Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 51 от 81 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 501 до 510 от общо 807
  1. #501
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Току що пронесла млада майка може да лети поне докато не наедрее повечко и да и натежи но не за да се опложда отново.

  2. #502
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    .Ще ми е любопитно някой да е наблюдавал летеж на майка в друг случай.
    При опит за хващане от оплодното сандъче и слагането и в клетка майката може да литне но пак се връща в оплодното сандъче защото е скоро след оплождането и все още не е забравила.

  3. #503
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ок. Мерси на всички. Питам защото имам няколко току що пронесли майки в отводки а искам да ги местя на друго място и се притеснявам ако ги преместя да не да литнат за дооплождане и да не си намерят кошерите.

    А аз тази пролет имах странен случай. Маркирана купешка майка със зелена точка в средата на април започна да снася само търтеево пило. Бяха и заложили маточник, но в края на април при преглед установих, че същата майка със зелена точка вече снася нормално а маточника е разрушен. Помислих, че е излитала да се доопложда, но може и временно да се е повредила и после да е влязла в ритъм.
    Винаги може по-добре.

  4. #504
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Смени я.Писах за подобна майка.След пита търтеево се оправи, а от пролетта едва крета.Нормално пило, но малко, малко... Смяна му е майката.А може и да я оставиш за наблюдение и изучаване.
    Този пост е редактиран от зуница; 18.05.2015 в 07:04.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #505
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Току що пронесла млада майка може да лети поне докато не наедрее повечко и да и натежи но не за да се опложда отново.
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    При опит за хващане от оплодното сандъче и слагането и в клетка майката може да литне но пак се връща в оплодното сандъче защото е скоро след оплождането и все още не е забравила.
    Миналата година при опит да хвана и маркирам две от майките които бяха пронесли от няколко дни излетяха, като една се върна отново в рошфусовия корпус а другата не. Вероятно се е подвела по летежа на пчелите на някой съседен кошер и по погрешка е налетяла там. Иначе освен, че летят безпроблемно и са много бързи и нервни по рамките.
    Според някои автори на майките им трябват около 40-45 дни, за да достигнат оптималното си тегло и да съзреят, като едва след това може да бъдат оценени качествата им.
    Keep Walking...

  6. #506
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Моля за съвет: ще си поръчам 6 майки, които пристигат в транспортна клетка с 5-6 пчели, досега не съм придавал майки, как да ги придам най-правилно? Идеята ми е да си направя отводки с тях, и по кой начин според Вас е най-добре да стане ( с ДБ съм): да разделя основните семейства на 2 с летящите пчели и да придам майката в безмайчиния кошер; да преместя стария кошер на ново място, и на неговото място в нов кошер с новата майка и всички летящи пчели; или да отделя по няколко рамки със запечатано пило и млади пчели в нов кошер. Майката да я поставя в кошера със същата клетка, в която се транспортира, и да я освободя след 24 часа, или да я изолирам на пита с тия големите клетки-калпак, как е по-добре? Ще съм Ви благодарен за съветите!!

  7. #507
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Според някои автори на майките им трябват около 40-45 дни, за да достигнат оптималното си тегло и да съзреят, като едва след това може да бъдат оценени качествата им.
    И да се бележат без да избягат.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #508
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Моля за съвет: ще си поръчам 6 майки, които пристигат в транспортна клетка с 5-6 пчели, досега не съм придавал майки, как да ги придам най-правилно? Идеята ми е да си направя отводки с тях, и по кой начин според Вас е най-добре да стане ( с ДБ съм): да разделя основните семейства на 2 с летящите пчели и да придам майката в безмайчиния кошер; да преместя стария кошер на ново място, и на неговото място в нов кошер с новата майка и всички летящи пчели; или да отделя по няколко рамки със запечатано пило и млади пчели в нов кошер. Майката да я поставя в кошера със същата клетка, в която се транспортира, и да я освободя след 24 часа, или да я изолирам на пита с тия големите клетки-калпак, как е по-добре? Ще съм Ви благодарен за съветите!!
    Приемането на нова майка (както и роенето) е един от пчеларските проблеми, на който все още не е намерено надеждно решение. Препоръки можеш да чуеш всякакви, но истината е, че никога няма да имаш 100%-ова гаранция, че майката ще бъде успешно приета. Ако наистина искаш загубите ти от неприети майки да са по-малко (все пак даваш по 18-20 лева), хубаво е да знаеш следните базови правила:

    1. Колкото едно семейство е по-слабо, толкова е по-склонно да приеме всяка една майка (или маточник). Тоест слабите отводки на по 2-3 рамки приемат по-голям процент от майките (маточниците). Силните семейства са по-придирчиви и ако не харесат майката, предпочитат да я убият и да си направят собствена или да я приемат временно, но после да направят самосмяна.

    2. Колкото расата (генетичните различия) на новата майка са по-големи от тези на пчелите-работнички, толкова по-трудно те приемат новите майки (маточници). Тука проблема е много сериозен. Ако старата майка е била оплодена от търтеи от различни раси (а това е така в небето над България), то тогава сред пчелите-работнички също ще има такива от различни раси или с различен генетичен материал. Такова едно семейство много трудно приема нова майка, защото каквото и да му се даде, все ще се намери поне една малка групичка от пчели, която да е недоволна и да убие майката.

    3. Най-лесно се приемат нови майки (маточници) когато се прави слаба отводка (на 2 рамки с пило) и когато генетично майката (маточника) е максимално близо до пчелите-работнички. Само при това положение може да се постигне успеваемост над 90%. Иначе в останалите случаи успеваемоста е 50-70%, като ако постигнете 70%, трябва да се радвате.

  9. #509
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2011
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Моля за съвет: ще си поръчам 6 майки, които пристигат в транспортна клетка с 5-6 пчели, досега не съм придавал майки, как да ги придам най-правилно? Идеята ми е да си направя отводки с тях, и по кой начин според Вас е най-добре да стане ( с ДБ съм): да разделя основните семейства на 2 с летящите пчели и да придам майката в безмайчиния кошер; да преместя стария кошер на ново място, и на неговото място в нов кошер с новата майка и всички летящи пчели; или да отделя по няколко рамки със запечатано пило и млади пчели в нов кошер. Майката да я поставя в кошера със същата клетка, в която се транспортира, и да я освободя след 24 часа, или да я изолирам на пита с тия големите клетки-калпак, как е по-добре? Ще съм Ви благодарен за съветите!!
    Аз препоръчвам отводка с млади пчели. Нямал съм случай да не ми приеме майката такава отводка. 3 пити люпещо се пило от различни кошери и майката с транспортната си клетка след 3-4 часа, с отворено капаче. Успех!

  10. #510
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Този метод е предложен от Тодор Итов, известен пчелар и организатор от гр. София и в негова чест го наричат „метод на бай Тодор", починал 2005 г. Въпреки, че е продуктивен за един съботно-неделен пчелар и може да покрие нуждите му от майки, да го предложиш на промишлени пчелари, за да успяват да произвеждат качествени майки е меко казано подигравка и според мен не е случайно. Прилагам ти и самия метод, в случай, че ти е интересно:

    На силно семейство с добри производствени качества майката се заделя в лявата страна върху пита, пълна с мед и се прегражда с Ханеманова решетка. След 3-4 дни.до питата с майката се поставя сравнително нова светла празна пита, напръскана със захарен сироп. Майката, която 3-4 дни не е снасяла яйца, я осеменява с хубави едри, яйца. Научно е установено, че колкото повече яйца снася майката, толкова те са по-малки. Майки, получени от едри яйца дават повече пчели и техните семейства принасят с 10-15 кг мед повече, отколкото семейства с майки-сестри получени при същите условия, но от по-дребни яйца. Затова при изкуственото отглеждане на майки, наред с другите условия, трябва да се има предвид и това, майките да се ограничават за по-няколко дни от снасяне на яйца. След 3 дни питата се изважда и внимателно се изрязват с остър затоплен нож няколко хоризонтални ивици (около 2-3 см), така че да остане един ред килийки незасегнати, т.е. изрязването става през съседните два реда с килийки. Внимава се да има яйца в килийките отгоре, оставащи към питата. На тях се разреждат яйцата, като две се унищожават (с клечка за зъби) и едно се оставя непокътнато. С остро ножче се намалява наполовина височината на килийките и с шаблон много внимателно се разширяват килийките, в които има яйца. Това се прави, за да са по-едри маточниците. Питата се връща в средата на гнездото.

    Изрязаните ивици от горната пита с яйца се прикрепят към летвички с отвора на килийките надолу, като яйцата се разреждат също през две килийки, и се заковават хоризонтално на празна рамка на 2-3 реда (метод на Алеи). От същата пита може да се изрежат единични запазени килийки с яйца и да се прикрепят към малки квадратни дъсчици, които се залепват с восък на летвичка, също с отворите надолу по подобие на горните (метод на Цандер). Така при-крепените ивици или килийки с яйца върху пригодената рамка се поставят в средата до питата, от която са изрязани. В едно семейство отглеждач трябва да има до 25 подготвени маточника. Майката и питите с открито пило се отстраняват и се поставят в празен кошер, като с тях се прави отводка. От опити е установено, че ако майката, вместо да се маха от семейството, се задели в единия край или се затвори в клетка, за да не снася, пчелите, чувствайки я, отглеждат по-хубави майки. В такъв случай питите с открито пило се поставят в други по-слаби семейства и ги подсилват. Семейството се подхранва редовно през 1-2 дни с меден сироп. На подготвените килийки с яйца пчелите залагат и отглеждат хубави маточници. След 10-12 дни маточниците се изрязват внимателно и се поставят в оплодни сандъчета или в подготвени за смяна на майките семейства.

 

 
Страница 51 от 81 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •