Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 84 от 96 ПърваПърва ... 3474828384858694 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 831 до 840 от общо 959
  1. #831
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията

    Баси и сайтовете, вече не можеш да копираш и буква. Ама -пей сърце : меда няма цена, но поне короната не ни лови.

  2. #832
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    КАК ДА СЕ ОРГАНИЗИРА БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАСТВО, ЗА ДА ОЦЕЛЕЕ, ДА РАСТЕ, ДА СЕ РАЗВИВА И БРОЯ НА ПЧЕЛАРИТЕ ДА СЕ УВЕЛИЧАВА.
    ДА ПОДДЪРЖАМЕ КРСИВАТА ПРИРОДА НА БЪЛГАРИЯ И ЗЕМЕДЕЛСКОТО
    ПРОИЗВОДСТВО

    Идеята ми е да се обединим, за да може да се отговори на моите три въпроса като професионален пчелар:
    1. Как мога да планирам и договоря ежегодно, до края на Април, реализацията на продукцията, която ще произведа през годината и то на добра цена.
    2. Как мога лично да участвам в преработката и реализацията на произведената от мен продукция.
    3. Мога ли да продам обременен мед, на който е влошено качеството не по вина на пчеларя.
    Моето мнение е категорично, че сами трябва да решаваме проблемите си, а не да чакаме държавата. Държавата сега е друга. Тя не може да решава проблемите на производството, а търси как да събира повече данъци, за да осигурява издръжката на огромния си чиновнически персонал, КОЙТО НЕ СЪОТВЕТСТВА НА НАМАЛЕНИЯ ОБЕМ ПРОИЗВЕДЕНА ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ ПРОДУКЦИЯ. Инициативни хора в дадени производства трябва да поемат щафетата, да поведат хората и да решават проблемите.
    Най малкото, което трябва да направим е да се постараем да направим това, което е направено от стотици години в развитите държави в западна Европа и действа много ефективно. Ще дам пример само за Франция. Тази държава има много повече пчелари от България, но основната част от тях са обединени в две кооперации. Всеки пчелар работи самостоятелно, произвежда си продуктите и веднага след добиването им ги предава в склада на кооперацията. В склада продуктите веднага се правят на партиди, окачествяват се и се продават по предварително договорени споразумения.. Те предлагат големи партиди. На една от срещите с купувачи, където и ние присъствахме те предложиха мед от липа 500 тона като показаха и документите за окачествяването му. Предложиха цена 6/ шест/ евро. Не получиха веднага отговор от купувачите, но съм сигурен, че този мед се е продал на цена не по ниска от 5.50 – 5.70 евро.
    Ние предложихме партида от 20 тона липа, който ще може да им доставим до два месеца след производството му и попитахме за цена. Отговора беше 3/ три/ до 3.50 евро в зависимост от поленовото съдържание…..
    При този голям обем на мед за реализация, може да се хомогенизират партиди с добавяне на малки количества обременен мед, който няма да влоши допустимите норми при конвенционалните продукти. Това е изключително важно за нормална реализация на обременените медове, за които пчеларите нямат вина, а вината е в земеделските производители.
    Давам тези примери, за да обоснова една от най важните причини за обединяване на пчеларското производство
    То не е много по различно от системата на АПК, когато обединеното земеделското производство на България беше на едно от челните места в Европа.
    Правих много опити да убедя пчеларите да регистрират Организации на производители…. Повечето от присъстващите на срещите подкрепят идеята, но….. не се създадоха Организации….
    След дълго обмисляне, след многото ми опити да убедя Министерството да се включи и подпомогне създаването на тези складове и след срещата, която проведохме по покана на посланика на Япония миналата седмица, нашата Организация на производители „Амброзия и приятели“ ООД гр. Лозница започва кампания за разширяване състава на Организацията с цел постигане на обем на планираната за реализация продукция не по малко от 1000 – 2000 тона./ България годишно изнася около 6 до 8000 тона мед/.
    Организацията, с участието на всички свои членове, ще изгради съвместен склад, в който като съдружници можем да поканим да участват и външни фирми. Склада ще изградим с проект по Европейските програми. Склада ще бъде за биологични и конвенционални пчелни продукти.
    Конкретното ми предложение, което изпращам до пчелари, с които работим вече доста години, а и за тези, които имат желание да планират и договарят предварително производството си на по добри цени е следното:
    1. Каним пчеларите с регистрирани пчелини с не по малко от 20 кошера да подадат заявление за присъединяване към Организацията на производители „ Амброзия и приятели“ ООД гр. Лозница.
    2. Основната цел на Организацията е да може да планира и договаря с външни клиенти на добри цени големи обеми на всички пчелни продукти – мед. прашец, прополис, перга, млечице, питки с мед.
    3. Създаване на съвместен склад на Организацията за пчелни продукти, оборудван с хладилни камери и транспортно – повдигателни съоръжения с възможности за съхранение на меда на всички членове в отделни клетки.
    4. Член на Организацията на производители „Амброзия и приятели „ ООД става и Предприятието за преработка на пчелни продукти гр. Лозница заедно с лабораторията към него. В следващите години, по желание на членовете на Организацията на производители, предприятието ще се пререгистрира като Акционерно дружество, за членовете на Организацията.
    Какво се изисква от пчеларите, желаещи да станат съдружници в Организацията на производители „Амброзия и приятели“ ООД:
    1. Да подадат заявление и да внесат дялов капитал – до 5 – 10 лева
    2. Да се запознаят подробно с Вътрешния правилник за дейността на организацията на производители „Амброзия и приятели“ ООД гр. Лозница, който ще им бъде изпратен и да декларират, че приемат този Вътрешен правилник.
    3. Да подпишат другите необходими документи за приемането им за членове на „Амброзия и приятели“ ООД
    Искам да дам малко пояснения какви ще бъдат основните задължения на членовете на Организацията;
    1. Да платят няколко лева за дялово участие
    2. Да участват в изграждането на централизирания склад, който ще бъде изграден и с участието на Европейски средства и участието на външни фирми.
    3. Да планират и договорят продажба чрез Организацията на не по малко от 80% от произведената от тях продукция. Това не е проблем за тези, които имат и свои пазари. Те ще планират по малко производство….Трябва добре да преценят обаче собствената си реализация, тъй като Организацията няма да поеме да реализира продукция, която не е планирана и договорена.
    4. Да предадат в централния склад веднага след добиването на дадения вид продукция за окачествяване и съхранение. Продукцията в склада ще бъде в отделна клетка за всеки пчелар и преди излизането от клетката му ще му бъде заплатена по съгласувана с него цена.
    Затруднявам се с решаването на гаранциите за пчеларите, докато продуктите им са в централния склад. Трудно ми е да убедя държавата да вземе решение за държавен склад….. но заедно ще намерим решение. За мен е важно дали ще намерим достатъчен брой поддръжници за тази моя инициатива. Надявам се да получим поддръжка и от фирми извън България…. При срещата проведена по инициатива на Японския посланик, на въпроса ми по какъв повод сме поканени на тази среща ни беше казано, че в ЯПОНИЯ ХАРЕСВАТ МНОГО НАШИЯ МЕД И СА ЗАИНТЕРЕСОВАНИ ДА ЗАДЪБОЧАВАМЕ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ДОСТАВЯНЕ НА МЕД С ГАРАНТИРАНО КАЧЕСТВО…
    5. За членовете на Организацията предвиждаме, както е реализирано във Франция, пчеларите да бъдат на заплата, договорена при планирането на производството, а в края на годината да се прави изравняване.
    Уважаеми колеги, ясно ми е, че ще има голямо колебание по реализацията на тази Организация, но съм 100% убеден, че ако успеем заедно да я създадем още следващата година ще се създадат още 1 – 2 такива Организации с участието на пчеларски фабрики и проблемите на пчеларите в България ще бъдат решени и медът няма да се продава от пчеларите / които не са се отказали от занаята/ по 3,0 лева и няма да се влачат продажбите месеци и години…
    Моля пчеларите, които желаят да станат членове на Организацията на производители „Амброзия и приятели“ ООД да изпратят по Е-майл - ambroziaipriateli@abv.bg Заявление /свободен текст/, че желаят да станат членове на „Амброзия и приятели“ ООД и да напишат колко пчелни семейства притежават. Моля да изпращате по този е-маил и въпроси и предложения по този материал. Готов съм да коригираме или доуточним някои записи в това предложение. Не бих желал при това обсъждане да ми задавате въпроси дали сега изкупуваме мед. Да купуваме, но по сега действащата организация, където често се срамувам да казвам цените, а карам сътрудниците ми да ви ги предлагат.
    Моля в кратък срок да изпратите Заявленията, за да може още тази година да подготвим проекта за склада и пролетта а 2021г. да започнем работа.
    Ст. Стефанов



    Да, Стефчо-супер, след 20г. са се народили сума ти балъци, защо да не ти снесат по 10 кинта / е , не е като тенекия -две мед,в добрите стари времена, но си е нещо /. Още си фен на кооперациите.




  3. #833
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Ето първа част, че много дълго и не го приема :

    Ст. Стефанов – Дългогодишен пчелар
    По мое мнение и на много малки и професионално ориентирани пчелари, пчеларството в България върви към провал…. За това може да се съди и по това, че изключително много обяви има за продажба на пчелни семейства от пчелари, които се отказват от любимия си занаят…. И не защото няма природно климатични условия за развитие на пчеларството или няма подготвени пчелари обичащи занаята, а защото няма никаква гаранция за реализация на произведената от пчеларите продукция… Голяма част от произведените през 2018 , 2019 и 2020г. пчелни продукти стоят по мазетата на пчеларите и нямат купувачи… Или ако се появят купувачи те предлагат изкупна цена за килограм мед …3.0 лв… Защо е така? Намалява консумацията на пчелни продукти ли ... задръстен с пчелни продукти е световния пазар ли….
    Напротив. Производството и консумацията на качествени пчелни продукти расте по целия свят. В много страни има недостиг и търсенето на качествен пчелен мед, прашец, млечице, прополис расте непрекъснато. Не са лоши и международните цени разбира се за тези , които знаят и могат да планират, договарят и предлагат качествени пчелни продукти.
    Аз съм пчелар от много години и бях с 25 пчелни семейства. Използвайки умело и упорито европейските фондове сега създадох семейна фирма АМБРОЗИЯ, която има голяма професионална пчеларска ферма, с пет пчелина, оборудвана с най модерната технологична линия за вадене на мед, с голяма минусова хладилна камера за замразяване и плюсова хладилна камера за съхранение на някои пчелни продукти; Платформи за няколко стотин кошера за подвижно пчеларство; Оборудване за първична обработка на пчелни продукти за директна продажба на пазара. Регистрирахме фермата за био производство.
    Създадохме модерно предприятие, което може да преработва годишно над 3000 тона мед с модерна лаборатория за почти всички анализи на мед и други пчелни продукти. Предприятието е с регистрация за преработка и търговия както на конвенционални, така и на биологични пчелни продукти. Предприятието обработва на ишлеме и продукцията на много пчелари и търговци за износ и за вътрешен пазар.
    Създадохме собствена магазинна мрежа от магазини в повечето големи градове – София, Русе, Варна, Бургас, Благоевград и продължаваме да я развиваме.
    Организирахме ОНЛАЙН търговия с пчелни продукти.
    Тази база на семейната пчеларска ферма АМБРОЗИЯ, с малко преустройство на отделението за декристализация, може да преработи ВСИЧКИЯ мед, произвеждан в България. Така, че глупост е създаването на нови преработвателни предприятия. Предприятието не прави цените, а големия обем окачествена подготвена за износ продукция.
    Регистрирахме първата в България Организация на производители – „Амброзия и приятели“ ООД гр. Лозница, която тази година ползва първата си субсидия за подобряване рекламната ни дейност. С тези средства участвахме със собствен щанд на световното изложение „ FRUT 2020” от 15 до 20.02.2020г в ДУБАЙ
    Много неща направих за пчеларството: - Организирах първите изложения в Музея Земята и хората; Инициатор съм за разработване и приемане на Закона за пчеларството; Инициатор съм за създаването на Балканската федерация на пчеларските организации, която проведе своя редовен Конгрес преди няколко месеца в Турция, на която и сега съм вицепрезидент; Бях президент на Европейската федерация „Апиславия“ и организирах във Варна Конгрес, на който отпразнувахме 100 годишния юбилей на тази организация, създадена през 1899г. по инициатива на Българските пчелари.
    Не искам да бъда разбран грешно. Това го пиша, не за да се хваля, а да бъда разбран от пчеларите, че в жизнената си биография съм доказал с дела, че добре се ориентирам и мога да реализирам идеите, които предлагам.
    Моето мнение, за да оцелее Българското пчеларство, да расте и да се развива то ТРЯБВА ДА СЕ ОБЕДИНИ ИКОНОМИЧЕСКИ . Проведох много разговори и организирах много срещи с пчелари. Всички са съгласни, че съм прав. Жалкото е, че цари някакво разбиране в пчеларите, че ВСЕКИ ЩЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРАВИ САМ.
    ЗАЯВЯВАМ ВИ НАЙ ОТГОВОРНО, ЧЕ ВЪПРЕКИ ГОЛЯМАТА МОДЕРНА БАЗА, АЗ НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ ДОБРЕ С РЕАЛИЗЦИЯТА НА ДОБРИ ЦЕНИ ЗАЩОТО, ПОЧТИ НА ВСЯКА ПАРТИДА ПРАВИМ ПО 1 – 2 МЕСЕЦА АНАЛИЗИ И НЯМАМЕ ОБЕМ ПРОДУКЦИЯ, / поне 1000 тона/, КОЯТО ДА ОБЯВЯ НА МАСАТА НА ПРЕГОВОРИТЕ С КУПУВАЧИТЕ И АЗ ДА ПРЕДЛАГАМ ЦЕНАТА, НА КОЯТО ПРОДАВАМ, А НЕ ДА ПИТАМ НА КАКВА ЦЕНА БИХА МИ КУПИЛИ ПРОДУКТИТЕ.
    Да. Важно е да се работи, но трябва и да се мисли. Важно е да можеш да произведеш продукция, но трябва и да умееш да планираш и да я продадеш на добра цена. В противен случай всичко губи смисъла си.

  4. #834
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас


    Обичам го тоя човек .

  5. #835
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    А бре Чанко тия два поста като скрита реклама на ТКЗС ли ги правиш? Нещо червената книжка не се крие в дълбините на джоба.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #836
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    А бре Чанко тия два поста като скрита реклама на ТКЗС ли ги правиш? Нещо червената книжка не се крие в дълбините на джоба.
    По ми мяза на любов. След малко като му тегли майните и ще изпъкне по детайлно.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #837
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията


    Обичам го тоя човек .
    Той, затова ли се радва така?

  8. #838
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Той, затова ли се радва така?
    За тоз' бат Стефчо бях писал и преди - мисли за всичко друго, но не и за пчеларството. Пък знам ли - може да е РАДЕТЕЛ като всички останали - представи си.

  9. #839
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За тоз' бат Стефчо бях писал и преди - мисли за всичко друго, но не и за пчеларството. Пък знам ли - може да е РАДЕТЕЛ като всички останали - представи си.
    И не беше само ти...Ама ме кефи желязната му пчеларска логика. А именно, че по малко от 1000 тона не можел да продаде. Значи не можеш да продадеш например 100 тона, обаче ние трябва да повярваме,че ще се справиш с 1000???
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #840
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Башкъ, че ей тъй се кандидатства по евро-проекти и се печелят еврокинти...знаем туканка из Русянску кои дръпнаха пари по европроекти за пчеларство за разни цехчета и изобщо нямат нищо общо с мутро-джандарската хунта да Ви кажа!!

 

 
Страница 84 от 96 ПърваПърва ... 3474828384858694 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •