Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 81 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 807
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Това, което К.Желев се опитва да превърне в дискусия - въпросът за свищевите майки - качества, употреба, кога и как да се използват е много актуален и никак не маловажен. Тава е така, защото как ще си обясните факта, че един майкопроизводител, който обявява, че има 1000 семейства( в никой случай не произважда с всичките майки) пуска на пазара 10 000 майки, 8 000 отводки и 8-10 000 пакети - това са около 30 000 майки. Винаги ми е било интересно как ги кръщава "племенни", "елитни" и т.н. Убеден съм, че най-малко 50% от тях са свищеви. А ние ги купуваме като племенни и елитни и нямаме съмнения в техните качества.
    Колега тези цифри дето ги пишеш 1000 с-ва 10000 майки и т.н. , цитираш ли ги или са измислени? Щото не съм чул за майкопроизводител с 1000 кошера!

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Може да не са съвсем точни, но приблизително точни - някъде попаднах на сайта на пчеларска ферма Павлови от Плевенско. Потърси и виж, но мисля, че не греша.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Имат 1000 кошера, но не всички са за майкопроизводство. 7-8 са пчелините им, но 1-2 са за майкопроизводство.

  4. #24

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Много добре споделен опит!!!
    Аз отново се връщам обаче на майкопроизводителите - ако има 1000 кошера - по същия начин е възможно да произведе 10 000 майки още в ранна пролет и да продължи в сезона с производство на отводки, пакетни роеве и сткова продукция от мед, прашец и т.н. С едно мощно подхранване през май - всичко идва на местата си - семействата през юни и юли са възстановени и мощни. Без да съм категоричен, смятам че това е философията им на работа. Не ги обвинявам - тяхната работа е производство на майки, но съм против, когато ги наричат елитни, племенни, супер.... и т.н.
    Working....

  6. #26
    Проблема не е в цифрите. Едно семейство което се използва за майкопроизводство, не отглежда 1 майка ,а може да отгледа десетки маточници. Когато отглеждаш майки с комерсиална цел, освен че трябва да произведеш големи количества, то трябва да го направиш и в определени срокове. Така на практика се получават принудително произведени майки, което е едно и също с така наречените - свещеви. Това обаче не означава, че такива майки не могат да бъдат много качествени и по нищо да не отстъпват от майките от самосмяна или роевите. Качеството на майките зависи от много фактори. Наследственост, условия на отглеждане, оплождане и т.н. Ако всички тези фактори са спазени, няма причина да не излезе елитна майка.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Точно за това говорим с К.Желев - че свищевите майки са подценявани и "недолюбвани" от пчеларите. Купувайки майки от производител, ние си мислим, че тези майки са произведени специално за нас. Извода е, че не трябва да се подценяват качествата на свищевите - нека да се тестуват определено време и се прецени работата им.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Много добре споделен опит!!!
    Аз отново се връщам обаче на майкопроизводителите - ако има 1000 кошера - по същия начин е възможно да произведе 10 000 майки още в ранна пролет и да продължи в сезона с производство на отводки, пакетни роеве и сткова продукция от мед, прашец и т.н. С едно мощно подхранване през май - всичко идва на местата си - семействата през юни и юли са възстановени и мощни. Без да съм категоричен, смятам че това е философията им на работа. Не ги обвинявам - тяхната работа е производство на майки, но съм против, когато ги наричат елитни, племенни, супер.... и т.н.
    Не става така. Въпреки че практически с 1000 кошера е невъзможно да се произведат толкова майки наведнъж, какво ще ги правиш когато станат готови, а няма на кого да ги продадеш? Можеби ще ги сложиш в банки? Въпреки, че това допълнително ускъпява продукта, качеството .... Не всички майки получават еднакво количество храна, някои дори умират от глад. И едва ли обикновенния пчелар може да придаде майка, която не е снасяла от 3 месеца, да не говорим за удъвкването на краченцата на майките от пчелите.
    НИКОЙ НЕ ИСКА ТАКИВА МАЙКИ , повярвайте ми.

    Вместо това е много по-добре да имаш по-малко нуклеуси в които се оплождат повече майки. Вземаш оплодената , слагаш маточник и цикъла се повтаря. Така веднъж като заредиш нуклеуса имаш постоянен оборот на майки, а пчелите идват от пилото снесено от предходната майка.

    Формирането на отводки е по начина който и вие самите бихте използвали. През пролетта слагаш маточник и вземаш пило от друг кошер(като противороево средство и поради липса на майки толкова рано) По-късно - направо с оплодена майка.

    Това че някой е казал че е произвел 10 000 майки, продал е 1 000 отводки и още толкова рояци , не е = на 12 хил майки. 8 хил са продадени самостоятелно, другите чрез отводките и рояците.

    Относно до "елитността" и другите суперлативи свързани с майките на майкопроизводителите, е нещо към което за съжаление те нямат отношение. Един човек им казва "тези майки тая година са за личинки , онези - за търтеи". Те са като дърводелци, които използват купен материал, обаче дърводелеца има избор. Колкото и добър да е даден дърводелец, когато се улучи калпава дървесина , чудеса не стават.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Въпреки че попитах, въобще не се съмнявам, че по това време придавате готова оплодена майка! Следва друго питане - тази майка помощна(презимувала от предходната година) ли е, или я закупувате напр. от майкопроизводител? Това би трябвало да е около 15-20. 05.
    Working....

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас
    рано на пролет купувам майки от майкопроизводител по простата причин ,че ми трябват рано за да мога да направя отводките и да има време да се развият до пашата

 

 
Страница 3 от 81 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •