Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 81 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 807
  1. #511
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    По подобен начин си направих маточници. Придадох ги на осиротели семейства точно след 24 часа, но приемането им беше само на 50%. Досега маточници придадени на 24тия час винаги са ги приемали без проблем. Чудя се дали ветеровитото време е причината или прекалено късно съм ги придал.
    Винаги може по-добре.

  2. #512
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Метода е интересен, но се базира на "научно доказани" факти, с които аз не съм съгласен. Два пъти в постинга се цитира "научно доказания" факт, че ако на майката се ограничи яйцеснасянето, това ще доведе до снасяне на по-едри и по-качествени яйца. Точно с това не съм съгласен и няма да го повярвам, докато не го видя написано черно на бяло от известен световен учен.

    Аз разсъждавам точно обратното. Майката е един завод за снасяне на яйца, в недрата на който има хиляди тръбички (поточни линии), в които се извършва процеса по съзряване на яйцата. Именно спирането на завода създава предпоставки за ЗАДЪРЖАНЕ на яйцата по поточните линии, което според мене може да доведе до ВЛОШАВАНЕ на качеството им.

    За аналогия използвам хората (мъжете), които ако дълго време не са правили секс, след това при първия си секс изхвърлят УМРЕЛИ или НЕКАЧЕСТВЕНИ СПЕРМАТОЗОИДИ. Та за да има качество в процесите на оплождане, трябва да се спазва цикъла, определен от природата - редовен секс при мъжете и редовно яйцеснасяне при пчелните майки.

    Ако някой пчеларски учен е на друго мнение - искам да го видя.

  3. #513
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Метода е интересен, но се базира на "научно доказани" факти, с които аз не съм съгласен. Два пъти в постинга се цитира "научно доказания" факт, че ако на майката се ограничи яйцеснасянето, това ще доведе до снасяне на по-едри и по-качествени яйца. Точно с това не съм съгласен и няма да го повярвам, докато не го видя написано черно на бяло от известен световен учен.

    Аз разсъждавам точно обратното. Майката е един завод за снасяне на яйца, в недрата на който има хиляди тръбички (поточни линии), в които се извършва процеса по съзряване на яйцата. Именно спирането на завода създава предпоставки за ЗАДЪРЖАНЕ на яйцата по поточните линии, което според мене може да доведе до ВЛОШАВАНЕ на качеството им.

    За аналогия използвам хората (мъжете), които ако дълго време не са правили секс, след това при първия си секс изхвърлят УМРЕЛИ или НЕКАЧЕСТВЕНИ СПЕРМАТОЗОИДИ. Та за да има качество в процесите на оплождане, трябва да се спазва цикъла, определен от природата - редовен секс при мъжете и редовно яйцеснасяне при пчелните майки.

    Ако някой пчеларски учен е на друго мнение - искам да го видя.
    Ха, ха, ха. Ако запечатаме задника на една кокошка днес - утре ще снесе двойно яйце. Ако не разрешим на една майка да роди след това направо записва детето в 1 клас.

  4. #514
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами че да го запечатаме за 10 дена - ще снесе десеторно яйце .......

  5. #515
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ами че да го запечатаме за 10 дена - ще снесе десеторно яйце .......
    ААААААА, има разлика вече. Ще снесе яйце, но от щраус и тогава ще има кавга в семейството.

  6. #516
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    В момента по подобен начин правя майки.
    Вадя пита и гледам яйцата(целя да е нова пита, а не черна-брак). Избирам си едно квадратче с добри яйца и го изрязвам. Харесвам си друго място на питата и отново изрязвам, но никога дълга лента. Майката не е пишеща машина и не снася на редове. Тоест, яйцата и ларвите в един дълъг ред са на различна възраст. Говоря за квадратче 2см х 2-3см максимум. От дълги ивици няма смисъл и е грешка да се прави по този начин. Ако не виждате яйцата, можете да използвате лупа - не е срамно.
    Използвам макетен нож с тънко острие, ако е студено леко загрявам със запалка.
    На една празна рамка слагам малко парче восък и го разтапям със запалка. Докато е полуразтопен, залепям квадратчето с яйцата. Не се мачка, не се стиска и яйцата се държат нагоре докато се работи с тях.
    Пчелите почистват някой от яйцата, но други ги оставят и стават по 2-3 майки една до друга. Ако са добри ги оставям така, ака някой маточник не ми харесва, много внимателно го махам.
    Не съм пробвал да разширявам килийката, но следващия път ще пробвам.



    P.S В добро и силно семейство дупките са поправени за 2 дни и изобщо не мога да разбера къде съм рязал.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 05.06.2015 в 20:43.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #517
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Филмчетата с онази германка със зелените кошери показват този метод. Има го и в още много клипове.

  8. #518
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ..... Точно с това не съм съгласен и няма да го повярвам, докато не го видя написано черно на бяло от известен световен учен.
    ......
    Интересна философия. "Учителю, дай ни личба [и ще повярваме в тебе]"
    За да откриеш това което те интересува, ще трябва да потъсиш в научните статии преди 1960г.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #519
    Потребител
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    69
    Пчеларски район
    Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    В момента по подобен начин правя майки.
    Вадя пита и гледам яйцата(целя да е нова пита, а не черна-брак). Избирам си едно квадратче с добри яйца и го изрязвам. Харесвам си друго място на питата и отново изрязвам, но никога дълга лента. Майката не е пишеща машина и не снася на редове. Тоест, яйцата и ларвите в един дълъг ред са на различна възраст. Говоря за квадратче 2см х 2-3см максимум. От дълги ивици няма смисъл и е грешка да се прави по този начин. Ако не виждате яйцата, можете да използвате лупа - не е срамно.
    Използвам макетен нож с тънко острие, ако е студено леко загрявам със запалка.

    На една празна рамка слагам малко парче восък и го разтапям със запалка. Докато е полуразтопен, залепям квадратчето с яйцата. Не се мачка, не се стиска и яйцата се държат нагоре докато се работи с тях.
    Пчелите почистват някой от яйцата, но други ги оставят и стават по 2-3 майки една до друга. Ако са добри ги оставям така, ака някой маточник не ми харесва, много внимателно го махам.
    Не съм пробвал да разширявам килийката, но следващия път ще пробвам.



    P.S В добро и силно семейство дупките са поправени за 2 дни и изобщо не мога да разбера къде съм рязал
    .
    Залепяш го както би било ако е цяла основа ( вертикално) или с килийката надолу като чашките на йентеровия апарат ?

  10. #520
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Marko Виж публикацията
    Залепяш го както би било ако е цяла основа ( вертикално) или с килийката надолу като чашките на йентеровия апарат ?
    С килийката надолу Мислех, че се подразбира

    Слагам рамката на масата така, че горната летва да седи на масата. Тоест, обратно обръщам. Залепям килийките и давам рамката на кошера. Миналия път духаше малко и правех само по една рамка, че да не изстинат яйцата. Иначе няма проблем да изкараш 10 рамки и да ги метнеш наред. Само да е топло, при мен в помещенията е по-студено отколкото навън и затова предпочитам да я правя тази операция или в парника или на външната маса.

    Сега се сетих, че празните рамки ги оставям поне няколко дни в кошера(приемник) и всяка рамка знам къде трябва да се върне. Това го правя с цел миризмата на рамката да е същата като тази на кошера. Не знам дали има ефект, но поне такава е теорията, а и не ми създава затруднение. Дори ако са пуснали далаци - още по-добре. Режа далака почти до основата и залепям квадратчетата с яйца.

    Това не е нещо ново, сигурно от 100 години го правят колегите. Не знам в България как са ги правели преди, но предполагам, че не са били глупави.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 52 от 81 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •