Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 32
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    60% не е ли силна?

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    09.10.2012
    Мнения
    19
    Продават я в тъмни шишета по памет някъде към 93-94 процента. Трябва пропорционално да се разреди около 60 процента. Не е силна защото, ако е по разредена няма да се изпарява а парите и са по-тежки от въздуха и слизат по вертикала на корпуса за да засегнат цялото семейство. При положение че семейството е много силно, което е малко вероятно за пролетта може да се сложат две парчета от дамската превръзка за да обхване целия корпус.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    тва с дамската превръзка силно ме заинтригува.....или по-точно се питам другата полвина дали е използвана :D

    ...иначе, непремереното използване на мравчена киселина също е опасно, особено при високи температури, затова и продават изпарители, отделящи нужното при определена температура. Имаше едно време едни плаки с МК, те също бяха опасни, защото трябва да се поставят при определена външна температура, а за вътрешната никой нищо не казваше...

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Колегата ни накара да се усмихнем на смешката за "на половина неизползваната" превръзка. Благодаря. Трябваше да го прочета два пъти, за да разбера, че се заблуждавам.

    Колега peipan, като имаш навици в използването на мравчена киселина, защо не си я ползваш през септември. Ти не сваляш магазините /те са си в кошера/. Следователно акарицидите под формата на ленти /химия/ не би трябвало да са в кошера.
    Аз също не свалям магазините през юли и август, но третирам с тимол.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    В периода 01-05.08.2012 поставих по 2 бр. ленти Суперстрипс на семействата.Да,има момент на тревожност и отдръпване на пчелите,но винаги при мен е било така с този препарат.По късно в периода 15-20.09 издебнах подходяща температура около 20 гр. и сложих 60% мравчена киселина по 20-25мл. на семейство.Мислех, че с тези си действия съм притиснал акара за да дочакаме октомври и да пуснем в действие ОК.Какво бе учудването ми след третиране с ОК чрез изпаряване на 30.10.2012г.На следващия ден 31.10 или 24 часа след третирането имаше нападали по около 200 бр. на дъното.Почистих таблите и в петък проверих отново-нови около 200бр.В неделя вече бяха по малко ,да речем 100 бр.Семействата са ми 12ДБ и са третирани и пролетта двукратно.Ако не бях използвал ОК,на пролет щях да си гриза ноктите с празни кошерища.В края на седмицата мисля да повторя третирането с ОК.За пореден път ОК доказа че на есен е тежката артилерия срещу акара.
    Iris,би ли споделила как третираш с тимол,защото ми се иска да спра използването на ленти и да премина на други алтернативни методи в комбинация с ОК. Оффф,изписах цял роман..

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Те ме смайваш бе човек!Друго освен варостоп и варотом не съм използвал и акари не съм виждал на пчелина си от както ми правеха отводки 2003-2004г.Защо имате толкова много акари?Третирате ли ги в препоръчваното време-началото на март и после началото на август?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Оффф,не знам какво да ви кажа.Вече ги сънувам тия проклети кърлежи.До преди 2 години третирах нормално пролет и есен с ленти Варотом и Варостоп по инструкция.После загубих 8 сем. заради кърлежа и се започна.Включих мравчената киселина,смених лентите със Супер отровата (Суперстрипса),почнах да слагам мрежести дъна-белкем падат през нея,изпочетох де що има издадена и неиздадена литература и ето какво е положението в момента (в горния пост).А ми се иска да спра с тая химия в лентите,защото и нашите деца ядат от нашия мед.Благодаря на Ирис, за споделения опит в метода за третиране с тимола и на Скутелатор за всички компетентни постове по темата..Надявам се в комбинация ОК и тимол да постигна ниска опаразитеност и малко спокойствие.Желая успех на всички и....не подценявайте пустите паразити,да не берете ядове като мен...

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    09.10.2012
    Мнения
    19
    За тези които се подиграват казвам, че няма наполовина ползвана дамска превръзка. Защо на есен не се третират с мравчена киселина защото тя е агресивна и може да влияе на пилото ако се излее върху рамките. Трябва да се внимава и затова се ползва дамската превръзка защото тя е хигроскопична в много-голяма степен и не може да се излее течност върху рамките.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Peipan, съжалявам, ако така си възприел /като подигравка/ думите ми.
    Напротив, прочети внимателно.
    Просто ми стана весело, заради заблудата, която създават думите в съзнанието ни понякога въпреки правилната пунктуация.
    Ако искаш извинение, приеми го като такова.

    А за превръзката, респективно памперса: преди време някой някъде беше номинирал памперса, като едно от най-големите постижения на човечеството!!! Дори и в пчеларството сме намерили приложение. Благодаря за хрумката.

    Във форума имаше един колега, който третираше при много високи температури с мравчена киселина. Чудех му се. Мисля, че слагаше киселината в капачки. Ако те е страх да не се разтече, ползвай да слагаш превръзките в капачки или в други плоски съдчета.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Хора, изпаряването на МК от плаки или други хигроскопични материали е опасно за пчелите. Изпарителя за МК струва смешни пари и ако сте избрали МК като метод за третиране е хубаво да се насочите към него.



 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •