Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 132
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Какво да ви кажа. Лично аз покрепям това предложение, но хайде нека да се три години. Но пък 2 е прекалено малък. За два сезона трябва да си влундеркин за да станеш добър пчелар, колкото и да четеш, да караш някакви курсове и т.н. Занете ли какво ми казваха моите учители, когато започвах с пчеларството. Когато прочетеш де що е издадено за пчеларството, може да се каже че си на 5% пчелар. На въпроса ми по тази логика, кога все пак ще стана на 100% пчелар отговора им беше никога. Сега след почти 10 години съзнавам колко са били прави. Пчелите постоянно ни изправят пред нови предизвикателства. А за да се справи с тях пчеларя трябва да има не само достатъчни теоретични познания, а да умее и правилно да ги използва, да знае в дадена ситуация, как да реагира. А това не го пише в книгите. Не ме е срам да споделя, че въпреки натрупания опит и на мен често ми се случва да търся съвети как да реагирам в дадена ситуация. Нямам себе си за най-умния, но смея да твърдя, че натрупаните опит и знания които имам са на едно средно ниво и то като имам в предвид, че се уча от едни от най добрите и все още считам че това не е достатъчно. Та как мислите, някой, който тепърва се втурва в надпреварата за знания и умения, ще се справи с толкова динамичната среда в която сме принудени да работим. За това считам че две години са прекалено малко. И това не е само мое мнение, При консултациите преди написването на проекта, повечето от колегите дори искаха този срок да е по-голям.Но като се замисля в същност много си прав в сарказма си. 10-20 години са необходими на един пчелар да придобие адекватни знания и умения, а на някои и този период не им стига за това.
    В края на краищата има и нещо друго. Действието на тези програми ще е за следващите шест години. Така дори и тези, които сега не отговарят на условията в един момент ще започнат да отговарят и тогава ще бъдат подпомагани. Освен това имайте в предвид, че все пак това е едно предложение и сме далеч от мисълта, че е най добрия вариант. Всичко е въпрос на компромиси и някои от нещата може да бъдат променени. Важното е същността на проекта, детайлите ще се напаснат. А в края на краищата ние само предлагаме. Този който одобрява е работната група, която в съществената си част не е променяна последното десетилетие и повярвайте ми тези хора въобще не гледат с добро око на нашите предложения. За това в момента най важното за нас е да получим подкрепа от всички вас за същността на проекта, мерките и начина на разпределение на средствата. Въобще не ни беше лесно да се съобразим с желанията на всички. Недоволни винаги ще има и няма как да е иначе. Това което е желанието н едни е в ущърб на други. Постарали сме се ощитените да са възможно най-мало и в същото време програмите да са достъпни до колкото се може повече пчелари. Без да бъда нескромен ще споделя, че вложихме много средства и много енергия, да направим нещо в обществена полза, без да търсим дори и най-малки дивиденти от това. Вашата подкрепа и съвети ни е жизнено необходима за да довършим започнатото, иначе всико това ще си остане само едно добро пожелание, а от програмите ще се облагодетелстват малцина и то на ваш гръб.

  2. #62
    Аз съм далече от мисълта че аз имам повече знания от вас и другите колеги.
    Мога вече да ви нарека колеги тъй като сега месец март завършвам първата си година.
    Знам със сигурност какви грешки съм допуснал и съм орентиран как да ги избегна през втората година.Това е причината за която предлагам след втората година.
    Пчелар който се занимава от сърце и с желание след този период ще бъде ориентиран за начина на отглеждане на пчели според района и ще има достатъчно теоретични знания.
    Идеята ми е такава че има пчелари които се занимават от много години с пчеларство , но поради една или друга причина до сега не са били регистрирани, а това не е критерии за знание и опит!

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    Какво да ви кажа. Лично аз покрепям това предложение, но хайде нека да се три години. Но пък 2 е прекалено малък. За два сезона трябва да си влундеркин за да станеш добър пчелар, колкото и да четеш, да караш някакви курсове и т.н. ...Та как мислите, някой, който тепърва се втурва в надпреварата за знания и умения, ще се справи с толкова динамичната среда в която сме принудени да работим. За това считам че две години са прекалено малко. И това не е само мое мнение,...а на някои и този период не им стига за това. В края на краищата има и нещо друго. Действието на тези програми ще е за следващите шест години. Така дори и тези, които сега не отговарят на условията в един момент ще започнат да отговарят и тогава ще бъдат подпомагани. ... Това което е желанието на едни е в ущърб на други. Постарали сме се ощитените да са възможно най-мало и в същото време програмите да са достъпни до колкото се може повече пчелари. Без да бъда нескромен ще споделя, че вложихме много средства и много енергия, да направим нещо в обществена полза, без да търсим дори и най-малки дивиденти от това. Вашата подкрепа и съвети ни е жизнено необходима за да довършим започнатото, иначе всико това ще си остане само едно добро пожелание, а от програмите ще се облагодетелстват малцина и то на ваш гръб.
    Здравейте отново,
    Позволявам си да коментирам Вашето мнение и се надявам, това да не прозвучи като заяждане или (тъй като вадя части от коментара Ви) изкарване на думи от контекста.
    И аз като Вас, ще започна отзад напред.
    Първо, благодаря за усилията, както на Вас така и на останалите колеги изготвили това предложение. Уважавам ви за това!
    Но много важно понятие за мен е "равния старт". Примера с пререгистрация на стопанството, нова регистрация на стар и опитен пчелар, са само част от примерите. В края на краищата има хора, които могат да се научат и такива на които им идва отвътре. С две думи отново казвам: стажа не определя опита, а още по малко уменията!
    Относно срока и това, че ще имаме шанс да се включи всеки - една асоциация: "Умен-проз, трябва да се мине през казармата. Т'ва е!". Казвате 10 години зад гърба си имате, а не Ви ли се иска да бяха 7 или 6 заради натрупването на материална база? Дори за градеж на пчелни пити ти трябват поне 2 години.
    Накрая, но не на последно място по важност - "да станеш добър пчелар"... нима има съдник освен Господ, който да раздаде тази титла? В нашето "измеримо" време, единствените показатели са количествени (дори когато говорим за качество). Имаме среден добив (колкото и да не е реален), имаме и възможност за ръст на брой семейства собствено производство.
    Остава контрола. Там му е майката! Да кандидатстват всички. Помощ след 1 година, за да има време за оценка - които иска да инвестира междувременно. И як контрол. Предварителен, междинен и краен. Нека проверяват всеки кандидат поименно предварително. Самият той да отвори всичките си кошери. Ако не може аут!
    Като изгорят 40-50 останалите сами ще избягат.
    Вероятно "звуча" емоционално, но зе оказа че съм роден на 10 февруари (буквално) с пчели, (а не бръмбари) в главата
    Поздрави
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Колега Славов,
    Увзжавам усилията ви. Искрено се радвам, че все още има ентусиасти като вас. Без да се срамувам, ще кажа, че първата година загубих всичките си семейства. Горчив опит нали. Всички мои познати си мислиха, че на новата ми "любов" това е края. Да ама не. Започнах от начало с още по-голямо желание. Имах възможност за няколко години да изградя голям пчелин, но не го направих. Разширявах с толкова, с колкото смятах, че мога да се справя. Придобиването на рутина изисква време. В моята професия трябваше да чакам три години за да получа приза "калфа" и 7 години за да получа приза "експерт", въпреки, че повечето колеги бяха на доста по-ниско ниво от мен.Това е реалността. След няколко години ще разбереш колко съм бил прав.
    Колега koragroup,
    Какво според вас значи равен старт. Аз в близките години не забелязах да има такъв. Все имаше едни 500, които бяха по-равни от другите и една значителна група, за която по-равни означаваше нищо. Това ли искате да бъде критерия за равност. Кой по-големи връзки има и кой е по нагъл от другите. Разбирам желанието на всички да получат подпомагане, но нека то да бъде съобразено с възможностите. Поне това, което предлагаме в много по-голяма степен е равен старт за всички отколкото това, което е сега. Говорите за контрол. Кой ще го осъществява. ДФЗ няма никакъв капацитет. А и абдикира от тази си дейност. Пак ви казвам програмата ще даде възможност дори и на тези които не са натрупали сега достатъчно опит да кандидатстват по нея. Срока не е най-големия проблем. Това са детайли и търпят корекции. Както и да прецизираме нещата, нямакак да бъде угодено на 100% на всеки. Искахме да направим един балансиран проект, при който в следващите 6 години всички които имат желание да могат да бъдат подпомогнати, а не само една незначителна част. Само че за да постигнем всичко това ни е нужна широка подкрепа от всички вас. Ако не я получим все едно всичко това ще си остане само едно добро пожелание и след 6 години пак ще гледаме кадри и снимки с грозни сцени пред офисите на ДФЗ, някой ще са си напълнили джобовете за наша сметка, а пчелите, както е тръгнало дотогава алчността може и тях да е затрила. След това програми просто няма да са необходими.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    Колега koragroup,
    Какво според вас значи равен старт. Аз в близките години не забелязах да има такъв. Все имаше едни 500, които бяха по-равни от другите и една значителна група, за която по-равни означаваше нищо. Това ли искате да бъде критерия за равност. Кой по-големи връзки има и кой е по нагъл от другите. Разбирам желанието на всички да получат подпомагане, но нека то да бъде съобразено с възможностите. Поне това, което предлагаме в много по-голяма степен е равен старт за всички отколкото това, което е сега. Говорите за контрол. Кой ще го осъществява. ДФЗ няма никакъв капацитет. А и абдикира от тази си дейност. Пак ви казвам програмата ще даде възможност дори и на тези които не са натрупали сега достатъчно опит да кандидатстват по нея. Срока не е най-големия проблем. Това са детайли и търпят корекции. Както и да прецизираме нещата, нямакак да бъде угодено на 100% на всеки. Искахме да направим един балансиран проект, при който в следващите 6 години всички които имат желание да могат да бъдат подпомогнати, а не само една незначителна част. Само че за да постигнем всичко това ни е нужна широка подкрепа от всички вас. Ако не я получим все едно всичко това ще си остане само едно добро пожелание и след 6 години пак ще гледаме кадри и снимки с грозни сцени пред офисите на ДФЗ, някой ще са си напълнили джобовете за наша сметка, а пчелите, както е тръгнало дотогава алчността може и тях да е затрила. След това програми просто няма да са необходими.
    Г-н Бонев, в името на общото благо аз ви подкрепям в желанието да промените настояшото статукво. Лично на Вас вярвам, но за съжаление предчуствам промяна на "килимите", не и на "ку.вите".
    За финал на своето уастие в тази дискусия, ще кажа, че "добър пчелар", който има нужда от субсидии след 6 години пчеларстване е своегорода оксиморон - оправдан единствено от Мечо Пух - колкото повече - толкова повече :D
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #66
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    щом ще има нова програма ,да е за всички пчелари .кандидатсването да е с продължителност минимум 15 дена .след това да се разпределят между всичките.така всички ще са недоволни ,а не само 10 % доволни.или направо да се затрие тази програма и да е на кошер.аз като почвах не се надявах на никаква програма.който има желание да пчеларства не му трябва програма

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    За съжаление нямаме силите да променим статуквото. Нямаме нито финансов гръб нито достатъчна подкрепа. Нас в групата няма да ни пуснат, но ако успеем поне да се променят нещата и да се приеме поне до някаква степен този проект, то занчи сме успели.

  8. #68
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    най добре на кошер -стига с тия програми .нека тия пари да се оползитворят за пчелите и да има проверка какво си купил с тия пари . но едва ли ще стане тогава какво ще правят майкопроизводителите -на кого ще продават скъпите отводки и елитните майки ?ами то на заек дават 10лв. а на пчеларите унизителни програми .защо не референдум между пчеларите .може би ще е по смислен от АЕЦ . .

  9. #69
    Подкрепям изцяло колегата koragroup
    Мога без да се срамувам да споделя че благодарение на моя ментор г-н Петър Гръков. С всичко което ме е научил и дал от неговия опит зазимих 14 пчелни семеиства които сега са живи и се развиват по всички правила на природата.
    И за да приключа с темата г- н Бонев.
    С цялото ми уважение към вас ще споделя една мъдрост.
    ЦАРЯ ДАВА ПАДАРЯ НЕ!!!

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Сега първо нека да раграничим малко нещата. Плащане на кошер и програмата са две различни неща. ЕС поне за сега е предвидил и двете. Програмите ще ги има независимо дали това ни харесва или не. Мен лично не ми харесва,поради това, че всички видяхме какво стана през последните шест години. Нашата цел е след като ще ги има поне да са достъпни до всички. С оглед на забележките и след проведени консултации намалихме този срок който притеснява всичкиот 4 на 3 години , както и премахнахме изискването за свързаност. Така смятаме да го входираме в МЗХ. Надяваме се така да има повече доволни.
    Колега Славов,
    Моите поздравления, ще съм радостен, догодина да се похвалите с още по-добри резултати. Искено ви го желая. Имате щастието да се учите от добър Учител, който може да ви даде много познания. На времето аз като започвах нямах този късмет.
    Успех.

 

 
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •