Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 101 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 1002
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    gleдам че темата има развитие-остави ме мене Гилане -не разбирам от нищо и не искам да влизам в конфронтации.

  2. #22
    Кви конфронтации? Та ние още я варим, има време да се напием и да се караме.Ква хубава тема започнахме, а вие се захапахте за стъкло или ПВЦ :D :D :D :D :D Аз ви казвам наздраве с един студен Алмус, и дано споделите някакви рецепти, че си мисля че не е чак толкоз лесно варенето на ракия, както ми се струва на мен от малкия ми опит това лято.Имало някакви билки, треви, пелини и прочее,,,

    Много се интересувам някой правил ли е Абсент, и ако е правил да сподели.Чувам добри отзиви за Абсента

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    бе тя темата е добра ама на мене у Холандско не ми се и отваря вече и прозорче за отговор...... wink;

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Гилъне, продават дъбов чипс. Слагаш го в ракията и става страхотна. И цвят, и аромат. Правил съм го и тази година пак ще е така. А за варенето аз лично слагам патоките в следващите джибри. Последните ги пазя за следващата година. Важното при варене е да спреш при 40 градуса, за да няма метилов алкохол. Той е най-тежката фракция и излиза последен.
    А след това, като поостарее ракията е задължително с добри приятели и хубави мезета да се "куса"

  5. #25
    Точно така, мезетата и приятелите са най важни.Иначе си е битов алкохолизъм, ако пие човек сам.Това за чипса не го знаех, ще се възползвам и от тази идея.Имало някаква бира, която се прави с мед, в домашни условия.Някой знае ли нещо по въпроса

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Гилъне, тая година варихме от акация. Честно казано не е нещо кой знае какво.

  7. #27
    Нека и аз да споделя моя скромен опит. Даже наскоро сварих сини сливи. Оставям е един месец да преседи в бидон със доста черница аз е обичам с цвят на уиски (бяла ракия не харесвам). Какво да се прави човек с принципи :D . Веднага като е сложа в бидона и наливам да речем 5 литра минерална вода така после по малко се изпарява да не кажа че почти не се. Вечер отварям бидона а денем го затварям. След месец наливам елексира в стъклени шишета. Иначе колегата е прав че идва момент когато патоките започват да киселеят и може да си развалиш ракията след като съм направил 2-3 пъти задръжките започвам да опитвам ракията започне ли да ми киселее е спирам. Сега чакам мускатовия ми материал да стане. Че за зимата трябва да има елексир и луканки едното без другото не може :D
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от ianev
    Нека и аз да споделя моя скромен опит. Даже наскоро сварих сини сливи. Оставям е един месец да преседи в бидон със доста черница аз е обичам с цвят на уиски (бяла ракия не харесвам). Какво да се прави човек с принципи :D . Веднага като е сложа в бидона и наливам да речем 5 литра минерална вода така после по малко се изпарява да не кажа че почти не се. Вечер отварям бидона а денем го затварям. След месец наливам елексира в стъклени шишета. Иначе колегата е прав че идва момент когато патоките започват да киселеят и може да си развалиш ракията след като съм направил 2-3 пъти задръжките започвам да опитвам ракията започне ли да ми киселее е спирам. Сега чакам мускатовия ми материал да стане. Че за зимата трябва да има елексир и луканки едното без другото не може :D
    Ако искаш пробвай с този дъбов чипс, за който писах преди това. Понеже и на мен не ми харесва бяла ракия с тия стърготини се докарва екстра цвят и аромат.

  9. #29
    Абсент вече няма да лизна никога,от две шишета 4 човека щеше да се изпотрепеме,тази напитка така ни озлоби че все едно бяхме върли врагове,а всъшност сме добри приятели.На някой им действа смехотворно но на нас ни подейства зле.После един пич ми каза че причината е в количеството водка преди абсента но аз не лизвам вече.
    ‎"..... и един мармот завиваше шоколада в калници от Опел...."

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    [quote="Светозар Каменов" Важното при варене е да спреш при 40 градуса, за да няма метилов алкохол. Той е най-тежката фракция и излиза последен.

    Метиловия алкохол е сред най-леките фракции на ракията и голяма част от него излиза в първака. Затова е важно да се отделят първите около 1-2 % от очакваната ракия.Общо взето отърване от мeтила при казаните тип аламбик няма. При гроздовата ракия се образува много минимално количество метилов алкохол така че не е проблем.

 

 
Страница 3 от 101 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •