Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 96
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    В света на насекомите пчелите са най-големите специалисти по запазване на топлината и ако един такъв малък отвор би им навредил,то вече да нямаше пчели.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Преди време мой колега ме попита как да зазими семействата си и кой вход да остави отворен.Машинално му отговорих,че долния трябва да е отворен на толкова сантиметра,колкото пити има покрити плътно с пчели,а горния на не повече от 2 сантиметра.Човека ме послушал,но не ми беше казал,че горните са фактически средни,т.е.на разстояние повече от 75 милиметра от горния ръб на питата.А това е от съществено значение при изработване на ДБ кошера.Много колеги поставят горния вход на 80,че и повече милиметра от горния край на рамката.Това вече е средна прелка и при зазимяване казват,че горната им прелка е отворена цялата.Вентилацията на кошера позволява да остане обем над нея който остава затоплен и въздуха попада почти в центъра на кълбото или под него,особено при издигане на кълбото в пролетните месеци.Затова дискусията във връзка с входовете,кой как ги оставя през зимата е доста относителен.Не мога да кажа със сигурност в оригинал на ДБ къде се намира входа от горе и в страни и колко му е дължината.Разглеждал съм чертежи на колеги,които ги имам за еталон в пчеларството,но и там е даден само размера на горния/средния/отвор.Да не се сърди Бонев от чиито чертежи/които са перфектни/направих няколко кошера с дълбоко дъно.Затова през зимата вече оставям отвори по 1 см.горе,а от долу на 4 до 5см.Иначе имам и кошери които си остават отдолу с магазини или с дълбоките дъна.Когато кошера е достатъчно силен той знае къде ще концентрира топлината си и ще се премести там където условията са най добри за него и ще заклея тези отвори които не са му нужни.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Според мен, няма нужда горният вход да е буквално най-горе. Колкото по-високо, толкова по-зле, ако остане отворен през зимата. Иначе в някои области на Русия им правят по две вентилационни тръби (комини) над гнездото със сечение 5 кв см и от там през покрива всичката влага излиза навън. Само че заедно с влагата сигурно излиза и топлият въздух. Затова и не бих правил това вкъщи. А при зимуване на два корпуса може частично да се отвори като авариен изход отворът на средния корпус, който няма как да се запуши с подмор, освен ако не умре цялото семейство. wink;
    В крайна сметка, мисля че едно течение под кълбото не би навредило чак толкова много на пчелите, но течение, минаващо през кълбото или над него, предполагам, ще е истински ужас за тях.
    И ще започне един омагьосан кръг - течение -> охлаждане на гнездото -> повишаване консумацията на мед с цел поддържане температурата на кълбото -> увеличаване на влагата -> още по-голямо охлаждане -> още по-голяма консумация на мед -> в крайна сметка амортизиране или направо гибел на зимуващите пчели от студ, глад, изхабяване, или от трите едновременно.
    Разбира се, за да се случи подобен сценарий, са необходими още няколко условия – слаби семейства, широко отворени входове (по възможност повече и в различни посоки, ако може и няколко коминчета на тавана), трайно и силно застудяване, гледане на пило и др. И колкото повече, толкова повече... wink;
    Иначе силните семейства сигурно биха оцелели при всякакви условия, дори под някоя стряха, но на каква цена, само те си знаят.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #24
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR
    Иначе в някои области на Русия им правят по две вентилационни тръби (комини) над гнездото със сечение 5 кв см и от там през покрива всичката влага излиза навън. Само че заедно с влагата сигурно излиза и топлият въздух. Затова и не бих правил това вкъщи.
    В Русия под "комин" се разбира тръба,която се поставя в ъгъла на кошера.Долния отвор е на 3-4 см. над дъното, а горния отвор излиза в подпокривното пространство.





    През комина не излиза топлина.Той спомага за по-добрата вентилация и намаляване на влагата.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #25
    Понеже заглавието на темата е концепция за зимата, пиша по заглавието без да засягам легени и комини, за които е късно, не че са лоши.

    Концепция за зимата:
    - 100 (аз пия по малко) литра червено вино;
    - една ялова коза предимно на саздърма но и пастърма;
    - 15 говежди сърца на пастърма;
    - всеки кошер с по 20 кила мед, стеснен, затоплен отгоре поне, обгрижен, до който не припарваш поне до февруари.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Понеже заглавието на темата е концепция за зимата, пиша по заглавието без да засягам легени и комини, за които е късно, не че са лоши.

    Концепция за зимата:
    - 100 (аз пия по малко) литра червено вино;
    - една ялова коза предимно на саздърма но и пастърма;
    - 15 говежди сърца на пастърма;
    - всеки кошер с по 20 кила мед, стеснен, затоплен отгоре поне, обгрижен, до който не припарваш поне до февруари.
    Още от самото начало на темата мислех да изложа моята концепция за зимата,но.........с тази разлика,че прасетата са по 150кг.а и виното тази година и то е 150л. Относно пчелите-запасите им са около30кг,но няма да чакам да влезе февруари.

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Ей ще се разболеете от толкова пиене бе,тук да не е Сибир.Е ,все пак наздраве.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    хахаха....всеки завишава концепцията :D

    ...иначе, за Русията, не вярвам това още да се практикува. това беше похват при старите практики с набутване на парцали и найлони за затопляне при стесняване на семействата за зимуване. Около тръбата се навиват стари парцали, които поемат влагата и вентилирайки по некакъв начин през тръбата уж били спасявали семействата от прекалена влажност и пазели топлината....тинтири минтири...ако беше така всеки вече да си е увил къщата с парцали и да е забол по една тръба през сичките стаи !!!

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от аз
    хахаха....всеки завишава концепцията :D

    Не преувеличавам-бъди сигурен.


    да си е увил къщата с парцали и да е забол по една тръба през сичките стаи !!!
    А какво ще кажеш за кумините.


    Иначе зазимявам с много мед и още преа януари подавам тесто.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    Цитат Първоначално публикувано от LoGo
    Според вас трябва ли да се затвори напълно горния отвор за през зимата ?
    Да. От там се губи много топлина.
    Колега Юрий Цветвов,няма нужда от такава категоричност!Това че ти си зазимявал така години наред и не си имал проблеми,не означава че е най-правилно!В научната литература/пчеларска енциклопедия,календарен справочник по пчеларство,продуктивно пчеларство и т.н./ много добре е обяснено : на какъв вход трябва да зимуват пчелите?Разяснено е и защо!?Имам приятел който винаги ги зазимява на долен,друг приятел ги оставя и двата отворени,а аз ги зазимявам на горен и началото на февруари ги обръщам!Никой от нас няма проблеми или ако има,е в горе долу еднакъв мащаб!Следователно проблемите ни не възникват от входа!Винаги се стига до извода,че ако е силно с-во,едва ли има значение!?
    1000 пчелари - 1000 технологии

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •