Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 76 от 81 ПърваПърва ... 26667475767778 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 751 до 760 от общо 807
  1. #751
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от пчелар Виж публикацията
    Здравейте.Какво означава терминът "F-1" при майкопроизводството?Кои майки са с посочения термин?
    F1 означава ПЪРВО ПОКОЛЕНИЕ - тоест дъщерите на дадена майка.

    Когато купувате майки от някой майкопроизводител, вие всъщност купувате F1 майки, които са дъщери на елитна майка (ако говорим за лицензиран майкопроизводител) или дъщери на най-добрата майка (ако говорим за нелицензиран майкопроизводител).

    Когато от така закупената майка си направите собствени майки, или ако семейството ви направи самосмяна, вие всъщност се сдобивате с F2 майка.

    Ако базовата (елитната) майка е била получена посредством ХЕТЕРОЗИСЕН ЕФЕКТ (междурасова кръстоска), именно при F2 майките започват всякакви проблеми (разпадане на расите, агресия, ниска продуктивност и т.н.).

    Този ефект го няма при ЧИСТОРАСОВИТЕ МАЙКИ, независимо за каква раса говорим. Затова и по света масово се търси РАСОВАТА ЧИСТОТА, защото тя е ГАРАНЦИЯ за стабилни F2, F3 и т.н. поколения.

  2. #752
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За пример могат да се дадат браковете между бели и цветнокожи (тъмнокожи) хора. В техните поколения започват да се появяват всякакви чудатости, от типа двама бели си раждат негърче или обратното - двама негри си раждат бяло дете. При това този ефект се разпростира на десетки поколения напред в бъдещето, като честотата на проявление постепенно намалява, но никога не стига до нула (пряко следствие от теорията на вероятностите).

    При расовата чистота това го няма. Негрите винаги раждат негри, а белите - бели.

    Освен цвета на кожата този ефект се проявява по хиляди различни други генетично наследени параметри или качества. В общия случай се ражда дете, което има някакво качество (добро или лошо), липсващо и в двамата родители.

    Точно поради тази причина в развъдните организации се водят РОДОСЛОВНИ КНИГИ. И когато се взема решение при инструменталното осеменяване от какви родители да се вземе генетичен материал, гледат се не само качествата на самите родители, но и качествата на цялото известно тяхно родословие.

  3. #753
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Тук в темата Матеев спомена за майките на Скутелатор. Странно е защо последните години, цената на отводките и майките расте, цената меда пада, а пък добивите с новите майки, и отводки, не фрапиращо голям!
    Ако утре случайно бъде преоткрито лекарство срещу смъртта, дали някой вярва че повечето от нас ще чуят за това?
    За пореден път се убеждавам, особенно тука, че най-доброто качество е от хора, за които малко са чували. А ония, дето всички ги хвалят ( предполагам са прави, по-хубави може и да не са виждали), по моите стандарти са няколко хиляди за майка хвърлени на вятъра.

    Който иска най-доброто, не трябва да разчита, че то само ще го намери.

    Малко по-сложно е....

    През левия ми крачол е кой как ще го интерпретира. Имам си по-сериозни проблеми от пчеларството.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #754
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ако утре случайно бъде преоткрито лекарство срещу смъртта, дали някой вярва че повечето от нас ще чуят за това?
    За пореден път се убеждавам, особенно тука, че най-доброто качество е от хора, за които малко са чували. А ония, дето всички ги хвалят ( предполагам са прави, по-хубави може и да не са виждали), по моите стандарти са няколко хиляди за майка хвърлени на вятъра.
    Ей заради това се бях навил да поръчам 20 майки.

    През левия ми крачол е кой как ще го интерпретира. Имам си по-сериозни проблеми от пчеларството.
    Ама с това си изказване ме отказа поне за 10 години, а като пораснеш, улегнеш и започнеш да премисляш нещата преди да ги изкажеш може и да пробвам какво има в кутията на пандора!

  5. #755
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Съжалявам го това момче скутелатора, захвал се е да продава книги на неграмотни. И да кажеш на простия, че е прост той няма да стане по-умен а по-злобен.
    Какво получи за прословутата си рецепта с която спаси хиляди семейства на невежите? Получи: "Имал си бол пари дал си."

  6. #756
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Какво получи за прословутата си рецепта с която спаси хиляди семейства на невежите?
    Тя май не беше негова.

  7. #757
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    Ей заради това се бях навил да поръчам 20 майки.



    Ама с това си изказване ме отказа поне за 10 години, а като пораснеш, улегнеш и започнеш да премисляш нещата преди да ги изкажеш може и да пробвам какво има в кутията на пандора!

    Според мен сега си го е преместил в десния.

  8. #758
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от borifototo Виж публикацията
    Според мен сега си го е преместил в десния.
    Още няколко пъти назад по 600 евро и може да няма в какво да го мести.

  9. #759
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от borifototo Виж публикацията
    Според мен сега си го е преместил в десния.
    Дали е в десния или левия крачол е все тая за тези които сами си произвеждат майките.Мислете му вие в кой крачол е,защото вие сте със свалени боксерки,а вазелина е във евро,на бройка.

  10. #760
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Още няколко пъти назад по 600 евро и може да няма в какво да го мести.
    Едвали разчита на бедния Български пчелар за доходите си,а пък който не го устройват условията започва да търси като мен майки от други европейски производители има доста от тях тук http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homage/elver/

 

 
Страница 76 от 81 ПърваПърва ... 26667475767778 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •