Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 70 от 81 ПърваПърва ... 2060686970717280 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 691 до 700 от общо 807
  1. #691
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Хайде и аз да науча старите кучета на един номер.

    1. Вземаш един плодник с дъно. По-удобно е когато е по-висок, но и магазин става.
    2. Лепиш му отвътре две хоризонтални ленти изолирбанд на 4-5 см под горния ръб.
    3. Друсаш или четкаш рамките вътре и чакаш поне част от летящата пчела да се върне в стария кошер.

    Ако не знаеш къде е майката:

    1. Вземаш два плодника и едно дъно. По-удобно е когато са по-високи но и магазини стават.
    2. Лепиш на всеки плодник отвътре по две хоризонтални ленти изолирбанд на 4-5 см под горния ръб.
    3. Вземаш една ХР и я слагаш между двата корпуса
    4. Другаш рамките вътре, опушваш горния корпус и се оглеждаш за майката.

    Изолирбандът изпълнява много важна роля. Пчелата седи в кошери и не пълзи по стените отвън. Почти няма да видиш пчела да преминава през изолирбанда.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #692
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    Изолирбанд от стрия или ПВЦ лента?

  3. #693
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от marinow Виж публикацията
    Изолирбанд от стрия или ПВЦ лента?
    Най-обикновен изолирбанд. Режеш лентите предварително и не ги опъваш, защото ще се разлепят. Държи слабо към дървото и ако си го раздърпал преди да го залепиш, като тръгне да се връща се разлепя.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #694
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    изолирбанд, от стария, не се разпъва. Или трябва да си много як.....в ръцете.

  5. #695
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Някои ме ожалиха, но и аз направих някоя майка с пренасяне.



    Снимка0318.jpg Тази снимка е за всички колеги помогнали с мнение и съвет , още от зимата.Пия за тях.

  6. #696
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71

    Залагане на яйца вместо личинки за производство на маточници.

    Колеги отдавна искам да пусна тази тема за обсъждане, но все не ми остава време да пиша.Та въпросът ми е ако се заложат яйца преди излюпване в маточните чашки с какво млечице ще бъдат захранени новоизлюпените ларви?Говоря това с опита ми с йентеров апарат - 7-8 години / нека тази тема да не се превърне в обсъждане дали е добре или не работата с апарата/ и досега съм залагал само на личинки, но отдавна ме глождеше мисълта какво ще стане ако се сложат неизлюпени яйца вместо ларви.При последното ми залагане в апарата имаше неизлюпени яйца и направих експеримент.На рамка с 24 гнезда заложих на горния ред 12 личинки, а на долния 12 неизлюпени яйца.Резултата беше - от личинките - 9 затворени маточника, а от яйцата- 5 или 6- не си спомням.Заложих маточниците в сформирани отводки и от маточниците от яйца се излюпиха всичките майки.

  7. #697
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По принцип няма проблем да се прехвърлят и яйца, но тогава няма да можеш да си направиш точен план кога ще се излюпят, а в професионалното майкопроизводство това е изключително важно.

    Има и още един сериозен проблем, и той е свързан с ПОЛОВИТЕ АЛЕЛИ. Когато едно яйце е оплодено с два еднакви полови алела, то тогава от него ще се излюпи МЪЖКА ПЧЕЛА. Пчелите ги разпознават тези мъжки пчели на етап ларва и ги изяждат. И това е причината пчеларите никога да не са чували за мъжки пчели-работнички. На етап яйце обаче разпознаването е невъзможно, така че ако прехвърляш яйца, рискуваш част от тях да са мъжки (с два еднакви полови алела). От тези яйца ще се излюпи всичко друго, но не и качествена майка. Всъщност пчелите ще унищожат ларвата, и това ще ти намали процента на приемане (ти вече си го забелязал това в твоята статистика).

    ПС: Малко информация за половите алели.
    Всички пчелари си мислят, че търтеите се явяват мъжки пчели, но това е едно много погрешно схващане. Търтеите са само една летяща торба, пълна със сперматозоиди, но те не отговарят на понятието МЪЖКА ПЧЕЛА от биологична гледна точка. В техния генотип има само една верига гени, така че можете спокойно да си представите търтея като летящо яйце или летящи сперматозоиди.

    Истинските мъжки пчели-работнички се появяват тогава, когато едно яйце е оплодено от два еднакви полови алела. Ние не ги виждаме, защото пчелите успешно детектират мъжките ларви и ги изяждат. Ако обаче пчеларя по някакъв начин ги спаси, то тогава той ще има удоволствието да наблюдава истински МЪЖКИ ПЧЕЛИ-работнички.

  8. #698
    Наблюдател
    Регистриран
    10.12.2014
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    Ruse
    Тази година пробвах майкопроизводство при наличие на майка в 1 корпус беше майката а в2 корпус бяха маточниците по средата хр всичко беше нормално до запечатването на маточниците 2 дена след запечатването като отворих кошера пчелите бяха изградили пита върху маточниците беше невъзможно да се излюпи някоя майка зашто така стана кьде бъркам

  9. #699
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Бъркаш силата на семейството, храненето и май пашата?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #700
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от treex Виж публикацията
    Тази година пробвах майкопроизводство при наличие на майка в 1 корпус беше майката а в2 корпус бяха маточниците по средата хр всичко беше нормално до запечатването на маточниците 2 дена след запечатването като отворих кошера пчелите бяха изградили пита върху маточниците беше невъзможно да се излюпи някоя майка зашто така стана кьде бъркам
    Рамката с маточниците трябва да е тънка- 1,2-1,5см примерно. След като ги запечатат слагай по 1 основа за градеж до тях.

 

 
Страница 70 от 81 ПърваПърва ... 2060686970717280 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •