Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 24
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Облитане на 26.12.2012 в 12.00 часа при температура 17 градуса. Снега се стопи за един следобяд.

    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    При мен още не е имало облитане,снегът намаля на 15см.,днес пак застудя и вероятно облитането се отлага за догодина.

  3. #13
    Цитат Първоначално публикувано от alex74
    При мен още не е имало облитане,снегът намаля на 15см.,днес пак застудя и вероятно облитането се отлага за догодина.
    Не само при теб е така. Аз съм много по-ниско от Берковско, но заради мъглите, температурите са ниски и облитане няма.

  4. #14
    след 4-5 дена го дават 7,8 градуса.Гаранция ще е повече от прогнозата, съдейки до сега какво се прогнозира.Така че тогава ще има облитане отново, поне да се надяваме де

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Абе тук нямаше мъгли,беше слънчево,ама слънце зъбато.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ето едно добро облитане с един странен наблюдател под кошера :D

    http://www.vbox7.com/play:7b5b14eccc
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    Колеги моля Ви да споделите кое облитане на пчелите считаме за първо облитане за сезона. Ако може да конкретизираме календарно време, тъй като много автори в литературата си посочват, че тогава започва подхранването и пролетното развитие на пчелните семейства . В моята практика съм бил свидетел на облитане на пчелите в пчелина ми по всяко време / включително през м. декември и януари/ когато температурата на външния въздух е подходяща.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Всяко едно излизане на пчелите през периода - ноември-февруари - е облитане. В неделя имаше такова при моите пчели. Миналата година имаше при първия слънчев обед, дори и при 4 градуса външна температура.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2013
    Мнения
    19
    Здравеѝ колега vergilzhikov ; Облитането на пчелите през зимните месеци е за прочистване на храносмилателната им система.
    През това време не е необходимо подхранване, при положение, че имат достатачно храна.
    За първо облитане се приема това което е в края на зимата/началото на пролетта.
    Подхранването за развитие се започва поне 60 дни преди настъпване на главна паша.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    Благодаря на ivan 103. Уточнението ми е от полза. Имам дългогодишна практика , но всяка пролет закъснявам с развитието на семействата си и почти всяка година пропускам акацията. При мен тя цъфти към 5-10 май. Затова след много чудене от моя страна и след като прочетох книгата на Лонин стигнах до извода, че греша някъде. Мисля,че грешката ми е в това , че не подхранвам семействата в ранна пролет т.е. след първото им пролетно облитане. Тази пролет ще ги подхраня както ми казваш 60 дена преди акацията и дано успея. Благодаря.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •