Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 6 от общо 6
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337

    КОГА ТОЧНО ДА СЕ ПРЕМЕСТВАТ НА ПАША?

    Вярно ли е,че ако семействата се занесан на паша която е вече в цъвтеж излитат от кошерите и после се губят?3-4 дни преди цъвтеж би трябвало да са достатъчно,но нека който има опит-сподели!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Вярно е.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Губене на пчели означава връщане на старото място. Има губене на пчели от начина на транспортиране, но едва ли точно за него става въпрос.
    Летящи пчели се губят (в смисъл, пропадат,загиват),защото те не се "загубват", те много вярно се ориентират в местността, но на мястото си не намират кошер.
    Разстоянието е същността на проблема! През март и април може да се преместят и на километър, но през юли и 8 км са опасно малко.

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Губене на пчели означава връщане на старото място. Има губене на пчели от начина на транспортиране, но едва ли точно за него става въпрос.
    Летящи пчели се губят (в смисъл, пропадат,загиват),защото те не се "загубват", те много вярно се ориентират в местността, но на мястото си не намират кошер.
    Разстоянието е същността на проблема! През март и април може да се преместят и на километър, но през юли и 8 км са опасно малко.
    Това трябва ли да означава ,че за подвижно пчеларство трябва да си набележиме пашите минимум на 10-тина километра една от друга по права линия разбира се ?
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58

    1

    ЛИЧЕН ОПИТ- Най- близкото разстояние , от което НЕ са ми се връщали пчели е около 3км. , а най далечното , от което ми се върнаха много пчели е 7 км.Нещата са относителни и зависят от терена, ориентирите и пряката видимост. Освен това значение имат и пашите на старото и новото място, както и между двете места. Ако има засичане /припокриване/ на пашите на двете места вероятноста да се върнат е по- голяма. Според мен е хубаво, когато ги местим на близо пашата все пак да почва лек цъфтеж, за да не търсят надалеч от новото място, защото ще се ориентират към стария пчелин.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Ако се притесняваш, че има опасност да се върнат значителен брой пчели просто остави 1 по-слаб кошер на старото място.Аз винаги оставям дори и да съм сигурен,че няма никоя да се върне,просто има пчели които закъсняват да се приберат и остават вечер на полето(говоря за лятото)Така ще подсилиш слабия кошер и няма да погубиш пчелите.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •