Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 81 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 807
  1. #111
    Колеги съгласен съм с позицията ви.Но трябва и да се предложи алтернатива на Светлин и такива като него, които нямат възможност да си произведат сами.

  2. #112
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от svetlin
    Здравейте можели даме посаветвате от кой произведител да си купя майки и на какви цени вървят.
    Павлови - Плевен
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #113
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Иска ми се да напиша за две неща който ме накараха да попроменя виждането си (а и практическата си работа) когато произвеждам майки: първото беше когато прочетох за резултатите на един съветски (не беше скоро) специалист,не може да се отрече ,че правеха опитите си много качествено-големи представителни групи,изравнени условия и т.н.неща които се решават с ресурс и мащаб,та в прецизни таблици и около 10 тина годишен период бяха наблюдавани майки от самосмяна,свещеви(без намеса на пчеларя-унищожаване на мат.и т.н.,намирам го и аз самия за най-важното условие) роеви и такива получени от пренесени еднократно и двукратно личинки в изкуствени восъчни мат.чашки,и през всичките години свищевите майки бяха с най добри показатели(стоков мед,зимни запаси,изградени пити и тн)След години но не си спомням и някой от нашите пчеларски вестници препечата статията...(няма лошо,статията ми беше харесала много , осъзнах ,че в природата нещата са много добре направени и ние в случая трудно бихме били по-компетентни и заинтресовани от самите пчели и инстинкта им);Втората статия беше на американец,описваше куп опити направени с майки произведени в различни по сила семейства(кг.пчели и съответните други изравнени условия)Извода,най-качествени майки са получени в средни по сила семейства...инстинкта на най -силните е насочен според автора в медобер или кой знае какво,не си спомням ,но тоя извод помня добре и съм се радвал да наблюдавам как и сравнително малко семейство(трябва да има храна и да е в състояние да поддържа нормален микроклимат,което значи поне 3-5 хиляди пчели,около 05кг минимум в зависимост от сезона).
    Забелязъл съм и колко много е важно да има нормален търтеев фон(да е по време когато вече ги има в повечето семейства поне като пило и да не са започнали да ги гонят масово)ако не ,точно там когато се случило да се подменят майките ,има и най -много самосмени...
    И трето,опитвайте и правете сами майки като пренасяте личинки в направени от вас маточни чашки,не е трудно,(казвам гом защото често слушам,абе това не е за мене,защо,наистина е лесно и има изписано куп инфо за метода,имайте предвид и това което написах по-горе,на мене ми върши работа)Нека е добра годината за всички Ви.

  4. #114
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Искам да попитам тези от вас който са запознати. Да ми отговорят на въпроса - Как карат семейството да напълни маточните чашки при наличие на майка в кошера. Това е вариянта на отглеждане на мачила с присъствието на майка.

  5. #115
    ANIBAL
    Guest
    ПЧЕЛАРЯ ,ГИ ПРЕНАСЯ С ИГЛА!!!!ДАНО СИ РАЗБРАЛ!Личинките се пренасят от самия пчелар. wink; :D

  6. #116
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Май ти не си ми разбрал въпроса ама айде както и да е.

  7. #117
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    ОК мерси за отговора. Само това майката да няма достъп до маточниците достотъчно ли е да заложат маточниците.

  8. #118
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Лесно и удобно е по следния начин:над основното сем.се слага хоризонтална ХР и върху нея найлон който я покрива без около 2-3 см отстарни,след 2-3(ако се повтори пренасянето след 3-4 дена )найлона се маха,процента на приемане се увелличава много.Общо взето при това сем.се разделя на две(с майка и без) и забелязах,че е добре да се запази съотношението на пилото горе долу както си е било,(моето пчеларстване особено последните години е белязано от наблюдение за естествения ход на живота на пчелите и съобразяване максимално с това,което разбира се си е лично мое отношение ...и резултат от увлечение по пермакултурата включая и пчеларставането...)

  9. #119
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от DimityrG
    Иска ми се да напиша за две неща който ме накараха да попроменя виждането си (а и практическата си работа) когато произвеждам майки: първото беше когато прочетох за резултатите на един съветски (не беше скоро) специалист,не може да се отрече ,че правеха опитите си много качествено-големи представителни групи,изравнени условия и т.н.неща които се решават с ресурс и мащаб,та в прецизни таблици и около 10 тина годишен период бяха наблюдавани майки от самосмяна,свещеви(без намеса на пчеларя-унищожаване на мат.и т.н.,намирам го и аз самия за най-важното условие) роеви и такива получени от пренесени еднократно и двукратно личинки в изкуствени восъчни мат.чашки,и през всичките години свищевите майки бяха с най добри показатели(стоков мед,зимни запаси,изградени пити и тн)След години но не си спомням и някой от нашите пчеларски вестници препечата статията...(няма лошо,статията ми беше харесала много , осъзнах ,че в природата нещата са много добре направени и ние в случая трудно бихме били по-компетентни и заинтресовани от самите пчели и инстинкта им);Втората статия беше на американец,описваше куп опити направени с майки произведени в различни по сила семейства(кг.пчели и съответните други изравнени условия)Извода,най-качествени майки са получени в средни по сила семейства...инстинкта на най -силните е насочен според автора в медобер или кой знае какво,не си спомням ,но тоя извод помня добре и съм се радвал да наблюдавам как и сравнително малко семейство(трябва да има храна и да е в състояние да поддържа нормален микроклимат,което значи поне 3-5 хиляди пчели,около 05кг минимум в зависимост от сезона).
    Забелязъл съм и колко много е важно да има нормален търтеев фон(да е по време когато вече ги има в повечето семейства поне като пило и да не са започнали да ги гонят масово)ако не ,точно там когато се случило да се подменят майките ,има и най -много самосмени...
    И трето,опитвайте и правете сами майки като пренасяте личинки в направени от вас маточни чашки,не е трудно,(казвам гом защото често слушам,абе това не е за мене,защо,наистина е лесно и има изписано куп инфо за метода,имайте предвид и това което написах по-горе,на мене ми върши работа)Нека е добра годината за всички Ви.
    Един индианец, който цял живот е живял в джунглата отива на гости на негов приятел американец. Когато се връща при племето си жена му го разпитва:
    Какви са чужденците?
    - Всички са много любезни. Спираш пред някоя къща и те отварят дома си за теб и през прозореца ти подават сготвена храна. (говори за Макдоналдс)

    Всички са много дебели. В тази страна хората не си правят труда вървят, вместо това земята се движи и така без те да извършват жизическо усилие се придвижват. (говори за подвижните пътечки и ескалатори по летища, хипермаркети и т.н.)

    -НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ - отвърнала жена му. - как земята ще се движи вместо теб? Говориш глупости.

    - Не, те наистина не се движат и затова са много дебели. Те не копаят, не садят зеленчуци и не се катерят по дърветата.

    - А как се изхранват чужденците като не копаят и не се катерят по дърветата? - попитала го пак жена му с недоверие.

    - Имат големи къщи ПЪЛНИ със всякаква храна (магазин), просто си вземаш каквото ти хареса. На изхода те чака една жена, която в началото се прави че не те забелязва, но после ти се усмихва и в този момент може да вземеш всичката храна и да избягаш.
    - Не, прекъсва го приятелят му, първо аз трябва да й дам това (показвайки кредитната си карта).
    - Да, ама тя веднага ти го връща.



    Подобен стои и въпросът със свищевите майки в тези изследвания
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #120
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от evil_dea
    Добре ами тогава тези който се занимават с добиване на млечице без осиротяване на семейството как карат кошера да напълни по 200 мачила това всъщност искам да знам.
    Винаги може да ползваш стартер. Там приемането е 99%.

    Някои пък използват двусемейни кошери ( лежак с три отделения, средното е без майка.)

    При първото зареждане стартера е задължителен, ако искаш висок % на приемане.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 12 от 81 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •