Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 81 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 807
  1. #251
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Значи за да си произведат пчелите в тази отводка качествена майка, то трябва Да се има предвид следното. Първо добре е да се направи отводката само с пити запечатано пило и да се сложи прясно осеменена пита. Ако има и друго открито пило, то пчелите ще заложат маточник на няколкодневна ларва, което не е добре.

  2. #252
    Nic 59
    Guest
    Отводка от няколко рамки трудно ще направи качествена майка.

  3. #253
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Калине ще си направиш отвотка , като извадиш 2 пити със запечатено пило с пчелите, 1 пита с личинки с пчелите и една пита с мед.Слагаш на рамките половин питка с прашец от сръбските и подхранваш през 2 дена със 0,5л. захарен сироп.Ако няма рапица в раиона ти, за предпочитане е да направиш отводката след прецъфтяване на ябълката.Аз така съм си правил много от отводките и до есента се развиват до 7-8 рамки , а на следващата година вадя от тях мед.

  4. #254
    Nic 59
    Guest
    Тия маточници ще умрат от глад.

  5. #255
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Nic59 пробвал ли си този метод та твърдиш, че майката не е сполучлива, аз поне така съм направил много отводки, когато не съм имал маточници от самосмяна или роеви и смея да твърдя ,че майките са много добри и смятам да си произвеждам така майки отколкото да давам по 18 лв за майки които въобще не се знае как са направени и колко са качествени.

  6. #256
    Nic 59
    Guest
    Не съм правил майки по този начин. Отводка на няколко рамки не в състояние нито да обеспечи достатъчно кърмачки, Нито температурен режим, нито възпитание, нито семейството е узряло като структора .....поредните какви да е майки.

  7. #257
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    не защитавам майкопроизводителите но около 60% оттяхните са качествени а ти по тоя начин да не мислиш че си вдигнал процента?но чуството че сам си ги произвел е друго в пчеларството няма 100% сигорност

  8. #258
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Не че няма да искарат някакви маики но ще са мърши, особенно април. Всеки може да си произведе маики но ни трябват качествени а не какви да е.Калине към края на април началото на маи отдели маиката с 2 рамки пило и рамка мед и ги сложи на друго място.В оригиналния кошер ще остане повечето пило ларви и яица достатъчно летяща и млада пчела и запаси от мед и прашец а това са добри условия да се получи по-добра маика па макар и спасителна. Това е моя безплатен съвет.

  9. #259
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако искате ранни качествени майки има два варианта:
    (1)Да ползвате майка от предходната година, зазимена в нуклеус. Така дори ще имате по-широк поглед върху качествата й.
    (2) Да си си купите готова от страна с по-топъл климат.
    (Гърция и Кипър, например. Член са на ЕС - няма проблем на митницата. Климатът позволява най-рано средата-края на Март вече да има оплодени майки престояли в нуклеуса минимум един месец)

    Знам че това не ви харесва, но така стоят нещата.
    Ранни майки трябват всяка година. Помислете за това от предходната, а не - в последния момент.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #260
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Танаси и твоя метод става, но при него губиш първата главна паша (акациевата) от основния кошер, дефакто губиш един магазин с мед, а по моя метод си ловиш всички паши и си правиш отводка и въобще майката не е мърша.Направете по една отводка с колегата Nic 59 за експеримент и тогава ще коментираме.
    Колеги вие от къде знаете какви са майките на майкопроизводителите, дали са роеви , свищеви или от самосмяна и дали майчиния кошер е имал достатъчно пчели ,мед и прашец за производство на качествени майки и те ги правят на комвер и много ги интерсува каква майка ще ти продадът, за тях е важно да си вземат парите.

 

 
Страница 26 от 81 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •