Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 98 от 101 ПърваПърва ... 488896979899100 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 971 до 980 от общо 1002
  1. #971
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от kokona Виж публикацията
    Захаромер трябва. А колко трябва да е изходната захарност на пращината - виж в ракиджийския форум. По мой личен опит разтвора на мед с вода е добре да се свари.
    Благодаря за отговора, но аз съм задал много конкретен въпрос. Но ако трябва ще пробвам да добавя още информация, за да стане по ясен.

  2. #972
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Колеги само да ви попитам, то сигурно го има назад в темата, ама много страници и не съм сигурен дали ще го намеря точно. По принцип баща ми добавя захар спрямо материала който ще вари. Той разтваря 1 към 3. 1кг захар за 3 литра вода и според обема на материала слага ...

    Мисълта ми е че аз искам да пробвам с мед, вместо захар. В този случай ако преди е било 1 към три вода захар. Сега водата с колко мед трябва да е и има ли особености ?
    Меда е с по-ниска захарност и на око или в случая по-бабини рецепти е рисковано. Както каза колегата - захаромер е нужен. На материала, приготвен с мед му е нужно повече време, за да ферментира.

  3. #973
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ще пиша тогава по-късно каква е нашата технология. Но според мен нашия материал винаги си е и без захар добре ... Добавя се само за да подпомогне ферментацията. И количестватат са много малки. Затова питах вместо това да си сложа просто мед разтворен и идеята ми беше пропорцията която замества захар/вода 1:3, колко ще е с меда ... Това ми е въпроса, а не че искам да докарам захарност.

  4. #974
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ще пиша тогава по-късно каква е нашата технология. Но според мен нашия материал винаги си е и без захар добре ... Добавя се само за да подпомогне ферментацията. И количестватат са много малки. Затова питах вместо това да си сложа просто мед разтворен и идеята ми беше пропорцията която замества захар/вода 1:3, колко ще е с меда ... Това ми е въпроса, а не че искам да докарам захарност.
    Вари го, печи го. Ти все питаш, а не възприемаш какво ти се говори/пише. Дрождите, за да работят и изведеш максимума от тях, са нужни определени условия, при които захарта се превръща в алкохол. Без значения тя -захарта дали е от плодовете или познатата ни на кристали или в меда.
    Когато захарността на материала е по-ниска, в киселите бактерии се размножават бързо и надделяват на полезните(алкохолните). Подобно се случва и при прекалено висока захарност. Там алкохолните въобще не сработват.

  5. #975
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Вари го, печи го. Ти все питаш, а не възприемаш какво ти се говори/пише. Дрождите, за да работят и изведеш максимума от тях, са нужни определени условия, при които захарта се превръща в алкохол. Без значения тя -захарта дали е от плодовете или познатата ни на кристали или в меда.
    Когато захарността на материала е по-ниска, в киселите бактерии се размножават бързо и надделяват на полезните(алкохолните). Подобно се случва и при прекалено висока захарност. Там алкохолните въобще не сработват.
    Мдам това го знам. Сега обратно на въпроса ми който зададох, ако обичаш , а той беше много прост

  6. #976
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Мдам това го знам. Сега обратно на въпроса ми който зададох, ако обичаш , а той беше много прост
    Калин май ще се окаже прав...
    Ами точен отговор едва ли някой ще ти даде, най-малкото защото и меда е различни видове и съответно с различно съдържание. За отговор "горе-долу" може би трябва да вземеш предвид само водното му съдържание...
    Така или иначе отговора на твоя "прост въпрос" едва ли може да се вземе наготово отнякъде, а предполга съответни пресмятания, а ти би трябвало да си добър в сметките...
    Та така...

  7. #977
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Мдам това го знам. Сега обратно на въпроса ми който зададох, ако обичаш , а той беше много прост
    На твоя прост въпрос, съответства прост отговор: Следвай принципа проба-грешка.

  8. #978
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Задачата е толкова елементарна,че.........чак ме учудва,че компютърджията неможе да си намери отговора

  9. #979
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Топло, топло, започвате да ми харесвате. Опитвате се да мислите, макар и с идея да се бъзикате ) .. Но все пак мисленето е труден процес и не се отдава на всеки. Иначе сметките са лесни, когато съединението е просто. Когато има толкова разнородна смес като меда, нещата са други ..

  10. #980
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Топло, топло, започвате да ми харесвате. Опитвате се да мислите, макар и с идея да се бъзикате ) .. Но все пак мисленето е труден процес и не се отдава на всеки. Иначе сметките са лесни, когато съединението е просто. Когато има толкова разнородна смес като меда, нещата са други ..
    Аш колсун бре момко! До къде я докарахме, 'лапето да учи дядо си. На туй поколение чакаме, да ни осигури старините, ама едва ли.

 

 
Страница 98 от 101 ПърваПърва ... 488896979899100 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •