Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 122
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност програмите ЕК ги беше замислила по съвсем друг начин, само че тука в БГ нещата се опорочиха. Средствата трябваше основно да отидат за подмяна на инвентара, иновации за подвижно пчеларство, популяризиране на пчелните продукти, опазване на здравето на пчелите и т.н. В БГ парите отидоха основно при тези дето направиха програмите, а за болшинството пчелари останаха основно проблемите. Ако питате мен трябва да се спре всякакво субсидиране. Тогава сектора ше се изчисти от печалбарите, които основно усвояват средствата. Ако имаме една достойна цена на меда и ако държавата вместо да ни реже главите ни създаде някаква поносима бизнес среда, какво по добро от това. Какво като ни дадат 20 лв субсидия, като не ни дават да работим, да избираме сами как да реализираме продукцията си, като ни доят по няколко пъти годишно за щяло и нещяло. За какво искаме субсидия? За опрашване, ами един приятел два месеца обикаляше плевенско да моли да му закарат 300 кошера да му опрашват слънчогледите и предлагаше заплащане, транспорт и охрана. Познайте намери ли мераклии.

  2. #42
    Юри има два вида пчелари по програмите. Първите взимат само парите и после изоставят пчелите на произвола вече съм виждал такива пчелини изоставени създадени с евро пари. И втория вид са колеги който с тези евро пари искат да се развият но пък малко или много ако са истински пчелари, не са почнали само заради субсидията ще си търсят себестойноста на продукцията (реалната цена). Защото тези пари като мине периода и секват а и едно е за един тон да вземеш 4000 лв и едно 5000 лв да речем. А колкото до мен не получавам нищо и според мен тази програма трябва да се преустанови за да се нормализират цените на майки, отводки, инвентар. Цените им полудяха заради тези програми. Ако има субсидия то да на кошер. И най важното ще се отсее целия сектор, но горко им на пчелите който ще бъдат изоставени...

    А за опрашването доста далеч сме от другите държави и по манталитет и договорни отношения. Например САЩ там работите се уреждат още зимата подписват си се договори да речем за опрашване на малините, плаща ти се и отиваш от щат на щат и само с това се занимаваш. Не може да си кажеш е да ама при мен сега цъфти рапицата няма да дойда има си договорни отношения и се спазват. Държавата до колкото знам не плаща никаква субсидия на пчеларя че опрашва. Така че и тука може да стане така но се иска воля от двете страни.

    Иначе за роевете по горите поне според мен повечето пчелари ходят да си начешат крастата и да кажат днеска извадих една пчела, не толкова че им е нужно това семейство една отводка се прави за 10 минути както се казва cool;
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #43
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Обаче бай Гошо отглежда 300 пчелни семейства и ги разполага в това необятно поле от слънчоглед.
    А сега ти ми кажи, дали бай Гошо не помага за опрашването на слънчогледа?
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Примерът е добър, а въпросът - реторичен. Може би искаш да кажеш, че някой трябва да плаща на бай Гошо. Кой ? Не ми стана ясно какво е твоето мнение, кой трябва да плаща ?
    Искам да кажа, че бай Гошо с труда си подпомага земеделските производители, а не както го изкараха, че пчелите с или без пчелари пак си опрашват. Да те опрашват, но не в такива мащаби.
    Също така искам да кажа, че както ЕС отпуска пари на краварите, така трябва да отпуска и на пчеларите.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Тази политика на субсидиране и/или кредитиране - или казано с обикновения ежедневен език, че то аман от специални термини - на раздаването на готови пари ей така, е сбъркана политика за мен. Основните принципи на икономиката - качество, пазарна стойност, реализация на продукцията и прочие, биват потъпквани с тази политика. Чрез нея, в даден момент се оказваме в ситуация, в която печалбата не идва от стоката, която произвеждаш, а от субсидирането - по този начин изхвърлянето ти от бизнеса става много лесно, просто ти спират субсидиите и увисваш по всички параграфи.

    п.п. отделно и негативите, които носи със себе си - още една ниша за корупция по високите (а и по ниските) етажи на държавната администрация и пръкването на една камара професионални пчелари от нищото т.е. дори парите не отиват там, за където фактически са предназначени. Е и кел файда от цялата история? Дръпвала била икономиката - дръпва, чушки.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Според мен субсидиите, по принцип, са груба държавна намеса в свободния пазар, но понякога те са необходими, ако трябва да се спаси от гибел някой жизненоважен за държавата отрасъл в кризисни години, каквито бяха последните няколко. Пчеларството, слава на боговете, не е такъв отрасъл, дори напротив, мисля че в момента страната е пренаселена с пчелни семейства и няма нужда те повече да се увеличават чрез наливане на пари в този сектор. Затова и намирам за вредни пчеларските програми, в които всеки е имал възможност да участва и да прибере едни 7 хил. евро, вместо да реве по форумите, че нямало субсидии.
    Колкото до производството на пшеница и субсидирането му, още в Древния Рим е било установено, че на народа му трябват хляб и зрелища. Затова на плебса е бил раздаван безплатен хляб и са му били осигурявани безплатни зрелища. Сега имаме достатъчно безплатни зрелища, а хлябът не е безплатен, но пък все още е на достъпна цена, та плебсът няма причина да буйства. Ако пък на народа му кипне от нещо, има интернет, кръчми и други места, където може да си изпусне парата и след това да се върне към ежедневните си занимания.

    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    както ЕС отпуска пари на краварите, така трябва да отпуска и на пчеларите.
    Ами защо не си продадете кошерите и не си купите крави, щом там дават субсидии?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Баси и силно развитото и модерно пчеларство имаме. Всички сектори са затънали и ги подпомагат, само този цъфти и вързва. Само да ви попитам като как прецакаха пчеларската година тия 12 лв, които дадоха? Защото на мен ми дойдоха добре, купих си захар и основи. За бентли не ми стигнаха...

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Държавата какво я интересува кой пчелар каква кола кара? Държавата се интересува от държавните интереси, а не от интересите на този или онзи производител, търговец и пр.
    Е, има и лобистки интереси тук там, но това е положението... Като не ни изнася, да си търсим друго занимание, хоби, професия и т. н.
    Я да попитам, има ли хоби-кравари, хоби-овчари и други подобни? Защото е пълно с хоби-пчелари, пък не мога да си представя целогодишно да газя кравешки лайна и това да го приемам за хоби. Лично аз бих ринал кравешки екскременти целогодишно - в жега и студ, в дъжд и сняг, само ако получавам добри доходи от тази смрад.
    А пчеларството е приятно занимание, което не те ангажира 365 дни в годината и едва ли някой пчелар би се отказал от кошерите си заради липсата на субсидии. Затова и държавата няма смисъл да дава пари за нещо, което така и така си върви. Не е в неин интерес.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #48
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Тази политика на субсидиране и/или кредитиране - или казано с обикновения ежедневен език, че то аман от специални термини - на раздаването на готови пари ей така, е сбъркана политика за мен. Основните принципи на икономиката - качество, пазарна стойност, реализация на продукцията и прочие, биват потъпквани с тази политика. Чрез нея, в даден момент се оказваме в ситуация, в която печалбата не идва от стоката, която произвеждаш, а от субсидирането - по този начин изхвърлянето ти от бизнеса става много лесно, просто ти спират субсидиите и увисваш по всички параграфи.

    п.п. отделно и негативите, които носи със себе си - още една ниша за корупция по високите (а и по ниските) етажи на държавната администрация и пръкването на една камара професионални пчелари от нищото т.е. дори парите не отиват там, за където фактически са предназначени. Е и кел файда от цялата история? Дръпвала била икономиката - дръпва, чушки.
    Съгласен. Обаче при положение, че всички взимат, за да си конкурентен трябва и ти да взимаш.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  9. #49
    Колега,FVCVS CAESAR не си ли виждал човек който упражнява някаква основна професия и в същото време отглежда крави ,овце или "други подобни" и това не е ли хоби или друго яче се нарича? А относно субсидиите (дотациите) и другиде видове подпомагане от държавата и от ЕС се поинтересувай как става и колко е в другите държави от Европа и след това коментирай . Защото в това отношение Бг е доста изостанала . Взимат пари без да са регистрирани ЗП и тем подобни - достатъчно е само да членуват в пчеларският съюз на дадената страна който е само един .

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Хората, живеещи на село, гледат домашни животни за храна, а не като хоби.
    А в "Европа" са в паника заради измирането на пчелите и заради намаляващия брой пчелари. В България, слава Богу, измирането на пчелите засега е в рамките на обичайната зимно-пролетна смъртност, а пчелните семейства са достатъчно много. Ако и тук се появят тенденции към замиране на отрасъла, държавата ще трябва да се намеси, но засега интервенции не са необходими.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 5 от 13 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •