Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 96 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 959
  1. #211
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Всеки който е тръгнал да търси истината, първо трява да се научи да различава фактите от (умишлено) подправените доказателства и (неволно) подвеждащата информация, да придобие рефлекс да си проправя път към истината сред джунглата от дезинформация.
    http://scientificbeekeeping.com/the-...noids-and-ccd/
    http://scientificbeekeeping.com/news-and-blogs-page/



    Истината е че неоникотиноидите са създадени да бъдат по-безопасна алтернатива за пчелите и за дивата природа. Старите пестициди - пиретроиди, органофосфати и т.н. притежават остра токсичност и след пръскане убиват всичко живо ( в случая на медоносната пчела - само летящите пчели, но оставят кошера незасегнат). Класическите снимки на умрели пчели пред кошерите, които могат да се ринат с лопата след пръскане, показват точно какво се случва след тяхната упротеба.
    Новите поколения пестициди, от друга страна, нямат остра токсичност и не причиняват масова (моментална) смъртност, но вместо това пчелите живеят достатъчно дълго за да могат да занесат отровата в кошерите си ( което теоретично е така, но на практика не се получава съвсем в същата степен, според модела базиран на изледвания направени в лабораторни условия), където страдат от хронична интоксикация и сублетални ефекти.

    Кое от двете е по-малкото зло? Оставям на всеки сам да прецени.
    Утре ще те анатемосат във Фейсбук .
    Истината е че пчеларите сами си вкарват пестициди и фунгициди в кошера и то в пъти по-опасни от неоникотиноидите, че и си плащат солено, вече 65% само вземат.
    Вече е абсолютно ясно, че пчелите могат сами да се справят с част от пестицидите и че почти всичко зависи от диетата им. Няма как да очакваш здрава пчела като ги пудриш с препарат против бълхи есен, даваш алкален захарен сироп за зимата, антибиотици, слагаш лентички пролет и за капак да ги закараш на нивата с рапица. Е то кон да е ще пукне!

    Пускам последното изследване по темата с уговорката, че не заемам страна.
    peerj-854.pdf

    Ако стигнем до там, че да си избираме отровата...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #212
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Honey bees use multiple genetic pathways to fight infections
    26 March 2015

    Прикачен файл 3872

    Някой ден през "почивните" месеци трябва да се хванем и да превеждаме наред всичко в този раздел.
    Би било супер,явно има много интересна информация.

  3. #213
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Би било супер,явно има много интересна информация.
    Ще се опитам да обясня някои неща на разбираем език и както аз го разбирам.
    В пчелата има списъци с вируси и бактерии. Заболялото семейство си записва информацията как да се отнесе с вируса следващия път. Много е вероятно пчелата да получава информация от полезните бактерии в кошера.
    Ако повредим списъците, то пчелата "забравя" информацията за вируса Х,Y или Z.
    Как ние повреждаме списъците - ами най-лесно доказуемото е акарицида. Доказано е че пестицидите свалят имунитета на пчелата - ето как се случва част от това.
    Все едно пчелата вижда текст на лист хартия, а принтера е развален и има липсващи думи.
    Има едни ензими наречени цитохром Р450(група ензими), те отговарят за разграждането на пестицидите(акарицидите и други токсини). Без тях семейството ще пукне от пестицида много бързо.(часове, дни).
    Тези ензими влизат във връзка с оксидазата, а нея предполагам всеки знае, че я имаме в кошера. Тук става много дълго и широко и ще го пропусна.
    Същите ензими премахват "токсините" натрупващи се в пчелата през зимните месеци.
    С по-малко думи: Пчелата има нужда от добра храна, иначе умира и нито един антибиотик, пестицид, фунгицид...не може да помогне. Няма значение колко протеин и захар имаш в питките, ако липсва само една връзка или един катализатор, то пчелата умира.
    Ако се съберат няколко пестицида, фунгицида и в комбинация с лоша храна, то натравянето е ГАРАНТИРАНО. Това се случва най-често в зимните месеци когато храната в кошера е ограничена, а пчеларя е решил, че ще убие акара точно тази зима.
    Акарицида е повредил списъците с вируси(и бактерии) и е вече силно токсичен за пчелата, създали сме перфектните условия за развитие на бактерии. Ноземата и приятелчетата и са си намерили идеалните условия, а на пчелата само това и трябва след целия коктейл от проблеми.

    После го пишем нозема и готово! Другата година вече сме си изпатили и хайде сега и фунгицид и антибиотик ще сложим, а резултата се оказва същия, че и по-лош.

    Къде е проблема: В пчелата или в пчеларя?!?!?

    P.S. Някои пчелари използват канела в сиропа и питките, но не знаят точно защо. Причината е, че в канелата има кумаринова киселина която активира производството на ензимите разграждащи токсините.
    Кумаринова киселина има в почти всички билки, но най-важни за пчелите са канела, мащерка, липа и маточина. Има я и в прополиса и тя играе ролята на имуномодулатор.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 29.03.2015 в 23:53.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #214
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    При неутрализирането на различните токсини в черния дроб на човека и по-точно при фаза 1, участват ензимите от група P450. Ето тук - http://www.gynecomastia-bg.com/2013/...chistvane.html има отлична статия за детоксифирането , която е писана по-специално за излишните женски хормони при мъжете, които им образуват "цицки". Нещата обаче важат не само за естрогена, а и за други вещества, които тялото третира като токсини и гледа да се изчисти от тях. Така , това беше леко отклонение от темата.
    Та за да работи черният дроб и да се спомогне работата на P450 се ползват от векове няколко доста разпространени билки: корен от глухарче, семена от бял трън (milk thistle, продукта от него е известен като Карсил), корен от репей, листа от коприва, артишок и куркума. Може би тези билки ще са полезни и на пчелите. Аз лично съм чувал рецепти за третиране на пчели с гухарче, бял трън, коприва и куркума.

  5. #215
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    При неутрализирането на различните токсини в черния дроб на човека и по-точно при фаза 1, участват ензимите от група P450. Ето тук - http://www.gynecomastia-bg.com/2013/...chistvane.html има отлична статия за детоксифирането , която е писана по-специално за излишните женски хормони при мъжете, които им образуват "цицки". Нещата обаче важат не само за естрогена, а и за други вещества, които тялото третира като токсини и гледа да се изчисти от тях. Така , това беше леко отклонение от темата.
    Та за да работи черният дроб и да се спомогне работата на P450 се ползват от векове няколко доста разпространени билки: корен от глухарче, семена от бял трън (milk thistle, продукта от него е известен като Карсил), корен от репей, листа от коприва, артишок и куркума. Може би тези билки ще са полезни и на пчелите. Аз лично съм чувал рецепти за третиране на пчели с гухарче, бял трън, коприва и куркума.
    Ей...ще ме уморите
    От всичките статии и изледвания точно за женските цицки при мъжете(гинекомастия) ли намери . Карсила има силимарин, а това е друго.
    Иначе...точно за това става дума, но не се знае кои вещества от тези билки може да са вредни за пчелите. Трябва много сериозно да се проучат нещата преди да се използват тези билки.
    Иначе по-познатите можем да си ги използваме без притеснение, стига да са в някакви нормални количества. Има и други имуномодулатори които ще свършат работа, но няма правени изследвания при пчели с тях.
    Честно казано най-голям интерес трябва да имат пчеларите които имат рапица, а за мое нещастие тази година и аз ще имам.

    Ако на някой семействата са напръскани и няма какво да губи, то нека опита с кумаринова киселина в сиропа или някоя билка която я съдържа. То като се стигне до там...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #216
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Дамяне,прочети това.Поне на мен ми стана интересно,дали ще е същото при пчелите,а и от пробиотика на Александров би трябвало да се получава това:http://www.detoxcenter.eu/bg/product...-terapiy-1-100

  7. #217
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Дамяне,прочети това.Поне на мен ми стана интересно,дали ще е същото при пчелите,а и от пробиотика на Александров би трябвало да се получава това:http://www.detoxcenter.eu/bg/product...-terapiy-1-100
    Имам един приятел дето се интересува от холистичната медицина и трябва да го питам. На мен ми е чужда.
    Засега съм на вълна добра диета + добавки, а пробиотика няма да успея да го пробвам тази година - просто е невъзможно. Няма да мога да разбера точно колко е ефекта от всичко друго, но за следващата няма начин да пропусна
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #218
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Тази година трябва да сметна колко и какво точно трябва да се добавя в сиропа.
    След това вече да видя чисто финансовия ефект от това. Трябва да сметна кое си заслужава да се дава на пчелите, в какви количества и колко често.
    Няма смисъл да даваш добавки за 1000 лева, а да извадиш ефект за 999 лева. Примерно няма смисъл да даваш една масово използвана добавка защото ефекта от нея е много малък и цената и не се оправдава.
    Всичко това трябва да го проверя тази година и след това вече да донагласям количествата за максимум ефект.
    Сложа ли нещо друго, то целия ми труд отива на вятъра.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #219
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Радвам се че дискусията е тръгнала в добра посока. Тия дни си мислех, че трябва да си направя в стаичката на пчелина един рафт където да си нареждам всички добавки за пчелите. Ще ми е нещо като втора кухня

    За хората с повече свободно време ето едно интересно четиво, което още не съм чел, но отговаря на въпроса защо след като в земята са изсипани милиони тонове химикали за милиярди долари само последните 30-40 години вредителите са все по-упорити а културите все по-неустойчиви а в същото време дивите растения си процъфтяват. (Това ми напомня на филма Интерстелар)
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Винаги може по-добре.

  10. #220
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Карсила има силимарин, а това е друго.
    Едно и също е. Силимарина е другото име на Milk thistle-a.

 

 
Страница 22 от 96 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •