Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65

    ЗИМНО-ПРОЛЕТНИ ВЪПРОСИ

    Здравейте отново колеги!
    Чувствам се малко, като наглец защото всеки път задавам въпроси към вас, но какво да се прави - начинаеща пчеличка съм

    Този път въпросите ми са свързани със Зимно-пролетното подхранване и развитие на пчелните семейства. Ще изложа тези въпроси във точки, за да има по-голяма яснота по въпросите и темата да стане по-полезна.

    1. Заземил съм кошерите средата на септември месец, като до тогава развитието на семействата беше средно на 8 пити със пчели. Есенно подхранване 3 пъти по една пита с мед. Самото заземяване направих на 5 запечатани пити с мед и една с пило и мед. - Въпросът ми е - дали това количество храна би било достатъчно за презимуването им до месец Февруари?

    2. Преслушвах вече веднъж пчелите издават силен единен шум. - Въпросът ми е - При какъв шум би следвало да има недостиг на храна в кошера? (моля опишете накратко при какъв шум са окей и при какъв има нередност)

    3. При зимно-пролетно подхранване, коя е най-подходящата по възможност ниска температура за отваряне и поставяне на суха храна.

    4. Бихте ли споделили накратко, от коя суха храна с витамини и белтъчини на пазара сте най-доволни?

    5. Какво е мнението ви за следната рецепта - - Полутвърда храна (кърмова маса) със сухо мляко

    Приготвя се по следната рецепта: на 8 кг пудра захар, предварително смесена със сухо мляко “Нидо” на швейцарската фирма “Нестле” опаковка от 400 г (по 20 г за всяко пчелно семейство от млякото, обогатено с всички витамини и микроелементи) се добавят 1,9 кг пчелен мед (разтворен във водна баня до 42 градуса С) от здрави пчелни семейства и 100 г преварена вода. Всички съставки се смесват добре, докато добият вид на тесто.
    И ако има по-добра рецепта моля да я споделите.

    Предварително благодаря на всички

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Здравей Колега, явно вече си понапреднал в пчеларството, след като задаваш такива конкретни въпроси, на които знаеш отговорите, но все още се съмнямаш в себе си. Всички сме минали по този път.

    На първия въпрос - достатъчно са тези запаси и няма от какво да се притесняваш.
    На втория въпрос - като прослушваш и чуваш равномерен тих шум,и след като почукнеш и той се усили и след минутка утихне, значи всичко е наред. Когато има проблеми и те са свързани с липса на храна в обсега на кълбото, тогава се чуват отделни звуци на разтревожени пчели, което означава, че трябва да се намесиш.
    Трети въпрос - колкото е по студено , толкова по добре, пчелите ще са свити на кълбо или пък ще са в летаргия и няма да се налага да ги разбутваш, за да сложиш питката върху рамките. Най добре е да се проверява къде е кълбото според запасите, когато е по студено. Ако има запаси, няма да има пчели върху горните летви на рамките, ако няма запаси, част от кълбото ще е върху горните летви на рамките.
    Четвъртия въпрос - няма конкретна храна. Аз използвам Апифонда, друг използва друго и тн. Трети - не подхранват с изкустветна храна, а само с мед. Ти сам си прецени.
    Пети въпрос - голяма играчка и разправия - за мен де, ти ако искаш си я разбъркай.
    Поздрави.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    На 1. На "свод" или на "брада" зазими?Питам за да се ориентирам има ли място за пчелите.Върху пълни пити със запечатан мед пчелите зимуват лошо.
    На 2.Шумът е слаб до среден зависи от ухото и дървото на кошера.Монотонен е.При леко почукване бавно за 3-5 секунди се засилва после така бавно затихва.(Като сънен човек на който не му се става.Измърморва и се обръща на другата страна.)
    На 3. и 4.
    http://pchelari.com/forum/viewforum.php?f=95
    На 5. Пчелите трудно усвояват животински протеини.За повече при 3. и 4.
    Мога още да пиша , но като прочетеш мненията на по-вече колеги в посочения раздел ще получиш по-вече и разнообразна информация.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393

    Re: ЗИМНО-ПРОЛЕТНИ ВЪПРОСИ

    1. Това количество мед би трябвало да им стигне до февруари, ако е бил добре разпределен. Но за всеки случай може да им хвърлиш един поглед в някой топъл зимен ден.
    2. При кратко почукване шумът трябва да е като при рязко подаване на газ на празен ход и след това веднага спадане на оборотите.
    3. Зависи от силата на семейството и доколко е спешно подхранването. Ако въпросът е на живот и смърт, температурата не е толкова важна. В противен случай - колкото повече над нулата, толкова по-добре.
    4. Не че съм изпробвал всичко, което се продава, но вземайки предвид състава на тези храни, аз залагам на Апитом.
    5. Белтъчните добавки е добре да са поне 10%. По-голям ефект ще има смес от няколко вида белтъчни храни, а ако може да им се добави и прашец, би било най-добре (колкото повече, толкова повече)... Между другото, нали не смяташ да им даваш белтъчни добавки още през декември?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    1.Кога за последно погледна запасите.
    2.Колкото и мед да имат нее излишно да им сложиш питка-питката пести меда за март-април,а за да поддържат топлина декември-януари-февруари им трябва захар.
    3.При поставянето на питките е важно да не вали или духа.При отрицателни температури се прави по точна преценка на запасите.
    4.Преди десетина дни си нарязах клонки от леска и ги поставих в буркан с вода в къщи.Ресите вече се разпускат и разпукват.Има начин да се събере прашец,който ще бъде добавен при месенето на питките.Във питката може да се добави и перга ако си се подготвил отрано.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Ангеле пусни някоя пчела да опраши и по Нова година ще береш лешници.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Благодаря ви много отново за активното участие в темата ми
    Издават точно такъв шум сега, като кола с много газ на празен ход и спада толкова бързо колкото се усилва шума.
    Последно гледах количеството мед краят на септември, защото после стана студеничко (от град Белене съм).

    Пропуснал съм да напиша, че кошерите са с изолация 2см стиропор отвъншна страна и именно това ме притеснява. Топличко им е вътре въпреки минусовите температури и се чудя при такава активност няма ли да си изядат бързо запасите.
    Въпреки това, като гледам в момента са модерни кошери направени именно от изолационни материали при които няма такъв проблем.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колега,
    По точка 5. Сухото мляко не трябва да е NIDO на Nestle !!! защото това е пълномаслено мляко. Ако искаш да добавяш мляко (поради липса на прашец) можеш да добавиш такова, но ОБЕЗМАСЛЕНО (има го в магазинната мрежа). Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Отново много благодаря на всички колеги за мненията.
    Доста полезна картинка за звука на пчелите сте качили. Радвам се, че в България все още има хора, които са готови да отделят от ценното си време, за да помогнат на други

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •