЕМЕННИ МАЙКИ. Няма и възможност да има. Правят се разни опити и се получават някакви резултати, но както знаем опитите се правят при контролирана среда. Ако тази майка се постави в среда неподходяща за нея/липса на пчели, нектар, прашец, температура...../ тя ще намали яйцеснасянето - основната и функция и става една обикновена майка в едни обикновени условия. И обратно - майка в добри условия повишава показателите си и ..........ооо чудеса. Та така.

  7. #807
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Не съм тръгнал да си внасям майки и за момента нямам намерения такива. Но за съжаление българските пчелари нямат възможност да си купят майки предназначени за репродукция, просто няма кой да ги предложи. Аз не съм селекционер и знанията ми по генетика са някъде на много начално ниво. Майкопроизводтсвото обаче не е никак трудно и аз предпочитам да се снабдя от някъде с качествен генетичен материал. По цял свят хората работят така, само в България сме майстори по всичко! Кофти ама няма много специализирана литература на български по въпроса, а специалистите в нашата сфера от които да попиеш информация и да се учиш са още по-малко. Така и осведоменоста, знанията и уменията на пчеларите като цяло са...и от там произлизат мнения от сорта - "ми за кво ти е майка от сой като не знаеш кой търтей ще я оноди"... Относно селекцията, която води природата ами тя не съвпада с нуждите на пчеларите. Ако природата селектираше за голям добив на мед и кротки пчели, то отдавна да са се затрили от лицето на земята. На всеки от нас му е готино като види магазините напраскани и побелели нали, сори но аз не мисля да се задоволявам със "златната" среда

 

 
Страница 81 от 81 ПърваПърва ... 3171798081

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •