Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 34

Тема: ЕКОСТОП

  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не че сме недоверчиви. Проблема е, че е направен тест на ефективността на екостопа. Научно доказано е, че ефективността на този препарат е едва шейсе и няколко процента. Сам прецени какво означава това. Био пчеларите отдавна се отказаха от него, въпреки, че препарата беше създаден най-вече заради тях.Тимола има действие върху акара, но явно не съвсем. Варотома също е неподходящ препарат, тъй като акара вече има резистентност към него. Напоследък се чуват оплаквания и от варостопа. Перицина също не е добро средсство, но по други причини. Явно трябва да се наблегне на биологичните начини за борба с акара. Най-напред това е мрежестото дъно. Доказано е, че само неговото наличие е 40%намаляване на акара. Строителна та рамка, също еима голям потенциал за унищожаване на акара . От там на татък всеки сам да прецени какво да използва.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    За равномерно изпарение на активните вещества и предотвратяване на частично заклейване на плочката е добре се поставят от вътрешните страни на корпуса летвички с размер до 1 см., за да се осигури свободно пространство за цялостно изпарение.

    Това е от листовката и е много съществено условие, за да има ефект екостопа.

    Но аз не мога да си представя как в кошера тези плочки ще останат незаклеяни 45 - 55 дни особено при лятното третиране. Как точно да бъдат поставени, че да не бъдат заклеяни?

    Може би производителите трябва да направят опити и нагледно да бъде показано в листовките при какво разположение в кошера на плочките Екостоп те не са заклейвани.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Не че мога да съм критерий ама тази пролет слагах Екостоп. Не го заклейваха, от 20 метра миришеше на маслата в него и доколкото мога да преценя нямаше акари при прегледите. Е, няма да ги е унищожил естествено на 100%, но не ми се набиваха в очите.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    При някои семейства заклейването на Екостопа е такова, че спокойно може да неутрализира действието му.
    Това се отнася за лятното третиране, когато усилено събират клей.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    След центрофугирането на меда и след преглед на семействата поставям по 1 до 2 плочки екостоп на семейство, покривам плодника с найлон с пролука от задната страна. Отгоре поставям корпуси и магазини с празните центрофугирани пити. Така стоят до средата на септември, след което ги прибирам в склада. Восъчния молец вече не е опасен. Следва третиране с варостоп само за ДБ кошерите. При ЛР не третирам с варостоп, за да не остане химикал по питите, които догодина може да станат медови. Не броя паднали по дъното акари. Зимната смъртност за последните 2 зими ми е по 1 семейство от всичките 12 семейства. Интересно е, че нямам загинало семейство в ЛР кошер, където не третирам с варостоп. Тези кошери обаче са с дълбоки дъна.Тази есен за първи път третирах и с ОК. От направените наблюдения считам, че екостопа действа!

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    В предишния пост споменах ЕКОСТОП затова че съдържа тимол,но не съм третирал с него и нямам наблюдение от него.Използвам ТИМОЛ за основна съставка,от три години третирам с тимол евкалип ментол и камфор аз си го смесвам и поставям на целулозна гъба към края на август и съм доволен за сега,и после с накапване на оксалова кисилина.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Екостопа е екологично чист продукт и само смъква акара, не го ликвидира и ако си с плитко дъно, акара се връща по лесно, докато при дълбокото дъно явно му е по трудно.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Да споделя нещо, което току що ме притесни много!
    Днес, по обед, сложиш профилактично, по една плочка Екостоп на кошер. Плочките бяха пресни, меки и много миришеха, като датата на производство им е месец Март, 2013г.
    Привечер, около 19 ч случайно ходих до кошерите и бях шокиран - по около 25-30 мъртви пчели пред всеки кошер, а най-лошото беше, че пчелите неистово изхвърляха мъртво пило. Много мъртво пило!
    Ако някой ползва Екостоп, да каже, нормално ли е това?

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Ми аз не съм слагал Екостоп, но и моите изхвърлят търтиеви ларви.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    При поредното застудяване явно е имало пило извън обхвата на свитото кълбо и сега при първия слънчев и топъл ден, пчелите го изхвърлят, така предполагам аз. И добре е че го изхвърлят.
    Не е от екосотопа.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •