Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 101 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 1002
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от wenciautoklima Виж публикацията
    Не съм свидлив-който дойде ще го почерпя.От моя "паток" доста са падали.В пловдиският край варят силна ракия.Седнат на масата ,сипят по чаша и си налеят лимонада в ракията.Защо бе хора сипвате лимонада-силна ни е!Е що я пекохте толко силна.Въпрос без отговор.
    Въпрос на вкус и предпочитания, сега разбирам защо вие варите по 200 литра ракия на година, а ние минаваме само със 100

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от wenciautoklima Виж публикацията
    Не съм свидлив-който дойде ще го почерпя.От моя "паток" доста са падали.В пловдиският край варят силна ракия.Седнат на масата ,сипят по чаша и си налеят лимонада в ракията.Защо бе хора сипвате лимонада-силна ни е!Е що я пекохте толко силна.Въпрос без отговор.
    Когато ме попитат от кой край съм винаги отговарям(шеговито),че аз не съм от край ами от среда.Та аз варя силна(над 50) ракия,но когато си сипвам винаги разреждам с вода.Оставям силна ракията поради липса на съдове,а я разреждам за да и усетя вкуса.Който ми каже,че може да усети вкуса на 50 и отгоре градуса да иде да се прегледа или най малко да преосмисли начина на консумация.

  3. #103
    Не мисля да се впускаме в спор.Заради това казвам на всички Вас -Наздраве!!

  4. #104
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Няколко лаишки въпроса на тема ракия.
    Колко време държите ракията в бурето?
    Препоръчайте майстор на бурета - 10 или 20 литра, все още не съм решил, а ми трябва за подарък. Чувал съм, че гроздовата обича дъбово, а плодовата акациево буре.

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Престоя на ракията в бурето зависи от размера на бурето и на колко години е. В 10-20 л. буре не може да отлежи защото е голямо съотношението между площта на дъските и литрите и много бързо се оцветява и овкусява ракията. За да отлежи горе-долу една ракия и трябва поне една година в минимум 100л. дъбово буре и то ако е вече е използвано 1-2 години. Като стандарт за отлежаване прието 225л буре (барик). Най-старата ми ракия ( еликсир ) е престояла в буре 6 години и още си е в него. Царството на буретата в България е във Вречеш, но най-добри бурета прави Бай Нестор в с. Скутаре Пловдивско, ама такива малки едва ли.

  6. #106
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Аз лично държа ракията в буренцето не повече от 6-7 месеца след което свършва!
    За майстор трудна работа истинските отдавана измряха, по добре е ако намериш на старо от стария материал.
    Ето какво казва в учебника си проф. Н.Неделчев:
    По принцип трябва да избягваме употребата на нови бурета, но ако трябва да си послужим с такива, предварително ги изпаряваме с гореща вода, след което ги напълваме със слаба ракия/20-25градуса/, като ги оставяме известно време, да изтегли ракията тръпчевината и боята на дървото.
    След това бурето се напълва с добра ракия и ги оставяме на съхранение. Не е добре да се държи ракия в нови бурета повече от 6 месеца. След това трябва да я прехвърлим в чисти стари бурета, където тя ще старее с години. Ракията трябва да се държи не в избата, а на тавана. В избата е влажно, мъчно се проветрява, понякога мирише на мухъл, миризма, която лесно преминава в ракията, с една дума, там условията са неблагоприятни за правилното остаряване на ракията. Промените в температурата не влияят на ракията. Трябва при все това, да не се излагат буретата на слънчевите лъчи, защото изпарението на ракията ще бъде силно, а това не е икономично”
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз си поръчах няколко бурета от Медвен,преди няколко години.Направени са много добре и не пият много.Имам обгорено дъбово буренце,което прави ракията първокласно уиски.Ново буре,предвидено за ракия ползвам няколко години преди това само за бяло вино.По този начин се изтегля повечето танин,а и самото буре придобива много приятен аромат от виното.След това няма проблеми.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  8. #108
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Престоя на ракията в бурето зависи от размера на бурето и на колко години е. В 10-20 л. буре не може да отлежи защото е голямо съотношението между площта на дъските и литрите и много бързо се оцветява и овкусява ракията. За да отлежи горе-долу една ракия и трябва поне една година в минимум 100л. дъбово буре и то ако е вече е използвано 1-2 години. Като стандарт за отлежаване прието 225л буре (барик). Най-старата ми ракия ( еликсир ) е престояла в буре 6 години и още си е в него. Царството на буретата в България е във Вречеш, но най-добри бурета прави Бай Нестор в с. Скутаре Пловдивско, ама такива малки едва ли.
    Адаш отдалеч си личи професионалиста в тебе.Само да кажеш кога ще отвориш бурето за проба!!

  9. #109
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Когато ме попитат от кой край съм винаги отговарям(шеговито),че аз не съм от край ами от среда.Та аз варя силна(над 50) ракия,но когато си сипвам винаги разреждам с вода.Оставям силна ракията поради липса на съдове,а я разреждам за да и усетя вкуса.Който ми каже,че може да усети вкуса на 50 и отгоре градуса да иде да се прегледа или най малко да преосмисли начина на консумация.
    Един италианец от Милано ми беше казал-след втората ракия /над 45гр./дали ще ядеш пържола или ръжена слама вече е все едно за вкусовите рецептори на езика.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Братле,нещо от рано си се присетил за ракия.Почакай поне обяд да наближи.

 

 
Страница 11 от 101 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •