Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 79 от 101 ПърваПърва ... 2969777879808189 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 781 до 790 от общо 1002
  1. #781
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Благодаря за съвета!! - не го знаех!!...изобщо няма да ги измивам даже, да не им убия случайно ефекта/силата....ако стане номера, и успея да я спася, ще Ви уведомя задължително за резултата.

  2. #782
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Колеги, има ли някакъв шанс да се "оправи" опушена /изгоряла ракия - еми изтървах я...знам, че май няма никаква рецепта за опушена ракия, но да Ви попитам все пак!...добре че поне я преливах в отделни съдове, че успях да отделя първите 22л., която става за пиене, но останалите 30 литра е ужас.....освен за казанчето на чистачките.....казаха ми, че и не мога да я сложа в следващите джибри, защото ще ги съсипя и тях....струва ли си да рискувам да я смеся наесен с новите джибри?
    Нека и аз да споделя моя опит, прочетен от тази книжка.
    New Picture.bmp
    Там го има и твоя проблем, с който и аз съм се мъчил и най-после успях да се справя.
    Накратко:
    Купуваш от хуманна аптека активен въглен на таблетки, слагаш го в тензухена торбичка и го пускаш в тубата с проблемната ракия. Необходимо е да престои доста време (не помня колко). Въгленът, обира всичкия аромат и пада на дъното. Следва внимателно източване на ракията от тубата, за да не се размъти утайката и на здраве. Проблема, ако може да се нарече такъв е, че не се усеща вече и аромата на плода, от който е произведена "огнената вода"

  3. #783
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Да, български левчета -мой пропуск.До 30 лита 40 градусова ракия се дължи половината от акциза, а именно 5.50 лв. на литър на 100 градуса. Оттам нататък се дължи пълния акциз. Ясно е че не ти е ясно. В такъв случай би могъл да пишеш - аз мисля, предполагам и тн. а не да се изказваш неподготвен.
    Хаха, бе то че не сичко ми е ясно е ясно, ма това е тема за един съвсем друг разговор. Все пак може да приемеш, че имам... добра обща култура, да речем, а и изпитвам добри и колегиални чувства към твоя милост. Та по същество - тука четат всякакви хора, та ще те посъветвам - недей да се изказваш у форума така както говорите на дядките и байчовците на мегданя. Не знам дали ползваш услуги на счетоводител, ма и на тях недей да имаш пълна вяра, та вземи седни и прочети пак внимателно закона и правилника. Е не всичкото де, /много е/ само което ти влиза в работата /бизнес дет му викат/. Няма понятие "половин акциз", има намалена ставка, има пълен размер на акциз, а има и двоен размер на акциза Няма такова нещо - "до 30 литра 40 градусова ракия се дължи половината", нагоре - пълния акциз... Приемам, че го казваш от незнание, а не заблуждаваш умишлено клиентите си /тия на които извършваш услуга срещу заплащане/, затова жокер - виж си там кодовете на това дето можеш да го произвеждаш и се ориентирай в обстановката. Надявам се, че после отново ще си коригираш коментара, все пак си авторитет в тая тема. И в тая връзка, и нали ни припомняш някои неща отвреме навреме, нали не си забравил, че акциза се начислява и внася в републиканския бюджет от съответното регистрирано лице, по съответните сметки? Иначе не се съмнявам, че клиентите ти не пропускат да подават справка-декларация
    Айде, лека и умната! С най-добри чувства.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #784
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Недей да мислиш че го караме през къра, не си знаем кодовете и размера на акциза. Между другото размера на акциза си е вписан във формуляра на АДД-то и е 5лв. и 50ст. на литър 100градусова ракия. Има ли смисъл да спорим дали е половината от дължимия акциз или е намален акциз. Навсякъде по села и паланки, под път и над път се продават казани ( в едно Старозагорско село бай мангал наел помещение и отворил магазин за казани) а ние спорим за размера на акциза. Всички тези предизборни гимнастики със закона ще накара хората да си спретнат казани в къщи и тогава къв акциз кви 5 лева. Да не говорим че в резултат на измислените казани по мазета и сайванти качеството и цената на ракията рязко ще спаднат, което е предпоставка българина да пие повече и по-калпава ракия. Колко би струвало това на държавата, ама на кой му пука.

  5. #785
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    има ли някакъв шанс да се "оправи" опушена /изгоряла ракия
    Опитай и с вар , обаче изчезват всички аромати , става като водка .

  6. #786
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Е не, не спорим. Аз ти обяснявам, а ти лека-полека ме разбираш. Никъде не съм казал, че я карате през къра, но в тая вашта работа има много общо с пчеларите дето са ориентирани към пазар на дребно - и те, и вие трябва да водите постоянна разяснителна, че даже и образователна дейност, ако искате да сте конкурентни. Затова всъщност и го заформихме тоя диалог. Ей го тука из района има някои хора дето си нагласиха нещата съвсем професионално и не могат да насмогнат на заявките. Даже тия дни пак ще почват, законно, разбира се. Съгласен съм, че нормативната база е разтеглива и променлива, но в тая работа нещата са съвсем ясни и ако дядото на село не е длъжен да чете закони, ти трябва да си наясно с това което ти е в бизнеса. Няма 100 градусова ракия! Нито в правния мир, нито в реалния живот. Има чист алкохол, абсолютен алкохол с алкохолно съдържание по обем 100% /това нещо в реалния живот може да се произвежда и съхранява при спец условия/ - в закона по него се приравнява алкохола за да се определи данъчната основа. Ти като смод имаш право да произвеждаш гроздови и плодови ракии на клиенти от техен материал - по 30 литра годишно/семейно. Кодовете са ти написани, ако отвориш КН ще видиш какво означават, макар че и в закона ги има още в началото. Оттам нататък 550 лева на хектолитър чист алкохол /това ти е акцизната ставка/ за държавата, цената на твойта услуга си я вземаш, документация, ракия и клиента доволен.
    По последните ти изречения си напълно прав, разбира се. Ей го сега го мислят да правят регистър и на производителите на оборудване. Иначе съм говорил и с хора, дето са правили разни изследвания - да, образци "домашна" или "казанджийска" ракия, произведена от стандартен материал, в добър казан и при спазване на технологията показва превъзходни резултати сравнено с някои от масовите "винпромски" алкохолни напитки.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #787
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Уффф уморих се. Да ти кажа направо - опитал си да прочетеш нещо, ама не си го разбрал и сам си противоречиш. 10 години изчислявам и внасям акциз, та дори и да не мога да смятам митничарите щяха да ме научат за това време. Добре че беше ти да ми кажеш каква е акцизната ставка. И децат знаят че няма 100 градусова ракия, но акциза се изчислява на бзза 100процентов алкохол. Колкото до професионалните ми качества и просветителската ми работа ти нищо не знаеш. Ако в твоя район хората варят ракия на пролет - това означава че не са наясно с направата на вино и ракия, ама къде са ваште казанджии да ги научат. Това пролетно варене е характерно най-вече за североизточна България, дори за голяма част на северна където си изпиват виното от пращината, вероятно си от този регион ( става въпрос че си анонимен). аз отдавна съм научил моите енориаши как се прави вино, колко серниста се слага, кога се източва от пращината като чепките са махнати предварително. Писал си 30 литра на семейство, ама колко градуса 30 или 100 ( извинявай 96 ) Хайде кажи ми, ако бай Иван вземе че изкара 40 литра на 60 градуса, кво праим. Извинявай ама си далече от този процес и не си ми на нивото.
    Този пост е редактиран от vencii; 20.01.2017 в 17:18.

  8. #788
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз да задам един въпрос на професионалистите - виждам, че има такива. В общия случай варим ракия от вино. Дали от грозде, ябълки, сливи или захар, все тая. Отделяме първак и подирки /патоки/, щото вредни и гадни. А ако изпием виното, без да го сварим на ракия, тогава тез неща ги изпиваме. Ще рече, ракията по-чисто питие ли е от виното?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #789
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Уффф уморих се...
    Извинявай ама си далече от този процес и не си ми на нивото.
    И това е вярно, далече съм от процеса и още по-далеч съм ти от нивото. Написах ти два пъти какво точно имаш право да произвеждаш по закон, ти пак си питаш твойте приказки? Еми вземи прочети и ти нещо де, не може само квото си чул оттук оттам. Ясно е, че никой не ви обръща внимание, ако си карате тихо и кротко, никой нямаше и да се интересува от вас. А за умората, не знам, не е добре работата... Щом и на готово сдъвкана информация и поднесена като за начинаещи се умаряш...
    Айде, лека и успешна. Нещо ако не ти е ясно, питай, но чак другата седмица ще отговарям.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #790
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Колега agro. Така зададен въпроса няма еднозначен отговор защото изобщо не е все тая от какво се прави виното, но като съм чел твоите мнения си мисля че ти много добре знаеш отговора. Прието че водката е най-чистото питие, но с домашната ракия не е съвсем така, приеми че някои неща във виното ги концентрираме в ракията.

 

 
Страница 79 от 101 ПърваПърва ... 2969777879808189 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •