Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 81 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 807
  1. #101
    ANIBAL
    Guest
    Много правилно Алексей.Това е точно така.Не ще и дума да е другояче.То тогава каквато и майка да им се падне ще могат да я обслужат ,защото са много повече пчелите.И пилото, което покриват е повече.Ето така бързо се възстановява семейството.А когато са произвеждат много рано ,то и резултатите са други.Колкото до кърмаческите способности на иззимилите пчели,то те са предназначени за старта на семейството.Само за това.И техните възможности са толкова.Но пък могат да изпълняват тези функции перфектно.Която и да е.В това число и кърменето.Не допускам ,че може да има отклонения в количеството и качеството на млечицето.Аз така сравних тези пчели и един рой през май ,като еднакви единици.Замислете се малко.Значи когато правя смените,нали има и пило.Поне 3-4 пити.Тогава и в тези семейства има достатъчно млади пчели.Само,че това е само един период от 30 дена.След това ,ако това семейство не може да се снабди с майка ,то рухва сериозно.Заради постоянно измиране на старите иззимили пчели.Това е и риска на този процес.Затова от опит аз не го права никога с всички семейства,а само с половината.Интересно е да се отбележи,че старите майки сравнително бързо възстановяват пилото ,но в друг кошер и на друго място.Всеки може да си ги слага където си иска.Аз когато възстановявах бройка не можех да усетя приноса на това начинание.Но сега съм успокоил топката и ползвам тези стари майки като помощни.Отначало те дават пило на новите.Първо за стимул ,а после за подсилване.Много бързо наваксват загубата от пчели заради операцията.Така написано звучи лесно,но не е така.Има и процент на издънки.Някои от самия мен.Нали не мога да съм все край тях.Така,че площите от пило се увеличават с настъпването на главната паша.Да, има едно разминаване.Това е разминаване с периода на роене.Те и не се роят.Най-вече в това се състои ефективността на процеса.Това е и желанието на всеки от нас.
    Комплекс от фактори действат през сезона.Не можем само от един опит да говорим категорично за каквото и да било.Защото грешките може да са в нас.В нашата практика.Например можем спокойно да ползваме и роеви майки.Но се иска сериозен противороев подход.Дали ,обаче всеки от нас ги знае.Тогава нещата са твърде крехки.И тъкмо сме си отишли от пчелина и след някой ден роят излиза.Не рискувам изобщо така.Например има колеги ползващи нещо перфектно и издържано.Разчитат на породата ,на генните заложби на семейството.Добър подход.Но ,какво ще се случи, ако пчелите решат да сменят някоя.И тя за жалост не може да се върне от брачния полет.Ако е белязана те ще разберат от преглед.Но кога ще бъде този преглед?След, когато са си направили някоя свищева.На края на сезона.Или въобще може и да не разберат.
    За да има успех каквото и да било,то трябва да се познава от детайли.Да се направи план-проект.Съобразен с естеството на пчелите и на района.Затова ви се струват роевите по-добри.Защото имат изобилие от възможности.Един приятел от форума с който имам прекрасна приказка каза веднъж,че там в гората ,ако нямат необходимите условия семействата просто загиват.Вярно е.Така е и с майките.Ако не им дадем възможност, те са жалки.Или може би жалките сме ние.А онези в гората са с роеви майки.

  2. #102
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Такава смяна и производство на майки според мен е доста рискова. Правилно отбелязваш, че е препоръчително да се прави само за една част от семействата.Да решение е да се оставя старата майка,като резерв и за подсилване.
    Както спомена ba4o_ivan1976 вероятноста да се случи нещо със свищевата майката е голям.Аз затова предпочитам да си сменям майките и правя отводките по-късно когато има ресурс от пчели и маточниците са повечеот 2-3.Имам повече възможности за реагиране и минавам с минимално подхранване.

  3. #103
    ANIBAL
    Guest
    Подкрепям мнението!
    Значи има и други причини ,които и вие знаете,подтикващи за тази ранна практика.Наистина ресурса е много голям после.Аз съм скептичен към всичко рисково.Това с ранните майки е такова,но ми дава предимство пред неприятелите на майките.И ако се внимава и се подготвиш ,резултатите са изключителни.Има и малко селективен елемент в начинанието.Оставям си семейства за търтеи.Те още през февруари имат такова пило.Майките са неплодни.Имат и друго, което им давам аз.Естествено и семействата са от най-добрите в пчелина.Не гледам признаци породни.Но практичните са на почит.Признаци.Общо взето няма проблеми за оплождането.Само има много плахи майки тогава.И закъсняват с излизането.Но никога не е било недопустимо закъснението.

  4. #104
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Разглеждайки един сайт , видях да се предлага инкубатор за майки ! Някой може ли да осветли въпроса ?

  5. #105
    ANIBAL
    Guest
    Ами надявам се ти да ни осветлиш.Щом си го гледал и чел това е може би интересно.Инкубатор,интере сна гледна точка.Отглеждача е инкубатор за майки.Сигурно имат пособия с необходимия температурен и влагов режим.Нещо като птичи инкубатор.Ха,това е интересна идея.Но кой може да прави тези условия,освен пчелите?Може би Компютрите.Колега ,ти направо ме хвърли в размисли.И май не само мен.

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Ето линк към сайта , но нищо конкретно , като температурен режим , влажност и др.http://www.lysonbg.com/ ! Мисля , че изработката на такова съоражение неможе да е голям проблем , а смисъл мисля , че има.....!

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    На не едно място в литературата се споменава за поставяне на маточниците последните 1-2 дни в инкубатор. Това не е нищо ново!
    Working....

  8. #108
    ANIBAL
    Guest
    Знаех си ,че имат общо Българите.Значи мъка ми е за това.Искам Българските пчелари да са водещи в световен мащаб.Това ,което Боби каза е невероятно.Лошото е,че имаме кофти закони и никакви облекчения относно открития и изобретения.И човешката предубеденост ни е противник.Факт.Нека да успеем с нашите мисли и желания.Това е и Коледно пожелание към всички наши колеги ,които участват и обслужват нашия форум.

  9. #109
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Здравейте можели даме посаветвате от кой произведител да си купя майки и на какви цени вървят.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    От който и да вземеш все ще сгрешиш. Цената на майка за тази година започва от 16лв.

 

 
Страница 11 от 81 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •