Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 41 от 96 ПърваПърва ... 3139404142435191 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 401 до 410 от общо 959
  1. #401
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    В мнооооооого голяма грешка си. По принцип природните закони са такива, но в случая те не важат, защото пръсканията са масови и колониите не се развиват по естествен начин. Освен това климатичните аномалии още повече затрудняват оцеляването на дивите колонии. Само си помисли покрай дерматита що насекоми се избиха. Сега умножи това по 1000 поне и ще имаме картинката на избиване на диви опрашители по време на пръскане на рапицата, защото всички вече пръскат на цвят.
    Смяташ ли, че сега пчеларите успяват да опазят ефективно пчелите от пораженията на химиите в земеделието?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #402
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Коло е умело не знам. Сз за сега успявам долу горе. Освен това дори и задегнати ние веднага ги стесняваме, подхраме и т.н.Помагаме им. В природата няма кой.

  3. #403
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Смяташ ли, че сега пчеларите успяват да опазят ефективно пчелите от пораженията на химиите в земеделието?
    Не, пчеларите в полските райони сами не могат да си опазят пчелите. Земеделците също не могат да минат без химия. Решението е много простичко. Земеделеца си спазва стриктно технологията за РЗ, пчеларя си спазва стриктно технологията за отглеждане на пчели. Това е и ползата е взаимна.
    Няма технология, инстукция или каквото и да е, където да се препоръчва третиране по време на цъфтеж и това не е заради пчелите а заради растението. Всяко кръстосано опрашващо се растение има нужда от нещо за да се опраши затова отделят и аромати и нектар. Приключили опрашването, приключва и нектароотделянето. По доматите едва ли сте видели пчела, самоопрашващи са. Един добър земеделец би трябвало да знае, че се третира в хладните часове на деня иначе се губи ефекта на препаратите а може и да навредят. Тука по нивите винаги се пръска след залез слънце но..по дворовете не е така. Не знам пчелите ви дали са постоянно край блоковете но...няма как да спрете земеделеца да си опазва стоката а мотиката отдавна е захвърлена затова ще има химия. Ако се използва правилно, няма да навреди на никого.

  4. #404
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Интересно какво би казал за рапицата, защото точно тя се пръска по време на цъфтеж, заради цветояда.

  5. #405
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    За рапицата освен,че пуска около 24 кг. нектар от декар, друго нищо не мога да кажа. Далече от нас са и рапица и слънчоглед и...всички стопански култури които пускат нещо за пчелите. Но...пестицидите ги познавам достатъчно та да кажа- има лек за всичко и то такъв, че да не вреди на другите. Монсанто, Баерн или Синджента не произвеждат продукти само за България. Мислите ли, че американския фермер ще позволи да му тровят пчелите които той наема с пари? Рапицата и слънчогледа не са от вчера нито пък цветояда. Абсолютно сигурно е, че има и технологии и пестициди съобразени с околната среда. Лошото е това, че за българския селянин/аз също съм селянин/ отровата си е отрова и важи за всичко. Не е така. Има десетки неприятели има и десетки инсектициди. Сега на момента като се замислих и се изненадах. Всъщност не можах да се сетя за тотален инсектицид!!!! Всичките са селективни т.е. все нещо остава живо. Айде...
    Конкретно на въпроса. Бих намерил подходящия инсектицид и бих третирал непосредствено преди цъфтежа ако трябва неколкократно. Сами се сещате какво следва, докато се развие следващата вредоносна популация,цъфтежа ще е преминал. Ако все пак се развие, подбира инсектицид с нокдаун ефект, пръска вечерта след прибиране на пчелите и...
    За всичко има лек ама и Нане и Вуте ги има...

  6. #406
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Конкретно на въпроса. Бих намерил подходящия инсектицид и бих третирал непосредствено преди цъфтежа ако трябва неколкократно. Сами се сещате какво следва, докато се развие следващата вредоносна популация,цъфтежа ще е преминал. Ако все пак се развие, подбира инсектицид с нокдаун ефект, пръска вечерта след прибиране на пчелите и...
    Еееех, това как хубаво звучи. Като: и заживели радостно и щастливо 100 години.

  7. #407
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    За рапицата освен,че пуска около 24 кг. нектар от декар, друго нищо не мога да кажа. Далече от нас са и рапица и слънчоглед и...всички стопански култури които пускат нещо за пчелите. Но...пестицидите ги познавам достатъчно та да кажа- има лек за всичко и то такъв, че да не вреди на другите. Монсанто, Баерн или Синджента не произвеждат продукти само за България. Мислите ли, че американския фермер ще позволи да му тровят пчелите които той наема с пари? Рапицата и слънчогледа не са от вчера нито пък цветояда. Абсолютно сигурно е, че има и технологии и пестициди съобразени с околната среда. Лошото е това, че за българския селянин/аз също съм селянин/ отровата си е отрова и важи за всичко. Не е така. Има десетки неприятели има и десетки инсектициди. Сега на момента като се замислих и се изненадах. Всъщност не можах да се сетя за тотален инсектицид!!!! Всичките са селективни т.е. все нещо остава живо. Айде...
    Конкретно на въпроса. Бих намерил подходящия инсектицид и бих третирал непосредствено преди цъфтежа ако трябва неколкократно. Сами се сещате какво следва, докато се развие следващата вредоносна популация,цъфтежа ще е преминал. Ако все пак се развие, подбира инсектицид с нокдаун ефект, пръска вечерта след прибиране на пчелите и...
    За всичко има лек ама и Нане и Вуте ги има...
    Колега, като дойдеш там където се ползват инсектите тогава продължи с разсъжденията, че много мечтатели станахте днес и ми идвате в повече.

  8. #408
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Еееех, това как хубаво звучи. Като: и заживели радостно и щастливо 100 години.
    Причината да не е така е единствено в, да го кажа по-меко, пинтилика на българина. Не един и два пъти съм виждал пропиляна реколта щото нашенеца вместо с Конфидор, напръскал с Нуреле и познайте защо, едното е 25 лв другото 105 и защото агроаптеките са регистрирани на агрономи но продават "продавачки" както междувпрочем и ветеринарните. Това е истината.

  9. #409
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Като деца ловяхме бръмбари рогачи и бръмбари носорози. Срещаха се огромни екземпляри и от двата вида, играехме с тях. Светулки имаше масово, комари колкото искаш, пеперуди ловяхме по поляните. Сега, като се замисля, ни бръмбар рогач съм виждал вечер да лети, ни носорог, светулки все по-рядко виждам на пчелина, комари няма, от онези красиви огромни пеперуди не съм виждал. Дали от инсектицидите, дали от друго, намаляват насекомите като разнообразие, намножават се само вредителите поради монокултурното земеделие.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #410
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Колега, като дойдеш там където се ползват инсектите тогава продължи с разсъжденията, че много мечтатели станахте днес и ми идвате в повече.
    Съжалявам колега, не искам да влизам в спорове с който и да е от опитните, знаещи и можещи пчелари. Научих много от вас, благодарен съм и разчитам и в бъдеще да ни учите. Вижте какво се получава. Вие сте конвенционални пчелари, знаете отлично болестите и неприятелите и се борите с най ефективните химични средства и успявате, ликвидирате проблема без да навредите нито на пчелите нито на продукцията. И аз имам направен от сина ми ел. изпарител на 12 v много по удобен от твоя, широчина около 5 см, дебелина под 1 см, влиза през прелката до средата на кошера. Един път е използван, работи перфектно но...от 10 семейства 5 загинаха и...ела пак да го използваш. Вината не е нито ОК нито в изпарителя а в пчеларя.
    Аз също с носталгия си спомням за живота на село. Цяло лято спяхме под звездите, момчетата от махалата на едно място. Нещо повече, и аз съм жънал със сърп и вършеел с диканя. Единственият фунгицид тогава беше бордолеза и то само за лозите. Другото си ставаше без нищо. Това е минало и няма да се върне никога. В момента освен псувните и тюхкането, нищо не можем да променим, можем само да се пригаждаме. Едва ли има трезво мислещ човек, който да не е против пестицидите, нещата са стигнали до там, че без тях неможе. Само дето и аз не знам как можем да накараме всички земеделци да ги прилагат така както вие прилагате вашите. А това е възможно и би трябвало да е и задължително защото се нанася вреда и на други. Не съм от хората които искат "лаф да става". Аз също не харесвам всестранно развитите гугъл специалисти. Случайно или не имам дългогодишен опит в земеделието и познавам доста добре и болестите и неприятелите по растенията както и действието на пестицидите. Пак ви казвам пестицидите ги има но ако се използват както трябва, пак ще има вреди, но да го кажем, ще бъдат по- малки или под икономическия праг на вредност т.е. пчеларя хич няма да разбере.

 

 
Страница 41 от 96 ПърваПърва ... 3139404142435191 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •