Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 77
  1. #51
    Наблюдател
    Регистриран
    24.01.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    ХАСКОВО
    Голямо благодаря и от мен !!
    Успехи през новия сезон !!!

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от asti Виж публикацията
    Аз съм от "новобранците" и това беше поучително за мен. Щях да допусна грешка ако не бях го прочел това, но ми дойде тъкмо на време БЛАГОДАРЯ колега за споделения опит и съвет. Мислях да разпечатвам стар мед от външни рамки като ги преместя до пилото на 22.03.15г тъй като го дават хубаво и топло време. Но сега плана на работа се промени, както казах благодарение на прочетеното. Датата на работа остава същата. Поздрави и лек ден.
    Ако има дебели медени венци се започва от тях, след това ако има мед в задната чат от питата разпечатваш там и вече ако няма запаси близко до пилото се местят странични рамки.

  3. #53
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    ако имате ранна паша сега е момента да подхраните няколко пъти с по 150 200 гр сироп

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ако семейството ви е силно,най-малко 5-6 междурамия пчели може да завъртите рамки с пило през една.А тези който имат многокорпусни може да завъртят целия корпус.

  5. #55
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Евгени, добре си го описал, но явно се учим от различни учебници.
    Лично аз осведомителния пролетен преглед БИХ го направил като след отваряне на кошера, си освободя място с тамкоповдигача за да мога безпроблемно да извадя(или по-скоро повдигна без да я вадя изцяло) някоя средна пита за да видя пилото, след което кошера се затваря (въпреки че въобще няма смисъл и да се поглежда за пило - ако има достатъчно междурамия с пчели - ОЧЕВАДНО семейството се възпроизвежда, в противен случай би започнало да се топи). Няма нужда осведомителния преглед да трае повече от 2-3 минути.

    Семействата които имат нужда от преглед, са тези които очевидно имат нещо нередно - малко пчели, агресивно поведение....

    По това време на годината обикновенно правя първа оценка на семействата - количество пчели, агресивност и приблизително време (спрямо останалите семейства в пчелина) на започване на пилото. Оценката за жизненост на пилото все още няма как да бъде направена, тъй като перфектно изглеждащото на пръв поглед пило може да бъде подвеждащо, площта за пило е ограничена и майките имат възможност веднага да запълнят всеки пропуск получил се междувременно.

    Младите пчелари с времето трябва да се научат да предвиждат събитията и да предприемат съответни действия, още преди да се случили, вместо впоследствие да се опитват да оправят проблема, след като той е вече налице. Напр. това се отнася с пълна сила за количеството мед, с което се зазимява - количеството нужно на едно семейство за презимуване и пролетно развитие горе-долу известно и константно всяка година. Не е нужно човек всяка година на пролет да проверява подред семействата едно по едно "я да те видим тебе сега дали си имаш достатъчно мед"

    Естествено, въпреки всички превантивни мерки, дори и от най-предвидливия пчелар, непредвидени ситуации винаги ще продължава да има. НО дори и те могат да бъдат минимизирани до степен, в която пролетния осведомителен преглед и раходката до пчелина се превръщат в икономически неоправдани.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Евгени, добре си го описал, но явно се учим от различни учебници.
    Лично аз осведомителния пролетен преглед БИХ го направил като след отваряне на кошера, си освободя място с тамкоповдигача за да мога безпроблемно да извадя(или по-скоро повдигна без да я вадя изцяло) някоя средна пита за да видя пилото, след което кошера се затваря (въпреки че въобще няма смисъл и да се поглежда за пило - ако има достатъчно междурамия с пчели - ОЧЕВАДНО семейството се възпроизвежда, в противен случай би започнало да се топи). Няма нужда осведомителния преглед да трае повече от 2-3 минути.

    Семействата които имат нужда от преглед, са тези които очевидно имат нещо нередно - малко пчели, агресивно поведение....

    По това време на годината обикновенно правя първа оценка на семействата - количество пчели, агресивност и приблизително време (спрямо останалите семейства в пчелина) на започване на пилото. Оценката за жизненост на пилото все още няма как да бъде направена, тъй като перфектно изглеждащото на пръв поглед пило може да бъде подвеждащо, площта за пило е ограничена и майките имат възможност веднага да запълнят всеки пропуск получил се междувременно.

    Младите пчелари с времето трябва да се научат да предвиждат събитията и да предприемат съответни действия, още преди да се случили, вместо впоследствие да се опитват да оправят проблема, след като той е вече налице. Напр. това се отнася с пълна сила за количеството мед, с което се зазимява - количеството нужно на едно семейство за презимуване и пролетно развитие горе-долу известно и константно всяка година. Не е нужно човек всяка година на пролет да проверява подред семействата едно по едно "я да те видим тебе сега дали си имаш достатъчно мед"

    Естествено, въпреки всички превантивни мерки, дори и от най-предвидливия пчелар, непредвидени ситуации винаги ще продължава да има. НО дори и те могат да бъдат минимизирани до степен, в която пролетния осведомителен преглед и раходката до пчелина се превръщат в икономически неоправдани.
    Евгени беше написал за "Новобранците" а това опит натрупан с години.

  7. #57
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Най-добрият съвет, който може да бъде даден точно за новобранците и по принцип въобще, е че колкото е възможно по-малко да се отваря един кошер, толкова по-добре.

    Иначе лично аз отричам подбудителното подхранване и разпечатването/разместване на пити. Точно и по тази причина преднамерено съм прескочил да спомена за извършването на такива манипулации, та чак съм съм го натъртил.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Иначе лично аз отричам подбудителното подхранване и разпечатването/разместване на пити. Точно и по тази причина преднамерено съм прескочил да спомена за извършването на такива манипулации, та чак съм съм го натъртил.[/QUOTE]
    Това като се чете от новобранците да имат предвид ,че колегата не произвежда мед.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Най-добрият съвет, който може да бъде даден точно за новобранците и по принцип въобще, е че колкото е възможно по-малко да се отваря един кошер, толкова по-добре.

    Иначе лично аз отричам подбудителното подхранване и разпечатването/разместване на пити. Точно и по тази причина преднамерено съм прескочил да спомена за извършването на такива манипулации, та чак съм съм го натъртил.
    Колкото по малко се отваря толкова по добре, но определянето на състоянието на семейството по косвени признаци и от бегъл поглед не се учи бързо, трябва си практика. Лично аз съм за подбудително подхранване и разпечатване, но какво разбирам аз от скромния ми опит.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Колкото по малко се отваря толкова по добре, но определянето на състоянието на семейството по косвени признаци и от бегъл поглед не се учи бързо, трябва си практика. Лично аз съм за подбудително подхранване и разпечатване, но какво разбирам аз от скромния ми опит.
    Много-малко ,само теории.Според мен се отваря тогава и толкова ,колкото се налага.Всички семейства са различни ,особено сега.Затова изискват различни грижи.

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •