Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456
Резултати от 51 до 57 от общо 57
  1. #51
    Колега Ганев,
    проблема на ДБ не е в формата или големината на рамките, а в недостатъчният им брой в гнездото.
    Същите тези рамки, в лежак /24 рамки/ дават възможност семейството да ги усвои всичките + 24 магазинни.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Основен показател за доброто зимуване е силното пролетно развитие.Недостатък на "Украинския кошер" е ранното изпадане в роево състояние на семействата зимували в него.
    Сигурно има върху какво да се замислим.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #53
    Колега Юрий Цветков,

    Първо. Предлагам на Вас и останалите участници във форума, когато изказват своето мнение /положително или отрицателно/ по някоя тема, то да е свързано с названието на темата, да е обосновано и да допринася за нейната пълнота и изчерпателност.
    Доста от постовете са "да бе да","да ама не" и "незнам как е , но не е така" и т.н.

    Второ. Не съм запознат с правата и задълженията на модераторите в този сайт, но смятам, че не е етично, Вие да изказвате мнения за знанията и опита на потребителите.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Колега Ганев,
    проблема на ДБ не е в формата или големината на рамките, а в недостатъчният им брой в гнездото.
    Същите тези рамки, в лежак /24 рамки/ дават възможност семейството да ги усвои всичките + 24 магазинни.
    Колега Лежаков,колко % от с-та в ДБ се вдигат на магазин за рапица примерно?То за слънчогледа всяко с-во се развива,дори и в бъчва да е!?То като изпусна първата паша,после с половината и втората,защо ми е!?Нищо лично колега!Просто 85% от кошерите в света са многокорпусни,като ЛР е най разпространената с-ма!Замисли се защо!?Айде извикай ме на лято да ги видя усвоени 24 ДБ рамки плюс 24 магазинни!За усвоена рамка имам в предвид-гъстота,не да ми се гонят по рамките,така че да мога да ги броя!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  5. #55
    Колега Ганев,

    Много отдавна съм разбрал защо 85% от кошерите са ЛР.Основното различие между хората, са целите ,които са си поставили и преследват при отглеждането на пчели.
    По-голямата част /85%/ от пчеларите, имат за цел да получат максимално количество мед и други пчелни продукти.В това няма нищо лошо.За постигането на тази цел те използват съвременни системи кошери и използват интензивни методи на отглеждане.
    Останалата част отглеждат пчели за удоволствие и за отмора от напрегнатия живот.Целта е друга, кошерите са други, методите също са други.
    Всеки от нас е доволен и щастлив, когато е постигнал поставената цел.
    За Вас колега Ганев, кошерите ДБ не са подходящи за постигането на целите,които сте си поставили.Затова използвате ЛР. Лично на мен, съвременните системи и методи за отглеждане не ми вършат работа и поради това използвам различни видове лежаци, което ми доставя удоволствие и ме прави щастлив.
    Излишно е да се спори кое е най-добро.За едни ДБ е прекрасна система, за други ЛР е връх,за трети друго.Важно е да постигаме своите цели и да сме удовлетворени от положения труд.

    По отношение на лежаците, мога да ги форсирам така, че да чакат да цъфне рапицата. wink;
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  6. #56
    Колега Лежаков,аз имам такива кошери от няколко години. Напълно съм съгласен с вас за казаното за тази система кошери.Единственият недостатък е,че трудно качват мед в магазините.Всичко останало е много лесно-няма никакъв проблем с изграждането на питити,както и с посоката на килийките-при заселването използвам ДБ рамка,на която отрязвам ушите.Пилото се доразвива прекрасно,а след това майката снася до долната летва на рамката.Семейството се развива много добре и става много силно.Изисква много малко грижи,няма ротация на корпуси...Както казвате-тайната е в самата рамка,а междувпрочем още преди около 40 години моят дядо е имал такъв украински кошер,с разликата че е 8 рамков и 1 брой магазин с рамка Роже Делон.За съжаление той е покойник и не може да каже нищо за кошера.Аз обаче имах 8 рамкови ЛР и ги преправих на 12 рамки украински с топло разположение,като използвам 2 корпуса за плодник и още 1 корпус за магазин с ЛР рамка разположени напречно на плодниковите.Когато има силна паша качват в магазина,при слаба- всичко е в плодника.Такива са моите наблюдения-бих се радвал да споделим още опит


  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    За да се избегне слагането в плодника на мед, трябва да се оставят на по-малко рамки и да се разпечатват периодично венците с мед, поне на централните две-три пити. Както при ДБ. Като усвоят магазина, може да се попълни плодника.
    Има пчелари с Роже Делон, които са минали на украинската рамка, явно са оценили предимствата й пред рамката на РД.

 

 
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •