Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 96
  1. #11
    Мен ми е интересно, какво си направил с излишната половина на единия леген??Ако те е страх да не им навява, просто подпри едно стъкло на кошера, и да опре в земята.Само когато е хубаво времето го махай, за да се облитат спокойно, след което пак слагай стъклото.

  2. #12
    Много от старите ДБ имат нещо пододно. Стреха и странични дъсчици. Идея си нямам, как би се "завихрял" въздуха вътре в кошера, но според мен, няма никакъв проблем да зимуват така. Честно казано, това го намирам за съвсем не нужно, но едва ли ще навреди.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    До новобранеца ЛОГО.Наистина си мераклия ,много добре си вдигнал кошерите на по високо.А за сенниците които си направил браво.Все пак нужно е при голям сняг да ги посетиш и да провериш за нередности.Осебено важно е след нова година при затопляне /над 15 градуса на сянка/ да идеш да махнеш мишите предпазители и със закривена тел да извадиш подмора така много олесняваш пчелите при облитането .

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    ЛОГО пропуснах да отбележа, че почистването на подмора трябва да стане преди затопляна на времето ,следиш прогнозата и като го дадат затопляне отиваш предния ден най-добре привечер ,почистваш умрелите пчели и изчакваш да се стъмни след което светкаш с фенерче през входа и оглеждаш дали добре си изчистил.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Алекс благодаря ти за съвета. Кошерите са МК (ЛР) със мрежесто + падащо дъно (много е лесно и удобно за чистене) Благодаря и на всички други за мненията!
    Имам и горен отвор, които в момента се пада под навеза също (кръгъл) и е сложен наполовина вентилация (не могат да влизат и излизат пчели от там) с цел да се избегне конденз. Според вас трябва ли да се затвори напълно горния отвор за през зимата ?

  6. #16

  7. #17
    Цитат Първоначално публикувано от LoGo
    Според вас трябва ли да се затвори напълно горния отвор за през зимата ?
    Да. От там се губи много топлина.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Лого ,благодаря ти ,че ме наричаш Алекс,точно така исках да се регистрирам но името бе заето.За благодарност ще ти дам още два съвета-първо не затваряй горния вход зимата,така става едва доловимо течение което отнема влагата от кошера и я изнася навън,затвори го чак напролет/март/ за да накараш пчелите да минават през долния вход като така ги стимулираш по добре да си чистят дъното.Втория ми съвет е за расположението на кошерите ти,трябвало е да сложиш жълтия между двата сини т.е. по средата за да не се бъркат пчелите в този син ли да влязат или в другия ,но по важно е ,че маика може да се обърка ако е ходила на среща,то сега майки не излитат но като почне сезона на роенето тогава,пък и те като ходят да правят секс са малко шашави и забравят коя им е къщата.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Моето скромно мнение е, че от горния вход наистина се губи топлина. Аз обаче го оставям отворен точно колкото да може да се промъкне една пчела, за всеки случай, като авариен изход или отдушник, в случай, че долният вход се запуши със сняг или с голям подмор.
    Иначе, гледам, на запад ЛР кошерите масово имат само долен вход и изобщо нямат отвори по корпусите.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Там къето н бях затворил горните входове, го сториха пчелите. Заклеяха ги.

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •