Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 32
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Да взема да слагам лентичките преди да съм успял да си смъкна магазините ли ?Не мисля че е много удачно.Не всичко е черно или бяло,особенно в пчеларството.Те зимното пило го залагат още в края на юли,това означава ли че тогава вече трябва да си смъкнал магазините и да си си сложил лентичките ?
    Правилно си написал,1000 пчелари-1000 технологии.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    Какви са другите варианти за третиране ?Варостоп може би,или перицин,или екостоп,те последните два не са за всяка кошница.
    Мравчена киселина, тимол, оксалова киселина.

    Гилън, как коментират суперстрипса във фейсбук?

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    Да взема да слагам лентичките преди да съм успял да си смъкна магазините ли ?Не мисля че е много удачно.Не всичко е черно или бяло,особенно в пчеларството.Те зимното пило го залагат още в края на юли,това означава ли че тогава вече трябва да си смъкнал магазините и да си си сложил лентичките ?
    Правилно си написал,1000 пчелари-1000 технологии.
    Наистина много пчелари,много технологии,но има неща които не са въпрос на технология,а на правила.Зимното пило започва да се залага август колега,не юли!!!А за това дали е удачно или не,не си ли промениш навиците /относно свалянето на магазините/ може да зазимяваш семействата без акари,но наранени от акара.Замисли се колега!Познавам и други колеги които третират когато им е кеф,но после реват от слабаци напролет и казват:Защо имам 5 тенекии рапица,а ти 30?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  4. #14
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    Какви са другите варианти за третиране ?Варостоп може би,или перицин,или екостоп,те последните два не са за всяка кошница.
    Мравчена киселина, тимол, оксалова киселина.

    Гилън, как коментират суперстрипса във фейсбук?
    Днес поставих по две ленти Суперстрипс на 5 семейства и се получи нещо,което не съм наблюдавал до сега ... Няколко секунди след пускането на лентата между питите ,пчелите полудяха ,започнаха да се държат не естествено и станаха по-шумни.Някой има ли обяснение за това поведение ,наблюдавал ли го е преди ?За сега преустанових тази дейност ,а утре ще прегледам въпросните семейства в какво състояние ще са ...но съм малко притеснен обаче...




    Така започва темата, в групата на Макрева.Потърсете я, че не знам как да постна самата тема тук.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    На 05.08. поставих по две ленти на семейство Суперстрипс. Но това явление при мен не се появи.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    Да взема да слагам лентичките преди да съм успял да си смъкна магазините ли ?Не мисля че е много удачно.Не всичко е черно или бяло,особенно в пчеларството.Те зимното пило го залагат още в края на юли,това означава ли че тогава вече трябва да си смъкнал магазините и да си си сложил лентичките ?
    Правилно си написал,1000 пчелари-1000 технологии.
    Наистина много пчелари,много технологии,но има неща които не са въпрос на технология,а на правила.Зимното пило започва да се залага август колега,не юли!!!А за това дали е удачно или не,не си ли промениш навиците /относно свалянето на магазините/ може да зазимяваш семействата без акари,но наранени от акара.Замисли се колега!Познавам и други колеги които третират когато им е кеф,но после реват от слабаци напролет и казват:Защо имам 5 тенекии рапица,а ти 30?
    По книгите пише от края на юли за зимното пило,но няма нужда да спорим,просто така съм чел по книгите.До голяма степен си прав за лентичките,но винаги има обстоятелства с които трябва да се съобразяваме.Ако примерно има късен слънчоглед не би било рентабилно да си свалиш магазините тогава,или ако в района ти има късна ливадна паша също.Лично аз обслужвам стотина кошера самичък без помощ при ваденето на меда и нямам физическата възможност да почна да свалям магазините в края на юли и да го направя за десетина дни.Затова обикновенно слагам лентичките в края на август като по мои наблудения това не се е отразило съществено на развитието на пчелите ми напролет.Съгласен съм че с поставсянето на лентичките не може да се закъснява прекомерно.Една година ги бях поставил в края на септември,защото нямах възможност да го направя по рано по лични причини,резултатът беше 20 загинали семейства.
    Как да намеря групата на Макрева във фейсбук ?Интерестно ми е какви са били коментарите на другите колеги.
    Днес сутринта пчелите се бяха успокоили.Няма нищо фрапиращо,само пред отделни кошери имаше по няколко изхвърлени пчели.Така или иначе не е нормално лентичките да предизвикват такава реакция в пчелите.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от jonny
    На 05.08. поставих по две ленти на семейство Суперстрипс. Но това явление при мен не се появи.
    Възможно е лентичките да са били от отделни партиди.Кой знае...

  8. #18
    http://www.facebook.com/groups/MMMakreva/

    Как да намеря групата на Макрева във фейсбук ?Интерестно ми е какви са били коментарите на другите колеги

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    104
    Пчеларски район
    ДОБРИЧКА
    за трета година ползвам лентите Супер Стриит и ВАРОЗАН и проблеми с акара нямам наистина и при мен се получава това явление първия ден но после проблеми няма .Тая година падна доста акар така че някои да не се чудят защо са им умрели пчелите на пролет

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    09.10.2012
    Мнения
    19
    Пчелина ми е близо до Варна. Тук лятото приключва даже и в октомври месец. На 6.10.2012г направих страхотен плаж. Та за пчелите. Мисля, че в септември вече залагат пило за зимата и тогава слагам лентичките и към края на септември ги махам. Вярно е че след слънчогледа свалям магазините по скоро аз ги слагам над двойното дъно и отдолу на корпуса - 12 рамкови ДБ. На пролет практикувам с мравчена киселина като отгоре на рамките слагам на полвина неизползвана дамска превръзка и я заливем с 60% мравчена киселина и затварям кошера. Ефекта е невероятен. Нямал съм досега слаби семейства.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •