Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 81 ПърваПърва ... 6789101858 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 807
  1. #71
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Иде реч за качество и количество, а не че е различно по състав.
    Да не забравяме за пчелите кърмачки те също важни.

    Няма нужда да спорим получило се е недоразумение пък и поста ми беше в съвсем друга насока.

  2. #72
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Другарю Коста,
    В никаквъв случай не съм искал да се заяждам, да опонирам или да се правя на учител. Ти просто зададе въпрос :
    Нима в единия случай пчелите им дават по-малко пч.млечице?

    Отговора е такъв какъвто е - да.

    Тук няма да набърквам майкопроизводството, а производството на пчелно млечице.
    Що се отнася до количеството - пчелното млечице което произвежда кошер в който има майка е много по-голямо от това, което може да се вземе от осиротен кошер , дори и ако става въпрос само за едно зареждане. Това е причината да се използват неосиротени семейства за производството на млечице - това е световна практика. Майката, както и откритото пило отделят феромони, които стумулират пчелите-кърмачки - пчелите се хранят по-добре, събират повече прашец, отделят повече млечице. Единствения начин това да се постигне без майка, е като тези феромони се добавят изкуствено.

    Пчелното млецице се различава и по състав. Тук не става въпрос за това при личинките на търтеите, майчините ларви и тези на пчелите-работнички, да то също се различава, въпреки че го доставят едни и същи пчели, което най-малкото би трябвало да те наведе на мисълта че при различни условия пчелата отделя различно млечице.

    Маточното(на пч. майки) млечице се различава по състав, взависимост от влажността в кошера, дали се използва захарен сироп или мед за подхранване (получаване на подобно на пч. млецице вещество - това не е пч. млецице, както меда от захарен сироп не е мед)и взависимост от това дали е прясно, т.е. броя пчелички за минута, които посещават маточника и доставят прясно млечице. Пчелното млецице веднага след отделянето му променя консистенцията си, дори и оставено в кошера. Пчелите кърмачки имат функцията да обновяват пч.млечице ( вземат старото и поставят прясно)
    Друг много важен фактор е баланса на разпределение на труда в кошера (някои ще кажат възрастта на пчелите, което в общи линии е почти същото).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #73
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ще ви задам въпрос-Вие на самотек ли отглеждате пчелите си.Мисля,че са ви известни съвременните технологии.Ако е Да,то тогава не виждам смисъла на постовете ви.
    Това беше контравъпрос.

    Наистина пчелите ми в общи линии се гледат самички, но това съвсем не означава че са на самотек. Отдлеям голямо внимание върху отглеждането на майките именно за да не ми се налага да прилагам "съвременни технологии". Предпочитам да не си създавам ситуации, които по-късно трябва да решавам с "техники". Тъпо е да прилагаш Демари, когато няма опасност от роене. Понякога прекалената ми самоувереност ми поднася изненади - току-виж някой кошер се роил (тази година имаше един такъв). Но като цяло дори не си заслужава да ходя до пчелите и да отварям кошер по кошер само за да видя - ще се роили или няма да се рои. Така е и с повечето други операции - подхранване, ротация на корпуси, преместване на рамки, подреждане на гнездото за зимуване..... Колкото по-вече отваряния на кошера мога да спестя - толкова по-добре.

    Важно е колко мед ще изкараш, но според мен себестойността му е много по-важна.

    Съжалявам че излезнах извън темата
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #74
    ANIBAL
    Guest
    Ето,така вече ми харесва! И то много.
    Мисля,че не визирам точно теб Скутелатор.Това което си говорим на друго място няма предмет тук.Искам да кажа,че когато се отглеждат майки само пчелите имат последната дума.Ние сме просто наблюдатели.Качеството на млечицето е от значение,така е и аз не мисля и да споря за това.Разбира се ,че то е в пряка връзка с качеството на пчелните майки.Като казвам качество имам пред вид неговия състав Токо,няма друго определение.Неговия състав.Вярвам и в това ,че когато няма майка, пчелите кърмачки може да отделят по-малко млечице.Но и може състава да е различен от това с присъствието на майка.Вие отидохте в друга посока.Това важи за тези, които произвеждат млечице.А аз говоря за отглеждането на майки.Напълно схващам и разбирам какво казваш Скутелатор.Разговора е само и единствено за практиката на производство на майки.На теория е лесно.Но на практика е май по-сложно.Дали тези, които се занимават с Производство на майки могат да определят състава на това което слагат при пренасянето на личинки?Защото ми се струва,че използват от личинки за пчели.Не за майки.А на мен ми е известно и то много добре,че те се различават по своя състав.А и количество.Как докарват количеството майко производителите в своята практика?Има много несъответствия при тяхната практика.Защото самото докосване с иглата по личинката е вече повод за промяна.Да не говорим за поставянето на храна.И то от мераклии.Не мога да разбера какво доказвате.Като говорите за качество и количество не мога да разбера какво защитавате.Вие нямате теза ,камо ли практика.Не видях нищо такова.Мисля,че трябва да сравняваме ,а не да отстояваме нещо, което не съм прочел и не зная.Само някакво поучение и разяснение.Мислите ,че не мога да чета ли?Мислите ,че съм прост и необразован?Че съм далеч от цивилизацията?Че имам закостенели разбирания за пчеларството?Така ми звучи начина по който разговаряте с мен.Другарю Коста.Знаеш ли какво, Хер Скутелатор,да се правиш на велик много приляга на непросветените.На изоставените и незабележимите.Тук се говори за майки И как стоят те в нашата практика.Как да си ги произведем по лесно.Как работим с тях.Кога и как постъпваме.Кои от тях да изберем.Кои са обстоятелствата при тяхното производство, които носят успех и защо?И накрая обосновано мнение за видовете майки ,за тяхното качество.Как да ги произведем по-добри? -за определен вид майки.Аз споделям своите наблюдения.Не видях вашите.Това което го пише в някой учебник може всеки от нас да го твърди и прочете.Да видим вашите лични наблюдения господа.Не купирани и цитирани от някоя книга.Това, че се учудвате на мартенската самосмяна е смешно даже.Ами те пчелите имат пило още през началото на февруари по всички части на България.Няма пропуск.Нека да си говорим за майките.В реални условия,природата ги е дарила с възможности само за един сезон.Това е важен показател.На който не се обръща никакво внимание.Мислим ,че те са вечни.И когато свърши илюзията почват варианти.Как да се борим с този факт.Всички боготворите самосмяната.Хубаво.И аз мисля като вас.Но самосмяна кога?Някои от нас дори не знаят кога е възможна.Чакаме когато дойде май.Но тогава имаме други възможности.Роевите.Те пък ,ако ги произведем,идваме до позицията, която описах в предишния си пост.С една дума става страшно и мнооого неопределено.Защото другият начин е да използваш от методите на някой майкопроизводител.Йентеро или друг начин.Там пък отзивите са непостоянни.Аз не мога да определя.Защото не ползвам такива закупени.Няма ли начин, който да отговаря на всички изисквания.Не ,но има начин, който обединява всички позитивни неща от познатите методи.Не става въпрос точно за него сега. Искам да уточниме кои са обстоятелствата, когато пчелите произвеждат най-добри майки.ПЧЕЛИТЕ,НЕ МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИ.Мисля ,че има съществена разлика.Чакам мнения.

  5. #75
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Добре ето ти конкретени въпроси, за моето чудене относно ранните майки:
    Сигурен ли си че при това ранно производство на майки има нужния микроклимат в кошера и има ли достатъчно пчели кърмачки,и до колко това се отразява на качеството им? В крайна сметка ако няма качество обезмисля се бързането. Ок.
    Да предположим, че всичко е 100% наред,сигурно е възможно при твоята геограФска ширина и методи.
    Но изникват нови въпроси да ли си струва бързането.По това време като бройка и качествeно, колко майки от семейство могат да се произведат и съответно, колко нови семейства могат да се направят?
    При теб по това време външната температура, колко градуса е и семейството, колко пити покрива?

    Питам за състоянието на пчелното семейство и климата,за да направя сравнение с Шуменския край
    да не излезе, че е разликата само в датите.


    Значи уважавани от мен колега,майки се произвеждат когато ти трябват.Ти си този, който избира периода.
    A условията, къде остават? Категорично съм на мнение, че няма ли необходимите условия въпреки нашите желания качеството липсва.

    п.п.очаквам точни и конкретни отговори,
    въпросите ми касаят практическата страна и не е нужно ''палене''.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Убеден съм че разликата е във датите дори и повече от месец.Не познавам Шуменския район но в Ивайловградски съм виждал цъфнал бадемов масив около 20 февруари. Тая година за първи път си произведох майки по два начина-самосмяна и свищева.Самосмяната-в началото на слънчогледа осакатих двугодишна майка и в края на пашата имах млада работеща майка.Ако имах повече опит и във втория корпус(ДБ)щтях да имам майка. Свищевата-след липата отстраних майката на 10дб и чак на 1 септември(след два месеца) новата майка започна да осеменява.Но поради липса на кърмаческа дейност пчелите напълниха плодника и един магазин с мед.Визуално двете майки са едри(като яребици)и с еднаква украска.И двете развиха силни семейства.Другите сравнения догодина.

  7. #77
    ANIBAL
    Guest
    Здравейте!
    Да, района е важен,но искам да ви уверя,че става въпрос за принцип.Изключете моя географски приоритет.Нека да отговоря на вас,моите приятели.Без изключение,от форума.Значи ефективността от едно начинание ,особено като това ,което дискутираме е много важна.Тя трябва да изпълва със смисъл практиката.Ако искате ще обясня подбудите от такава практика,но сега не е момента.Имам зададени въпроси и вие чакате отговори.За качеството през този ранен период аз не се притеснявам.Защото тогава имам много пчели в кошерите.Те се подготвят като всяко друго нещо в пчеларската практика.Как става това е въпрос на опит.Но вие смятам знаете всички начини.Казвате ,че кърмачките са били малко.Как така?Всички пчели ,които са през този период са летящи.Те са от едно и също качество.Една или почти една възраст.Те както природата ги е създала могат да започнат да произвеждат млечице.Сега за неговото качество не знам.Но мога да предположа,че като става въпрос за майки ,те пчелите си знаят работата.За мен роят и иззимилите пчели са много сходни .Замислете се и ще видите приликите.Та в този период те са изключително всеотдайни.Защото това е начало.Началото на сезона.Конкретно за млечицето в условията на обикновен пчелин ,няма как да определя неговото качество.Съдя по косвени признаци,но те могат да се дължат и на други фактори.Да ,наистина условията са важни.Но какво да разбираме за прекрасни условия.Това е важно Токо.Прав си.Значи ,за мен прекрасни условия са тези които пчелите имат храна в изобилие.И известна свобода на полет.Все пак съгласете се,че тогава времето е непостоянно.Храната събрана от миналия сезон е достатъчно за отглеждането на каквито и да било личинки.Нали имат пило пчелите.Каква ще е тя рещават те.Така,че за качеството на млечицето не може да има съмнение.То е като през май.Единственото, което се различава м/у двата периода е ПОВЕДЕНИЕТО на пчелите.През ранния период те разчитат само на своите запаси.Ето защо е важно да ги има.За тях не предстои Усилено събиране на прашец и нектар.Те са вътре до тях.Цялата им работа се състои в отглеждане на пило.Няма нищо по-важно за тях в този период.Разбира се,че вършат и друга важна дейност.Ако под прекрасни условия имате пред вид уханието на май.И свежата зеленина на периода,то това е така наистина.Но става въпрос за ефективност.Тя е в основата.Когато си произведеш майка по-рано наистина има и задържане на развитието на семейството.Но не правиш това с всички от пчелина.Други семейства подсилват произвеждащото.Това може и да се приложи като промишлен метод.Само да има налице необходимия инвентар.Но това не става с известните на повечето колеги пособия.Иска се специално за това уреди.Не може да пренасяш личинки или да работиш през това време.Ще се провалят опитите.Когато създадеш толкова рано майка,семейството просто забравя роене.То е изживяло труден период и за нищо на света не мисли да бяга.Макар и да са налице сезонните напрежения,то взема други решения за развитието си.Ако оставиш семейството на самотек,то може и да отдели рой,но кое семейство няма да го направи.Става въпрос за обичайната практика.Всяко семейство се стреми да се размножи.Да.В това число да подмени и майката.Да.Но при моя начин това събитие е изтеглено напред ,много преди този период.Тогава е изключено роенето.Защото силата на семействата е още в растеж.Как може това да се отрази на качеството на майките.Защо казвам ,че маточниците са малко.За периода единственото,което може да застраши майките или да промени тяхното качество е студа.Може да простинат.Това може да увреди половата им система.Или да нанесе други щети.Мисля,че през май това е изключено.За мен лично има специфично поведение на пчелите през ранния период.Не напразно поисках да сравните роевия и този период.Това е валидно само до края на април.До трайното затопляне.След това тези поведенчески приоритети избледняват.Наистина по-късните свищеви маточници са повече,но тези през март са малко.За мен има значение ,колко маточника залагат пчелите.Колко междурамия трябват за да отгледат 3-4 маточника?Пчелите не са се разпрострели по питите както през май.Кълбото е сбито и сплотено.Как да заемат повече пространство като е студено навън?Междурамията не са от значение за качеството на майките.Те имат отношение само за затоплянето и отглеждането на майките/маточниците/.Храната и грижите полагани са от значение.Но примерно три междурамия на три маточника?Или шест междурамия на 30 маточника?А колкото за ползата от това,времето е ценното в случая,Липсата на неприятели и задаващия се сезон.Възможността да отделиш още някоя резерва.Колко семейства мога да направя?Зависи от целите и големината на пчелина с който разполагам.Ако подготвя отглеждач и заложа на него ,то доста бързо и рано ще имам пчелни майки.Колко ще са от него?Колкото заложат пчелите.Аз не избирам личинките за майки.Това го правят пчелите.За разлика от други методи.Винаги има диапазон.Силните семейства са сами отглеждачи.Пчелите са почти на една възраст,Не за дълго,но все пак когато хранят личинките са.
    Попитах ви нещо в предишен пост.Защо, когато осиротее семейството залага основи по средата на питата?И дали ви прилича на нещо това?Защо избирателно изваждате изречения от постовете ми ,а не вземете да отговорите и на другите ми зададени въпроси?Защо да се паля от колеги ,които са ми приятни?Аз разговарям с вас.

  8. #78
    Колега kosta zhelev , я ни светни нас непросветените как и кога подготвяш семейството отглеждач - през януари или февруари ? И от къде намираш полово зрели търтеи в края на март - сигурно са излюпени през февруари или може би практикуваш инструментално осеменяване?

  9. #79
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    23
    Вероятно Георги е забравил, че и в момента в някой семейства има търтеи, а тяхното намиране не е работа на kosta zhelev, а на майките.Който му трябва си намира. Или kosta zhelev трябва да им свети? Надявам се Георги да сподели с нас своята техника за добиване на млечице, нови майки или нещо друго свързано с пчеларството.

  10. #80
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    То е ясно , че при неговата геграфска ширина рано напролет ще има търтеи нима при нас април месец да няма?
    Аз затова исках да се уточни сезонната температура и дали има ли летеж и развитие на пчелното семейство. Излезе, че говорим за едно и също нещо. При нас е съвсем нормално да се пройзвеждат ранни майки април, което аз лично не го препоръчвам и практикувам.В погорни постове съм изброил защо. Единствения + които намирам е че по този начин семейството не изпада в роево състояние, но това повече е от полза за силните семейства.
    Има резон да се правят майките малко по-рано(средата на април) при нас най-вече заради ряпицата, знаете какво се случи тази година рой след рой.

 

 
Страница 8 от 81 ПърваПърва ... 6789101858 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •