Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 96 ПърваПърва ... 816171819202868 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 959
  1. #171
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Честита Нова Година! Много здраве, много научени пчеларски уроци, повече сдържаност, мъдрост и просперитет през 2015 г.
    ..................................................

    Приеми го на доверие това което казах. Преди време, когато отварях един от кошерите за да тествам поредната "иновация" против влагата видях на графиките, че им трябваха 2.5 дена параметрите на влага и температура се върнат към нормалните. Тази иновация между другото сработи и понижи влагата перманентно с 8-10% без да отварям дъна отвори, прелки и други. Мога да върна графиката за този период и да ти го покажа, но вместо това ще пусна нещо по-интересно от днес.
    Тази сутрин беше най-студената нощ при нас, минус 9 градуса цялата нощ. Нагревателите са настроени да поддържат минимална температура от 5.5 градуса в кошера. Това го пускам само заради теб, защото ти остана един от малкото които пускат нещо полезно във форума.

    Прикачен файл 2823
    Благодаря! Пожелавам ти да пожънеш много успехи през новата година!
    Радвам се, че има защо да пускам информацията. Въпрос на време е и други колеги да направят същото. Все пак нова година е и малко поне трябва да забравим междуличностните търкания и да се концентрираме над важното - пчелите.

    Предполагам, че тези 2-3 дни няма да се повлияят от сезона, но ако можеш запиши данните през месец-два(когато се сетиш). Това означава, че при всяко отваряне се губи от снасянето на майката, отглеждането на пилото, събирането на прашец и мед и изобщо семействата страда от нашата намеса. Един колега на 75-80 години страстно настоявал да ми предадат: "Кажи му, че от Август до Март не се отварят кошери, а каквото оня горе е решил, ще стане". Че човека е прав, но трябва да се докажат такива твърдения.
    Много ми хареса графиката . Сега ако имаше и кошер без нагревател... Много искам да видя дали пчелите покачват температурата на кълбото при рязко моментно затопляне и по-важното е с колко точно. И изобщо какво им е поведението при различни температури. Много ме интересува колко е стандартното отклонение, екстремумите и разстоянието между външната и в кълбото.

    Разкажи за влагата как успя

    Благодаря много!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Един колега на 75-80 години страстно настоявал да ми предадат: "Кажи му, че от Август до Март не се отварят кошери, а каквото оня горе е решил, ще стане".
    Малко е прекалил човечеца. Ноември - февруари съм по съгласен, че не е необходимо да се отварят. При условие, че всичко им направено предварително.

  3. #173
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Радвам се, че има защо да пускам информацията. Въпрос на време е и други колеги да направят същото. Все пак нова година е и малко поне трябва да забравим междуличностните търкания и да се концентрираме над важното - пчелите.
    Ами аз идвам от сферата на информатиката, където съсловието и много сплотено. Черпал съм безценна информация от форумите и затова този егоизъм при пчеларите ми е неприятен.
    Един колега на 75-80 години страстно настоявал да ми предадат: "Кажи му, че от Август до Март не се отварят кошери, а каквото оня горе е решил, ще стане". Че човека е прав, но трябва да се докажат такива твърдения.
    И аз съм на мнение, че това е малко прекалено. Есено-зимния период обаче коства 3 дена стрес при всяко отваряне. Дори при едно от изследванията на което попаднах, при всяко отваряне на кошера не взимат под внимание данните от следващите 3 дена, за да получат надеждна информация.
    Сега ако имаше и кошер без нагревател... Много искам да видя дали пчелите покачват температурата на кълбото при рязко моментно затопляне и по-важното е с колко точно. И изобщо какво им е поведението при различни температури. Много ме интересува колко е стандартното отклонение, екстремумите и разстоянието между външната и в кълбото.
    Трябваше да откача единия кошер, но от мързел не го направих. После като паднаха студовете и не съм ходил на пчелина. Страшно ме е яд. Не можах да видя колко под нулата ще падне в кошера и дали въобще ще позволят пчелите да падне. Много важна информация, която пропуснах.
    Температурата в кълбото не се влияе от външната. (Тоест следва кривата на външната температура, но мисля че по-скоро се дължи на "дишането" на кълбото.) При продължително застудяване пада плавно до около 17 градуса. Вече с нетърпение чакам да се изглади на 34 градуса
    Това със отклоненията и екстремумите и аз го следя в момента и е рано да правя обобщение. Това което съм видял до момента са 2 модела. Единия е когато имаме период с разлика от около 10 градуса минимални-максимални температури, другия е когато имаме продължително застудяване и постоянни температури в денонощието (почти еднакви минимална и максимална).
    В първия случай температурната инерция (изолация) на кошера върши работа и компенсира кратки застудявания до 1-2 дена, във втория случай след втория ден кошера бавно но сигурно изстива и температурата започва да клони към външната. Точно тук пропуснах да видя при това застудяване докъде ще се стигне.
    Разкажи за влагата как успя
    Това за сега ще си го запазя за мен....

    След малко ще прикача изображения за това което казах.

    П.С.
    Период с ясно изразени разлики в дневна и нощна температура. Червената линия е темп. в кълбото. Синята - външната темп. Оранжева и жълта - темп. над и в страни от кълбото. Този пик на 21.12 е в резултат на облитането. Всъщност при всяко облитане забелязах, че темп. в кълбото скача на макс:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	3.jpg
Прегледи:      433
Размер:	80.9 KB
ID:	2827
    Периода на застудяване с поддържане на минимална темп. в страни от кълбото на 5.5 градуса (същия кошер). Това което забелязвам е "изглаждането" на темп. в кълбото. За добре ли и е или за зле предстои да разберем:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      431
Размер:	63.9 KB
ID:	2828
    Сравнение на влагата между двата кошера. Виж какво става със светлосинята линия на 18.12 в 13 часа, когато променям "нещо" в кошера. Тъмносинята линия е външната влага:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	4.jpg
Прегледи:      434
Размер:	65.4 KB
ID:	2829
    Този пост е редактиран от m_pchelari; 03.01.2015 в 12:54.
    Винаги може по-добре.

  4. #174
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Човека е на над 75 години и както ми го казаха, така го казвам и аз.

    На първата графика на 18 и 21 дек има много рязко покачване на темп на кълбото. Това нещо не трябва да се случва, защото загубите са много големи.
    Поне сега можеш да пробваш различни изолации, отвори и т.н. Виждаш колко е разликата между темп вън и в кошера, а и с влагата може да се направи същото.
    Другата зима ще го пробваш без нагревател, но сега не е толкова голям проблем и само трябва да се гледа когато е над 5.5(нагревателя не е вкл).
    Аз си мисля как може да се акумулира топлината и да се изглади още повече. Меда акумулира много, а восъка е страхотен изолатор...има място за опити.
    На едно семейство отгоре съм сложил акумулиращи тухли върху капака и гледам, че няма нито лед, нито влага около тях, а са доста топли.
    Виждам, че на втората графика кълбото не реагира остро на рязкото затопляне, така както на първата графика. Може би при външ. темп до 10 градуса не си дават зор, а над нея почват да загряват бързо до 30. Това трябва да е стратегия за отглеждането на пило. Нещо подобно бях срещал в една статия.

    Мога да гадая какво точно си променил, че да я има тази разлика във влагата и каква ти е идеята
    Примерно при Т>10 и H2>H3 -> да пуска голямо количество въздух в кошера.
    Или в най-топлите часове на дена да се прави вентилация в кошера, ако H2>H3
    Или в най-топлите часове на дена да работи нагревателя на по-висока темп.
    Или ако темп7 или темп8 са <= на темп 11, то да се вкара въздух в кошера.

    Само мога да гадая
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #175
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Вчера докато рових в компютъра, случайно попаднах на ето това. И аз останах изненадан, нужни ми бяха около 5 минути докато се сетя откъде го имам.

    Това е адаптация на едноименната статия на Ранди Оливър, която така и не довърших до край. Макар и да е по-скоро чернова и конспект на това, което исках да напиша, уверен съм ще все пак ще ви свърши работа.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #176
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Вчера докато рових в компютъра, случайно попаднах на ето това. И аз останах изненадан, нужни ми бяха около 5 минути докато се сетя откъде го имам.

    Това е адаптация на едноименната статия на Ранди Оливър, която така и не довърших до край. Макар и да е по-скоро чернова и конспект на това, което исках да напиша, уверен съм ще все пак ще ви свърши работа.
    МЕРСИ Прегледах го набързо, но утре ще го чета от-до.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #177
    Наблюдател
    Регистриран
    02.12.2010
    Мнения
    20
    Колега благодаря ти много за статията която публикува.

  8. #178
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Скутелаторе, голямо БЛАГОДАРЯ и от мен. Да си жив и здрав. Много ни помагаш.

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #179
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Вчера докато рових в компютъра, случайно попаднах на ето това. И аз останах изненадан, нужни ми бяха около 5 минути докато се сетя откъде го имам.

    Това е адаптация на едноименната статия на Ранди Оливър, която така и не довърших до край. Макар и да е по-скоро чернова и конспект на това, което исках да напиша, уверен съм ще все пак ще ви свърши работа.
    Това е лекцията,която ни чете в Пловдив преди две години

  10. #180
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Много интересна статия за CCD, купени "учени", вируси и ..... пчелен прашец.

    https://hiddencause.wordpress.com/20...ted-by-pollen/
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 18 от 96 ПърваПърва ... 816171819202868 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •